• Koło "Rowerem przez świat"

Opiekun: Alina Jusińska

Koło „ Rowerem przez świat”

Zajęcia rowerem przez świat mają na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń występujących na drogach oraz zmobilizowanie ich do zadbania o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu drogowego oraz środowiska naturalnego.

W celu zapewnienia poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej na drogach publicznych dyrektor szkoły wyraził zgodę na w/w zajęcia.

CELE GŁÓWNE ZAJĘĆ:

1. Utrwalenie prawidłowych zachowań na drodze- kształtowanie właściwych postaw zgodnych z zasadami ruchu drogowego.

2. Przygotowanie uczniów do uzyskania karty rowerowej.

3. Wdrażanie uczniów do samodzielnego korzystania z materiałów o tematyce ruchu drogowego dostępnych w Internecie.

4. Rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska, w którym żyjemy oraz aktywnej postawy wobec tych problemów.

METODY:

- zajęcia terenowe, wycieczki, spacery,

- obserwacje, inscenizacje,

- wystawy, gazetki tematyczne

- pokazy filmów wideo, prezentacji i programów multimedialnych,

- metody aktywizujące: burza mózgów, metaplan, drzewo decyzyjne, itp

TEMATYKA:

1. Bezpiecznie poruszamy się po drogach w różnych porach roku- wycieczka.-2

2. Wycieczka terenowa w celu wykonania zielnika. Wykonanie zielnika-2

3. Gry i zabawy edukacyjne z zakresu ruch drogowego.-2

4. Zasady obowiązujące rowerzystów w ruchu drogowym. Manewry wykonywane przez rowerzystów -1

5. Hierarchia ważności norm, znaków i sygnałów drogowych oraz poleceń dawanych przez osobę kierującą ruchem.-1