29 października 2015 roku w godzinach od 9.00 do 14.00 odbyły się zajęcia promujące założenia ogólnopolskiego projektu – Bezpieczna i Przyjazna Szkoła. Naszemu projektowi przyświecały następujące cele:
- Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w szkole.
- Tworzenie w szkole klimatu współpracy oraz wzajemnego szacunku.
- Zwiększenie kompetencji społecznych i emocjonalnych uczniów.
- Kształtowanie postaw koleżeństwa, przyjaźni i tolerancji.
- Wzmacnianie postaw kulturalnego zachowywania się w różnych sytuacjach życiowych.
- Inspirowanie uczniów do twórczej aktywności i rozwijanie ich zainteresowań.
Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Renata Jechna witając serdecznie zgromadzonych i życząc im wspaniałej, bezpiecznej zabawy oraz miło spędzonego czasu. W dalszej części głos oddała Samorządowi Uczniowskiemu, który również skierował kilka słów na temat bezpieczeństwa do swoich kolegów i koleżanek. Przewodnicząca – Natalia Rosińska rozpoczęła: „szkoła to miejsce, w którym chcemy czuć się bezpieczne i jednocześnie miejsce, które uczy nas podstawowych zasad bezpieczeństwa, przybliża właściwe zachowania w sytuacjach zagrożeń i uczy jak sobie radzić w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia. Wiemy, że jesteśmy narażone na wiele niebezpieczeństw zarówno w domu, jak i w drodze do i ze szkoły. Niestety niebezpieczeństw tych nie można całkowicie wyeliminować, można ograniczyć jednak do minimum możliwość ich zaistnienia. Aby to uczynić wiemy, że konieczne jest uświadomienie sobie tego faktu, bo gdy wiemy co się może zdarzyć, to możemy skutecznie zapobiec temu zdarzeniu. Wyposażajcie więc nas w umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach – skierowała słowa do nauczycieli, gdyż to da nam szansę sprawnego unikania niebezpieczeństw, a w konsekwencji podniesie poziom naszego bezpieczeństwa”. Inni uczniowie klasy IV i V przybliżyli temat poprzez recytację wierszy związanych z tematem przemocy i bezpieczeństwa:
„Przemoc w szkole jest passe” Kiedy siedzę tak przy stole
Myślę o przemocy w szkole.
Czemu Jasiek bije Krzysia?
Czemu Zdzisio kopnął Zbysia?
Czemu Józek siedzi w kącie?
Tak nie może dalej być
Tak nie można dłużej żyć
Stop przemocy, stop – już koniec !
Trzeba jakoś jej zapobiec.
Jak pogodzić wszystkich w koło ? Bez przemocy jest wesoło.
Uczeń, ucznia dziś szanuje
Dobro jednak owocuje.
„Szkoła wolna od przemocy” Szkoła bez przemocy jest w dzień i w nocy Uczyć się lubimy, bić się nie musimy Kiedy bójkę zobaczymy Zaraz pani ją zgłosimy. Bójek bardzo dużo znamy I szarpanych i kopanych Już z szkolnego korytarza Słychać wrzaski, piski, krzyki My patrzymy, to dziewczyny małe – biedne Przez chłopaków napadnięte A my zaraz z tym do pani Pani krzyczy „nie możliwe”!!! A chłopaki uciekają I przed panią się chowają. Był także „Zuch i druh”, „Mały łobuz w szkole” i „Stanowcze Nie złym nawykom” .
W grupach różnowiekowych udało się dzieciom wypracować zasady pomagania innym w sytuacji agresywnej i przemocy. Z wypracowanych propozycji wynikało, że jeśli będziemy obserwatorami takich sytuacji należy:
-
wzywać kogoś na pomoc,
-
odwrócić uwagę agresora,
-
wyrazić na głos własne zdanie,
-
obrócić wszystko w żart,
-
stanąć w obronie słabszych – młodszych,
-
ignorować zaczepki zaczepki.
W dalszej części głos zabrała pani Alina Jusińska mówiąc: „ … jesienią sytuacja na drogach staje się trudniejsza niż w czasie wakacji, bowiem zmieniają się warunki pogodowe. Musicie przyzwyczaić się do złej pogody w ruchu drogowym i zapoznać się z jej konsekwencjami, tym bardziej, że trudne warunki drogowe są już od października albo nawet od połowy września i co najmniej do końca lutego, przede wszystkim zaś w październiku, listopadzie i grudniu. O czym zatem powinny pamiętać dzieci poruszające się po drogach w miesiącach jesiennych? - padło pytanie. Oczywiście o tym, że wraz z nastaniem jesieni zmieniają się warunki na drodze, co rzutuje na ich bezpieczeństwo. Nauczyciele stale powtarzają najmłodszym, że skoro one źle widzą pojazdy na drodze, to kierowcom jest jeszcze trudniej. Nie do przecenienia jest tu rola elementów odblaskowych na ubraniu, na plecakach czy torbach oraz na rowerach. Następnie uczniowie klas starszych w sugestywny sposób przedstawili zebranym jak ostrożnie i zgodnie z przepisami prawa korzystać z dróg. Oto one:
- Po pierwsze - pieszy obowiązany jest poruszać się lewą stroną drogi, bo zapewnia mu to lepszą widoczność i zwiększa jego bezpieczeństwo, jest to elementarna zasada. Chodzenie prawą stroną powoduje, że pieszy nie widzi nadjeżdżającego z tyłu samochodu, co na wąskich drogach grozi potrąceniem, zwłaszcza w sytuacji mijania się dwóch pojazdów.
- Po drugie - dla bezpieczeństwa dzieci wprowadzono obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu przez dziecko w wieku do 15 lat poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak przypominać dzieciom przy każdej nadażającej się okazji, aby nosiły elementy odblaskowe, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę zarówno w dzień, jak po zmierzchu, i nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszają.
- Po trzecie - piesi, idąc po jezdni, mają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Nawet gdy pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, np. korzystając z przejścia dla pieszych, powinien upewnić się, czy kierowca na pewno zdąży się zatrzymać. Za każdym razem gdy dziecko przechodzi na drugą stronę ulicy, musi stosować zasadę ograniczonego zaufania.
- I po czwarte - z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza, pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany zajmować miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępować pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Oznacza to obowiązek zatrzymania się lub nawet zejścia z jezdni.
Oprócz zwiększenia uwagi konieczne jest też przewidywanie rozwoju sytuacji na drodze podsumowała pani Alina Jusińska.
Kolejnym elementem dnia Bezpiecznej i Przyjaznej Szkoły była wspólna z dziećmi analiza piramidy pokarmowej. Pani Zofia Sarnacka zwróciła kolejny raz uwagę na produkty, które są niezbędne w naszym pożywieniu, na ilość dostarczanych produktów, spożywanie owoców i warzyw zwłaszcza tych które rosną i dojrzewają w naszej strefie klimatycznej. Należy również pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości wody. W dalszej części uczniowie sami wypracowywali w formie kolażu grupowe piramidy żywieniowe, które następnie bardzo chętnie zaprezentowali i szczegółów omówili pozostałym. Wygospodarowaliśmy również czas na spotkanie z pedagogami pracującymi w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wyszkowie. Panie przeprowadziły zajęcia warsztatowe na temat „ Wykluczenie z grupy rówieśniczej”. Udało się wypracować wspólnie z dziećmi Kodeks Pozytywnych Zachowań Szkolnych, który zawisł na korytarzu szkolnym jako wyznacznik dobrych postaw i praktyk. Koordynatorzy zajęć zaproponowali dzieciom także rozpoznawanie owoców, warzyw i przetworów z nich wykonanych. Następnie w grupach pod opieką opiekunów odpowiednio wykonano zdrowe kanapki oraz koktajle owocowe oraz wspólnie nakryto do stołu. W radosnej atmosferze spełnienia dokonano wyczekiwanej degustacji pamiętając jednocześnie o kulturze zachowania się przy stole. Nie zabrakło również ćwiczeń na świeży powietrzu, które zostały przygotowane i przeprowadzone przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Na zakończenie naszą szkołę odwiedzili również policjanci z Komendy Policji w Wyszkowie. Przybliżyli naszym dzieciom tematykę ostatnio głośnych dopalaczy. W pogadance „Dopalacze niszczą życie” zwrócono uwagę na ich niszczycielska siłę i szybkie rozprzestrzenianie się ale określono również sposoby aby ich się ustrzec. Był to dzień bogaty w różnorakie formy aktywności. Podobał się bardzo dzieciom jak również rodzicom, którzy zechcieli uczestniczyć aktywnie z nami w tym dniu.
Opracował
koordynator ds. profilaktyki
Beata Szupiluk