
Ważnym elementem planu profilaktyki w roku szkolnym 2012 / 2013 jest sprawa ogólnie pojętego bezpieczeństwa dzieci oraz innych podmiotów szkolnych. W ramach spotkań profilaktycznych zorganizowano spotkanie z policjantami. Dnia 8 października 2013 roku w godzinach porannych odwiedziła naszą szkołę starszy sierżant ds. nieletnich Monika Suska – Rogalska. Przeprowadziła z naszymi dziećmi ciekawą pogadankę na temat „Dziecko bezpiecznym pieszym, pasażerem i rowerzystą” jak również w praktyczny sposób przypomniała zachowanie się młodego człowieka na drodze, w samochodzie, w szkole, przy spotkaniu nieznajomego czy chociażby obcego zwierzęcia. „Codziennie rano wyruszacie w drogę do szkoły i codziennie wracacie do domu” rozpoczęła spotkanie pani policjant. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujecie tę trasę - ważne, byście pamiętały zasady ruchu drogowego, aby być bezpiecznym każdego dnia – podkreślała dalej pani starszy sierżant. Przypomniała zebranym zasady chodzenia po drogach gdy nie ma chodników oraz zasady przechodzenia przez jezdnię. Należy zawsze pamiętać by być widocznym i chodzić prawidłową stroną drogi. Przy przejściu przez ulicę należy:
Ø zatrzymać się przed jezdnią,
Ø spojrzeć w lewo,
Ø spojrzeć w prawo,
Ø ponownie spojrzeć w lewo.
Można przejść na drugą stronę jezdni, pod warunkiem, że nie nadjeżdża żaden pojazd i nie występuje jakiekolwiek inne niebezpieczeństwo. Przy tej okazji prowadząca przypomniała aby dzieci pamiętały, że gdy wysiadają z autobusu lub samochodu, nie przechodzą bezpośrednio przed lub za pojazdem. Jesteście wtedy niewidoczni dla kierowcy tego pojazdu podsumowała.
Jak bezpiecznie się bawić? – to kolejny temat podjęty na spotkaniu.
Gra w piłkę jest świetną zabawą! Jeżeli bawicie się zbyt blisko drogi – powiedziała starszy sierżant pani Monika Suska - Rogalska, możecie ulec groźnemu wypadkowi, a jednocześnie możecie być przyczyną wypadku, kiedy kierowca straci panowanie nad kierownicą omijając Was, kiedy wbiegacie na jezdnię za piłką.
Trzepak nie jest najlepszym miejscem do zabawy. Myślę, że takie wspaniałe fikołki bezpieczniej jest wykonywać na sali gimnastycznej pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego. Upadek z trzepaka może zakończyć się bardzo bolesnymi stłuczeniami, a nawet złamaniami rąk i nóg. Pamiętajcie o tym podczas swoich zabaw kontynuowała pani policjant.
Jazda na rolkach dostarcza wielu wrażeń. Pamiętaj, by uprawiać ten sport w kasku i ochraniaczach na nadgarstki i kolana. Nie szusuj po ulicy między samochodami, ale po wyznaczonych alejkach i chodnikach. Na rowerze lubią jeździć prawie wszystkie dzieci. Można wybrać się na nim do kolegi lub koleżanki, pojechać do szkoły lub na dłuższą wycieczkę. Stało się to kolejnym aspektem ożywionej rozmowy. Aby rowerowe podróże były bezpieczne dzieci muszą pamiętać o tym by:
Ø zawsze informować rodziców, gdzie się wybierają i o której godzinie wrócą,
Ø jeśli wybierają się same lub z rówieśnikami, powinny wybrać trasę, którą dobrze znają i absolutnie pod żadnym pozorem nie powinny zbaczać z drogi,
Ø zakładać na głowę kask, który ochroni przed stłuczeniami, gdyby przydarzyło się spaść z roweru,
Ø razem z rodzicami sprawdzać, czy światła rowerowe są sprawne. Pamiętać także o kamizelce odblaskowej lub o elementach odblaskowych na ubraniu. Dzięki nim będziesz widoczny dla kierowców innych pojazdów – podkreślała pani Monika,
Ø ubierać się odpowiednio do pogody.
Ważne telefony:
to kolejny element pogadanki. Wszystkie dzieci doskonale je znają i potrafią odpowiednio powiadomić służby o pojawiającym się zagrożeniu. Istnieją bowiem instytucje, których zadaniem jest pomaganie w niebezpiecznych sytuacjach. Nauczenie się ich numerów telefonów, by wiedzieć, gdzie zadzwonić, gdy coś zagraża nam samym lub innej osobie to obowiązek i powinność każdego człowieka.
112 - numer alarmowy - jednolity numer alarmowy używany w sieci komórkowej.
997 – Policja - kiedy ktoś robi drugiej osobie krzywdę, np. bije, zabiera pieniądze, należy ją wówczas powiadomić o tym policję. Pod ten numer należy także zadzwonić wtedy, gdy jesteśmy świadkiem wypadku lub coś niebezpiecznego dzieje się w naszym domu. Pamiętaj, że policjant pomoże Ci również, gdy się gdzieś zgubisz – wspomniała prowadząca. Jeżeli zgubiłeś się, nie próbuj na własna rękę odnaleźć miejsca, z którego rozpocząłeś wędrówkę po lesie. Nie denerwuj się i nie płacz. Wybierz sobie drzewo - przyjaciela, do którego się przytul. Gdy poczujesz się pewniej, pomóż dorosłym odnaleźć siebie. W tym celu, ozdób jak „choinkę” małe drzewka i krzaki rosnące w okolicy, gdzie się znajdujesz. Powieszone na nich różne przedmioty, będą sygnałem dla poszukujących, że jesteś w pobliżu. Wykonaj na całej szerokości leśnych ścieżek znaki „STOP” poprzez równolegle ułożenie na nich trzech gałęzi, bądź trzech linii wykonanych z kamieni, szyszek lub patyków. Po ich zrobieniu nie odchodź w inne miejsce! Pamiętaj! Ważne jest, abyś utrzymywał ciepło swojego ciała. Unikaj kontaktu z zimną ziemią! Z suchych gałązek lub trawy zrób podłogę, na której będziesz mógł odpocząć, a z większych gałęzi nieduży szałas chroniący cię od wiatru. Jeżeli znajdujesz się w okolicach leśnej polany lub skraju lasu nie oddalaj się od nich, ponieważ dla poszukujących cię z powietrza, właśnie w takich miejscach będziesz najbardziej widoczny.
998 - Straż Pożarna - kiedy zobaczysz pożar w lesie, na łące, czy w ogrodzie lub, gdy widzisz płomienie w domu, zadzwoń właśnie po straż pożarną. 999 - Pogotowie Ratunkowe - kiedy widzisz wypadek lub osobę, która straciła przytomność, zadzwoń po pogotowie ratunkowe. Powiedz, co się stało i podaj miejsce, w którym się znajdujesz. W dalszej kolejności zwróciła się do najmłodszych dzieci - rozpoczynacie swoją wielką przygodę ze szkołą. Uczycie się nowych rzeczy, poznajecie kolegów i koleżanki. Czeka na Was wiele wspaniałych chwil: sukcesy w nauce, mnóstwo ciekawych informacji, wspólne wyjazdy z przyjaciółmi z klasy. Jesteście coraz starsi i bardziej samodzielni, dlatego przygotowałam dla Was kilka rad, które pomogą Wam być zawsze bezpiecznym nawet, gdy nie ma przy Was rodziców i nauczycieli. Ucząc się i pamiętając je, będziecie bezpieczni w domu, w szkole i w drodze do szkoły.
Bezpieczeństwo w szkole:
Szkoła to miejsce, gdzie uczysz się wielu nowych, ciekawych rzeczy. Oprócz poznawania literek i cyferek, spędzasz też czas, bawiąc się na przerwach z przyjaciółmi. Pamiętaj, aby wybierać takie zabawy, które będą dla Was bezpieczne:
Ø Postaraj się nie biegać po schodach i korytarzach. Biegając, możesz się przewrócić, pośliznąć lub wpaść na kogoś,
Ø Nie zjeżdżaj po poręczy! Możesz z niej spaść i mocno się potłuc,
Ø Pamiętaj, by ostrych przedmiotów nie używać do zabawy. Nie wymachuj nożem podczas posiłku, ani nożyczkami na lekcji plastyki,
Ø W trakcie zabawy: nie popychaj, nie bij i nie wyśmiewaj innych uczniów. Gdy ktoś postępuje tak wobec Ciebie, powiedz o tym rodzicom i nauczycielowi,
Ø Zabieranie komuś jego własności (zabawek, zeszytów, pieniędzy lub śniadania) nie jest zabawą. Powiadom nauczyciela i rodziców, gdy ktoś, bez Twojej zgody, odbiera Ci jakąś rzecz,
Ø Nie zabieraj do szkoły dużych sum pieniędzy. Możesz łatwo je zgubić.
Bezpieczeństwo w domu - dom to miejsce, które na pewno kojarzy Ci się z bezpieczeństwem. Są tu rodzice, rodzeństwo, domowe zwierzęta. Ponieważ jesteś już większy niż kiedyś, możesz zostać na chwilę sam w domu. Abyś był wtedy bezpieczny, Puchatek prezentuje Ci przedmioty, które mogą być dla Ciebie niebezpieczne:
Lekarstwa- zażywaj je zawsze pod okiem dorosłych: rodziców, babci i dziadka, pielęgniarki lub nauczycielki. Mają one różną postać. Czasami wyglądają jak kolorowe cukierki, jednak niewłaściwie stosowane mogą być bardzo niebezpieczne dla twojego organizmu. Gdy poczujesz się źle, nie próbuj leczyć się sam. Powiedz o tym dorosłym, którzy na pewno pójdą z tobą do lekarza i to on zdecyduje jaki lek powinieneś przyjmować. Pamiętaj, że lekarstwa stosowane niewłaściwie mogą odnieść zupełnie inny skutek do zamierzonego, a czasami doprowadzić nawet do śmierci.
Istnieją substancje, które wdychane przez dłuższy czas powodują trwałe uszkodzenie organizmu. Do takich należą kleje. Kleje biurowe używane na co dzień do klejenia papieru nie zawierają niebezpiecznych substancji. Jednak kleje do drewna, skóry itp. jak np. butapren niosą ze sobą niebezpieczeństwo. Pamiętaj, nie daj się namówić kolegom i nie wąchaj żadnych substancji niewiadomego pochodzenia.
W domu używa się wielu substancji chemicznych. Służą one do utrzymania czystości w kuchni lub łazience. Nie wolno ich w żadnym wypadku pić! Gdy jednak ktoś z Twojego młodszego rodzeństwa przez pomyłkę wypije trującą substancję, natychmiast powiadom rodziców i zadzwoń na pogotowie ratunkowe pod numer alarmowy 999 lub do straży pożarnej – 998. Pamiętaj! Nie wolno podawać w takim przypadku niczego do picia! Zabezpiecz substancję, która została spożyta i pokaż ją lekarzowi. Pomoże to w szybkim podjęciu właściwego leczenia
Nóż - jego miejsce jest w kuchni lub jadalni. Nigdy nie używaj go do zabawy. Zapytaj rodziców, w jakich sytuacjach możesz się nim posługiwać.
Nożyczki - służą Ci w czasie lekcji plastyki i techniki oraz podczas odrabiania zadań. Pamiętaj tylko, by obchodzić się z nimi ostrożnie. Nie wymachuj nożyczkami!
Zapałki - nigdy się nimi nie baw - jest to bardzo niebezpieczne! Możesz się poparzyć lub spowodować pożar. Nie baw się także ogniem, gazem, czy prądem - możesz się skaleczyć lub spowodować groźny wypadek.
Internet - znajdziesz tam wiele pomocnych informacji, a także ciekawe gry i zabawy dla dzieci. Pamiętaj jednak, by korzystać tylko ze stron internetowych, przeznaczonych dla dzieci. Nigdy nie wchodź na strony dla dorosłych. Poproś rodziców, by pokazali Ci, które strony są bezpieczne. Pamiętaj także, by nie podawać nikomu, ani nigdzie nie wpisywać, swojego nazwiska, miejsca zamieszkania, numeru telefonu.
Nieznajomi - bądź ostrożny, gdy rozmawiasz z obcymi ludźmi. Nie bierz cukierków, którymi częstuje Cię obca osoba. Nie wsiadaj do samochodu nieznajomego, który proponuje Ci podwiezienie. Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj drzwi osobom, których nie znasz. Nie powinieneś także rozmawiać z obcymi przez telefon. Gdy dzwoni ktoś nieznajomy, od razu poproś do telefonu rodziców, a jeśli nie ma ich w domu, powiedz, że są zajęci w tej chwili i nie mogą podejść do telefonu.
Nigdy nie podchodź do nieznanych ci psów, przywiązanych do łańcucha, bądź znajdujących się na ogrodzonym terenie. Musisz mieć się na baczności, gdy pies na ciebie szczeka, warczy i pokazuje zęby, ma uszy płasko położone po sobie, sztywne nogi, uniesiony ogon i zjeżoną sierść. Nie krzycz w jego kierunku, lecz stanowczym tonem powiedz „NIE” i zachowuj się tak, jakbyś się go nie bał. Nie wpatruj się w oczy psa, nie odwracaj się do niego tyłem i nie uciekaj. Nie wsuwaj rąk przez ogrodzenie, za którym jest pies, aby je powąchał. W przypadku ugryzienia natychmiast powiadom o tym dorosłych. Przez 10 – 15 minut ranę przemywaj letnią bieżącą wodą lub zdezynfekuj ją wodą utlenioną. Następnie udaj się do lekarza. Zapamiętaj jak wyglądał pies i w jakim kierunku odszedł. Zwierze musi być odnalezione i poddane obserwacji, w celu zbadania na wściekliznę.
Osy, pszczoły i szerszenie są szczególnie niebezpieczne w pobliżu swoich gniazd. Dlatego nie wolno do nich się zbliżać lub ich niszczyć. Gdy owady cię zaatakują, unikaj gwałtownych ruchów. Jeżeli to możliwe poszukaj schronienia w ciemnym pomieszczeniu. Po użądleniu natychmiast powiadom o tym dorosłych. Pszczoły w odróżnieniu od os i szerszeni, które mogą żądlić wielokrotnie, zostawiają w miejscu użądlenia żądło. Nie próbuj samemu go usunąć, ponieważ możesz uszkodzić znajdujący się na jego końcu pęcherzyk jadowy. Gdy żądła nie ma, w celu zmniejszenia bólu i obrzęku, przyłóż zimny okład, przetrzyj bolące miejsce octem lub plastrem cebuli. W przypadku użądlenia w szyję lub jamę ustną przepłucz usta roztworem soli kuchennej. Nie drap miejsca użądlenia!
To było bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie. Dało wiele pozytywnej energii do podejmowania dalszych inicjatyw, które wpłyną na bezpieczeństwo naszych dzieci oraz nauczą je wspomnianej odpowiedzialności i obowiązkowości w udzielaniu pomocy poszkodowanym.
Opracował koordynator
ds. bezpieczeństwa w szkole
Beata Szupiluk