• Szkolny konkurs kolęd i pastorałek

•    W okresie przedświątecznym został ogłoszony i przeprowadzony w naszej szkole Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Na konkurs wpłynęło 16 nagrań utworów. Celami konkursu było:podtrzymanie w młodym pokoleniu tradycji śpiewu kolęd i pastorałek, poszerzenie wiedzy na temat tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie młodych talentów muzycznych, kultywowanie tradycji świątecznych, rozbudzanie zainteresowań muzycznych,  upowszechnianie kultury muzycznej oraz prezentacja wartościowych kolęd i pastorałek. Uczestnicy konkursu zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe:

• klasy „0”, II i III – I kategoria wiekowa,
            • klasy IV i VI – II kategoria wiekowa,
            • klasy VII i VIII – III kategoria wiekowa.

Uczestnicy konkursu śpiewali kolędę lub pastorałkę, której nagranie w formacie audiowizualnym przesłali do nauczyciela odpowiedzialnego za organizację konkursu. Komisja konkursowa oceniając wykonawców brała pod uwagę:dobór kolędy, pastorałki do możliwości ucznia, czystość i poprawność wykonania, ogólne wrażenie artystyczne oraz muzykalność i warunki głosowe wykonawcy. W związku z panującą pandemią, obostrzeniami związanymi z Covid – 19 oraz zawieszeniem zajęć stacjonarnych w szkole konkurs miał charakter wirtualny, zdobywcy wyróżnień będą reprezentować szkołę w konkursie gminnym, a nagrody wyróżnionym uczestnikom konkursu zostaną wręczone podczas apelu po powrocie uczniów na zajęcia stacjonarne w szkole.

Uczniowie, którzy zdobyli wyróżnienia w Szkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek:

• I kategoria : Wiktoria Teofilak – kl. 0, pastorałka pt. „Świec gwiazdeczko”,

Oskar Kurowski – kl. II, pastorałka pt. „Świec gwiazdeczko”.

• II kategoria : Patrycja Roguszewska – kl. IV, pastorałka pt. „Od serca do ucha”,

Gabriela Teofilak – kl. IV, pastorałka pt. „Skrzypi wóz”.

• III kategoria : Julia Stankiewicz – kl. VII, pastorałka pt „Maleńka miłość”.

Wszystkim uczestnikom i wyróżnionym gratulujemy.

Koordynator konkursu Małgorzata Wróbel

• Pamiętając o Patronie

• Komisja konkursowa rozstrzygnęła konkurs literacki poświęcony Patronowi naszej szkoły, który polegał na samodzielnym napisaniu pracy.

Temat pracy dla klasy VII: Wciel się w rolę jednego z uczestników spotkania wigilijnego 25.12.1943r.w Leśniczówce” Mękaliny” i opowiedz o tamtych tragicznych wydarzeniach.

Temat dla klasy VIII: Czy postawa bohaterów czasów II wojny światowej może być inspiracją dla ludzi żyjących współcześnie? Napisz rozprawkę, w której odpowiesz na to pytanie.

Nagrody otrzymują: Cezary Jankowski z klasy VII, Julia Napiórkowska i Hubert Ślesicki z klasy VIII. Nagrody czekają w szkole i zostaną wręczone laureatom niezwłocznie po ogłoszeniu powrotu uczniów do nauczania stacjonarnego.

Gratulacje wyżej wymienionym uczniom składają Dyrektor Szkoły- Renata Jechna oraz panie odpowiedzialne za przeprowadzenie konkursu: Katarzyna Wróbel i Stanisława Puścian.

• Polska jest naprawdę

• "Jeszce Polska nie zginęła,

kiedy my żyjemy!"

11 listopada 1918 r. To data bliska sercu każdego Polaka. Po 123 latach życia w niewoli, nasz ukochany kraj odzyskał wolność. Na pamiątkę tego wspaniałego wydarzenia, 10 listopada, uczniowie SP w Knurowcu postanowili uczcić ten dzień w sposób szczególny.

Ograniczona liczba dzieci w szkole, ze względu na nauczanie zdalne w klasach I-VIII, uniemożliwiła świętowanie wszystkim stacjonarnie. Uroczystość w tym roku szkolnym poprowadzili najmłodsi – oddział "0", a także klasa II i III, którzy uczestniczyli w uroczystości dzięki połączeniu online.

Spotkanie rozpoczęło wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" przez uczniów klasy II, III i oddziału "0". Dzieci z "zerówki" i uczniowie klasy III recytowali wiersze o tematyce patriotycznej. Uroczystość zakończył oddział przedszkolny śpiewając piosenkę o niepodległości.

11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

Magdalena Kaczkowska