Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Brańszczyku zaproponowała uczniom klas I – VI konkurs plastyczny pt. „Porzucamy złe nawyki, bo działamy na rzecz profilaktyki”. Na konkurs wpłynęło kilkanaście prac spośród których szkolna komisja konkursowa wyłoniła 2 laureatów w grupie klas młodszych i 2 laureatów w grupie klas IV – VI. Zwycięzcami odpowiednio zostali uczniowie:
- Aleksandra Kurak – klasa II
- Olaf Rosiński – klasa III
- Hubert Ślesicki – klasa IV
- Kamila Szymańska – klasa VI.
Dla zwycięzców GKRPA ufundowała nagrodę w postaci dwudniowej wycieczki na Mazury. Wycieczka odbyła się w dniach 12 – 13.06.2017 roku na trasie Brańszczyk – Kadzidłowo – Mikołajki – Giżycko – Brańszczyk. Uczniowie naszej szkoły miały możliwość poznać wiele ciekawostek naszego kraju jak również zintegrować się z laureatami innych szkół z terenu Gminy Brańszczyk.
Pierwszym przystankiem był Park Dzikich Zwierząt im. prof. Benedykta Dybowskiego w Kadzidłowie. Znajduje się on na terenie Puszczy Piskiej. Na obszarze kilkudziesięciu hektarów podziwiać można zwierzęta z całego świata. Niektóre zwierzęta można karmić i głaskać. Dalej zwiedzaliśmy Mikołajki (niem. Nikolaiken) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, siedziba gminy miejsko - wiejskiej Mikołajki. Położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorami: Tałty i Jeziorem Mikołajskim.
W Mikołajkach znajduje się Stacja Hydrobiologiczna Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz Stacja Hydrologiczno-Meteorologiczna Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo Rybackie Mikołajki, obecnie sprywatyzowane Gospodarstwo Rybackie Sp. z o.o. Miasto znajduje się na wysokości od 116 do 150 m n.p.m. Leży na Mazurach. Położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. W Mikołajkach łączą się Tałty z Jeziorem Mikołajskim. W czasach krzyżackich były to dwa oddzielne jeziora połączone strumieniem. Przy północno-wschodniej granicy miasta położone jest także jezioro Łuknajno. Nazwa miejscowości pochodzi od patrona kościoła św. Mikołaja. W miejscu Mikołajek pierwotnie znajdowała się staropruska osada. Niemałą atrakcją dla wszystkich okazał się rejs statkiem po pięknym Jeziorze Nidzkim. Nocleg w domkach Resortu Niegocin był okazją do integracji dzieci ze szkół Gminy Brańszczyk. Z bogato wyposażonego placu zabaw korzystali wszyscy chętni. Świetna zabawa.
Drugiego dnia pełni energii zwiedzaliśmy Giżycko z jego atrakcjami turystycznymi. Giżycko (niem. Lötzen, pol. (dawniej) Łuczany) – miasto w województwie warmińsko mazurskim, w powiecie giżyckim. Położone na Mazurach, pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Giżycko jest nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. Jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich i jednym z polskich ośrodków turystycznych i wypoczynkowych. Giżycko jest położone w centralnej części Pojezierza Mazurskiego w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Miasto jest siedzibą powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Północną i południowo-zachodnią część miasta pokrywa Obszar Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior. Z zauroczeniem obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy ciekawostek przewodnika na temat:
-
Kościoła ewangelickiego z 1827,
-
Mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim, jedynym tego typu czynnym moście w Europie z XIX wieku,
-
Twierdzy Boyen z XIX wieku,
-
Cerkwi prawosławnej (parafialna) z końca XIX wieku,
-
Zamku krzyżackiego z XIV wieku, zaadaptowanego obecnie na hotel,
-
Wieży ciśnień z przełomu XIX i XX wieku, która od lata 2007 jest otwarta dla zwiedzających, chcących obejrzeć z góry panoramę miasta oraz okolicznych jezior (w tym celu wyposażona jest w windę).
Wycieczka była wspaniałym przeżyciem dla naszych laureatów.
Koordynator ds. profilaktyki
Beata Szupiluk