• Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.  Dzień ten to święto wszystkich postaci bajkowych i odpowiedni moment by przypomnieć sobie część z nich. Uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień 6 listopada przebierając się za postaci bajkowe, często ulubione. Pojawił się odważny Zorro, radosna Myszki Miki, Spiderman, wróżki, księżniczki, czarodzieje, detektywi. Było tego dnia w szkole radośnie i kolorowo.      Wiemy, że bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas i oczywiście bawią, a ponadto przekazują istotne prawdy życiowe. Warto o tym pamiętać.

             

             

            Opracował

            Samorząd Uczniowski

          • Kampania „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok” – spotkanie z policjantami

          •  

            Pod patronatem Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji policja realizuje spotkania z dziećmi i młodzieżą w ramach społecznej kampanii informacyjno - edukacyjnej  - „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok”. Głównym celem jest kształtowanie i propagowanie pozytywnych postaw młodych ludzi w zakresie bezpieczeństwa poprzez systematyczne prowadzenie działań profilaktycznych i edukacyjnych . W związku z tym 27 października 2017 roku funkcjonariusze z Posterunku Policji w Długosiodle odwiedzili naszą szkołę.

            Młodszy aspirant Paweł Chmielewski oraz młodszy aspirant Przemysław Bogdański przeprowadzili spotkanie profilaktyczne w Knurowcu w ramach tej kampanii. Głównym tematem rozmów z dziećmi klas młodszych było ich bezpieczeństwo w trakcie roku szkolnego, zwłaszcza w trakcie drogi do i ze szkoły. Policjanci przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznych zachowań na drodze oraz w jej obrębie. Mundurowi opowiedzieli także o zasadach zachowania się w sytuacjach zagrażającej życiu ale również o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa podczas podróży samochodem. Dzieci wykazały się dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa na drodze i znakomicie sobie radziły z odpowiedziami na pytania stróżów prawa. Spotkanie to miało charakter prewencyjny i przyczyniło się do poprawy poziomu wiedzy małych uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń.   Na koniec dzieci otrzymały upominki w postaci planów lekcji, książeczek oraz klasowego kalendarza.

             

             

             

            Koordynator ds. bezpieczeństwa w szkole

                                                                                                 Beata Szupiluk

          • Gminne Biegi Przełajowe

          • Dnia 29.09.2017 roku w naszej szkole po raz kolejny odbyły się gminne biegi przełajowe dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych oraz II-III gimnazjum pod patronatem Pana Wójta Gminy Brańszczyk Mieczysława Pękula. Społeczność uczniowska  naszej gminy podjęła się zdrowej rywalizacji w biegach przełajowych po pięknej okolicy w pobliżu naszej szkoły. Uczniowie biegli jednocześnie na dwóch trasach. Najlepsze wyniki uzyskali zawodnicy PSP w Brańszczyku zajęli I miejsce w biegach i otrzymali Puchar Wójta Gminy Brańszczyk, II- miejsce uczniowie ze szkoły   w Porębie i III- miejsce społeczność z Trzcianki. W klasach gimnazjalnych  najlepszymi biegaczami okazali się  gimnazjaliści z Brańszczyka , którzy wywalczyli Puchar Wójta. Najwyższe lokaty z naszej szkoły uzyskali : Kacper Roguszewski z kl. IV i Julia Napiórkowska z kl. V obydwoje zajęli II- miejsce w swojej kategorii. Wyżej wymienieni uczniowie będą reprezentowali naszą szkołę w powiatowych biegach przełajowych w Długosiodle.

            Społeczność naszej szkoły pragnie podziękować Panu Wójtowi Gminy Brańszczyk Mieczysławowi Pękulowi  za ufundowanie nagród i poczęstunku dla biegaczy. Dziękujemy Rodzicom naszych dzieci, którzy pomogli nam przeprowadzić w/ w zawody.

            Alina Jusińska

          • Święto pierwszej klasy - Ślubowanie

          • Pasowanie na ucznia to uroczystość o znaczeniu bardziej symbolicznym niż formalnym, podczas której pierwszoklasiści składają ślubowanie i oficjalnie zostają  włączeni do społeczności szkolnej.

            Zwyczaj ten nawiązuje zapewne do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza, podczas której giermek otrzymywał miecz i pas, stając się rycerzem. Od tego pasa właśnie pochodzi nazwa pasowanie na ucznia lub rycerza. Pasowanie na ucznia zawiera w sobie niejako pewną analogię do tego wydarzenia, gdyż centralnym jego punktem obok złożenia przyrzeczenia jest dotknięcie dużym ołówkiem ramienia każdego pierwszoklasisty  przez dyrektora  szkoły, które jest oficjalnym aktem przyjęcia w poczet uczniów. Zamiast pasa i miecza uczniowie otrzymują drobne upominki.

            Dzień 26 października 2017 roku w naszej szkole był bardzo ważnym dniem dla klasy I. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej w Knurowcu.

            Uczniowie klasy I wraz z kolegami z klasy III przygotowali program artystyczny, w którym przedstawili czego do tej pory się nauczyli. Następnie miały do wykonania kilka prób. Wszystkie dzielnie zaliczyli i ślubowali na sztandar , a pani dyrektor dokonała pasowania  uczniów. Złożyła życzenia i wręczyła legitymacje szkolne. Rodzice także pięknie życzyli swoim pociechom i wręczyli drobne upominki.

            Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem i wspólną zabawą. Pełni wrażeń, w towarzystwie wzruszonych rodziców i radosnych kolegów dzieci wróciły do domów.

             

            Opracował wychowawca

            Beata Szupiluk

             

             

             

             

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • „Podziękowania Tym, którzy prowadzą nas do źródeł wiedzy … „

             

            takie hasło przyświecało tegorocznemu apelowi, który zorganizowano 16 października 2017 roku - w Publicznej Szkole Podstawowej im. „Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko”  w Knurowcu .

            14 października, tradycyjnie obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej – święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty – tak rozpoczęła swoją wypowiedź pani dyrektor Renata Jechna. „Dobry pedagog to osoba, która potrafi w przystępny sposób przekazać wiedzę. Zawsze znajduje czas na rozmowę z uczniami i wyjaśnianie im wątpliwości, wysłuchanie ich trosk, problemów czy przeżywanie z nimi radości. To zawód wiążący się z ogromną odpowiedzialnością, codzienną pracą i postawą wychowawcy kształtującą charakter swoich podopiecznych. Przygotowuje ich na dorosłe, pełne wyzwań życie.”

            „Drodzy nauczyciele – kontynuowała pani dyrektor – pamiętajcie, że Uczniowie Was potrzebują nawet wtedy, gdy odrzucają waszą pomocną dłoń, buntują się. Niekiedy nam, dorosłym, trudno odnaleźć się w gąszczu codziennych spraw. Uczniowie tym bardziej potrzebują mądrych przewodników po świecie i zasadach nim rządzących”.

            Uczniowie klas I – VII przygotowali pod opieką pani Beaty Szupiluk i Elżbiety Puchalskiej krótki montaż słowno – muzyczny. Chcąc tym samym wyrazić podziękowanie za codzienną pracę i przewodnictwo. Każdemu gościowi dzieci wręczyły laurkę i własnoręcznie wykonany kwiatek okolicznościowy.

            Na zakończenie dyrektor szkoły wszystkim pracownikom placówki podziękowała serdecznie za pracę  i trud wkładany codziennie w wychowanie uczniów i życzyła wiele satysfakcji z pracy z dziećmi oraz  tego, „abyście ze swoimi uczniami tworzyli zgrany zespół , oparty na wzajemnym szacunku”.  Przypomniała postać wspaniałego nauczyciela Jana Pawła II. W szczególny sposób wyróżniła osiągnięcia pani Małgorzaty Wróbel – nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej.  Nagrodę dyrektora otrzymała również Pani Marta Kachel - nauczuciel języka angielskiego. Ponadto w imieniu wszystkich Rodziców naszych uczniów – pani Kinga Kurowska przekazała również serdeczne życzenia będące wyrazem najszczerszego podziękowania za codzienną cierpliwość i wyrozumiałość dla ich dzieci. Do życzeń dołączony był drobny upominek. Krótkie spotkanie pełne było radości i miłych przeżyć.    

             

             

             

                          

                    Opracował opiekun 

                                                                                                                               Samorządu Uczniowskiego                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Beata Szupiluk

             

                                          

             

             

          • Bezpieczny znaczy widoczny

          •  

            "Bezpieczny znaczy widoczny" - Pod takim hasłem odbyło się spotkanie – 11.10.2017 roku – z radnymi województwa mazowieckiego panami Mirosławem Augustyniakiem i Marianem Krupińskim, którzy odwiedzili uczniów klasy O i I naszej szkoły. Wystąpili z ramienia WORD w Ostrołęce, którego jednym z celów jest propagowanie i realizowanie działań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nasi uczniowie - ci najmłodsi są właśnie takimi uczestnikami. Dzieci chętnie wzięły udział w rozmowie na temat bezpiecznego korzystania z dróg oraz bezpiecznego poruszania się po drogach. Ważnym elementem okazał się aspekt odblasków. Posumowano w jaki sposób dzieci powinny je eksponować i kiedy je nosić. Posumowaniem spotkania było wręczenie zestawów odblasków każdemu uczniowi oraz wychowawcom. Było to wartościowe spotkanie utrwalające dobre zachowania i praktyki dzieci jako uczestników ruchu drogowego.

             

            Opracował

            koordynator ds. bezpieczeństwa szkole

            Beata Szupiluk

          • Dzień chłopaka

          • 23 września 2017 roku w naszej szkole  zorganizowaliśmy imprezę z okazji Dnia Chłopaka. Rozpoczęła się ona o godzinie 14.00. Dla chłopców przygotowano wiele ciekawych  zabaw. Dziewczyny zorganizowały także poczęstunek oraz muzykę. Chłopcy otrzymali także drobne upominki. Po tańcach, zabawach oraz konkursach został rozegrany mecz piłki nożnej. To był miło spędzony czas dla nas wszystkich.

            Opracowały

            Natalia Rosińska i Kamila Szymańska

             

            Obchodzony 30 września Dzień Chłopaka to stosunkowo nowe święto, które ma w pewnym sensie stanowić odpowiednik Dnia Kobiet. Tego dnia dziewczęta składają chłopcom życzenia oraz wręczają im upominki, żeby wyrazić sympatię. Jest to święto znacznie bardziej popularne od Dnia Mężczyzn, obchodzonego 10 marca. Dokładana geneza Dnia Chłopaka w Polsce nie jest znana, na pewno zyskuje on z roku na rok na popularności, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem przede wszystkim wśród młodzieży. Jest to święto obchodzone w różnych terminach także w innych krajach na całym świecie. Najdłuższą tradycję ma w Japonii, gdzie już w VI wieku obchodzono święto Tango no Sekku, kiedy rodziny cieszyły się z postępów w nauce i rozwoju swoich męskich potomków. Po raz pierwszy w nowożytnej historii święto mężczyzn wprowadzono w Trynidadzie i Tobago w 1999 roku. Wkrótce ta idea zaczęła zyskiwać coraz większą popularność. Obecnie Dzień Chłopaka świętowany jest między innymi w Norwegii, Rosji, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz wielu innych państwach.

             

             

            Opracowała przewodnicząca szkoły

            Julia Napiórkowska

             

          • Aktywne chwile w Warszawie

          •  

            Dnia 21 września 2017 roku 30 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu wraz ze swoimi opiekunami panią Beatą Szupiluk Aliną Jusińską, Zofią Sarnacką oraz Elżbietą Puchalską w godzinach porannych wybrało się na autokarową wycieczkę do Warszawy. Współtowarzyszyli nam uczniowie wraz z opiekunem z Turzyna. Wspólnie korzystaliśmy z ciekawego planu wyjazdu. Warszawa powitała nas deszczową, jesienną aurą. W godzinach przedpołudniowych udaliśmy się do parku rozrywki Alefun. Każdy uczestnik mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Niektórzy mogli sprawdzić swoją zręczność na parkurze linowym, inni odnajdywali się w laserowym labiryncie, a jeszcze inni zwinnie pokonywali przeszkody w małpim gaju. Wszyscy uczestnicy z dużym zaciekawieniem uczestniczyli w warsztatach chemicznych. Dzieci biorąc aktywny udział w chemicznych doświadczeniach samodzielnie wytwarzały lawę, miękkie gniotki czy odbarwiały płyny. Trzy godziny spędzone w tym miejscu minęły bardzo szybko. Kolejnym punktem był Hangar 646 – park trampolin. I tu zaczęło się istne szaleństwo. Dzieci w podziale na trzy grupy uczestniczyły w lekcji wf – u. Każda grupa miała własnego trenera i pod jego czujnym okiem zapoznawała się z trampolinami. Najpierw rozgrzewka i uczenie się korzystania z takiego sprzętu, a potem skoki na trampolinach, odbijanie się od ściany czy skoki na poduchę powietrzną z platformy. Następnie był czas na małą przekąskę w Mac Donald’s. Po posiłku udaliśmy się do Multikina na piękny film polskiej produkcji pt. „Tarapaty”. Przyjaźń to wcale nie taka prosta sprawa i Julka – główna bohaterka filmu o tym się przekonuje. Ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem. Nigdy nie miała prawdziwego przyjaciela. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Poznanie Olka zmienia w jej życiu bardzo wiele … Warto było obejrzeć ten seans.

            Droga powrotna upłynęła nam bardzo szybko w miłej atmosferze. Wyjazd okazał się być doskonałą formą integracji uczniów małych szkół.

            Opracowała Beata Szupiluk

             

             

             

          • Jesienna akcja „Sprzątanie świata”

          • W sobotę 16.09.2017r. członkowie TPL-u wzięli udział w akcji „Sprzątania świata”. Po krótkim wprowadzeniu do tematu i charakterystyce akcji 15 uczniów wyruszyło w drogę. Posprzątano pobocze drogi leśnej prowadzącej wzdłuż wsi Knurowiec tzw „żwirówki”. Najwięcej śmieci nazbierano w pobliżu parkingu w okolicy zajazdu. Dzieci zebrały 15 worków śmieci o pojemności 200l . Akcję zakończono słodkim poczęstunkiem.

             

          • Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

          • Samorząd, jak pisał Janusz Korczk, to właśnie praca, żeby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem pracują, uczą się i pół dnia razem spędzają, żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał, nie wyśmiewał, a przeciwnie, żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się i pilnował porządku.

            Z początkiem roku szkolnego każda klasa wyłoniła samorządy klasowe, by spośród tych kandydatów dalej wyłonić w głosowaniu Zarząd Samorządu Uczniowskiego. Stało się tak 14 września 2017 roku. Wszyscy zgromadzeni wysłuchali bardzo ciekawych programów wyborczych przygotowanych przez 12 kandydatów. Trzeba szczerze przyznać, że decyzja była bardzo trudna. Jednak po zliczeniu wszystkich głosów wyłoniono tegoroczny Zarząd, a tworzą go:

            - przewodnicząca – Julia Karolina Napiórkowska – klasa V,

            - z-ca przewodniczącego – Dominik Rekieć – klasa VI,

            - skarbnik – Kamila Szymańska – klasa VII,

            - sekretarz – Natalia Rosińska – klasa VII.

            Działalność Samorządu Uczniowskiego koordynuje Beata Szupiluk.

             

             

            Zarząd Samorządu Uczniowskiego

          • „Bezpieczna droga do i ze szkoły”

          • Koordynator ds. bezpieczeństwa w szkole – Beata Szupiluk zorganizowała spotkanie z policją by uświadomić dzieciom jak ważne jest bezpieczne poruszanie się pieszo lub rowerem po drodze oraz jak istotne jest by nie stwarzać zagrożenia przez samego siebie. Pani sierżant z ruchu drogowego przygotowała ciekawą pogadankę na tenże temat w podziale na dwie grupy dla uczniów młodszych – O – III oraz starszych – IV - VIII. Chętnie i wyczerpująco odpowiadała na zadawane przez dzieci pytania, pokazała i opisała wyposażenie, którym posługują się policjanci z ruchu drogowego. Ponadto określiła jak ważną rolę pełnią znaczki odblaskowe, które powinny stanowić niezbędne wyposażenie dzieci w nadchodzącej jesiennej porze. Pani policjant zwróciła uwagę na zachowanie się także podczas korzystania z dowozów autobusem. Śmiało można powiedzieć, że spotkanie spełniło zaplanowane cele. Wszyscy wyszliśmy z niego bogatsi o nowe wiadomości oraz ugruntowaliśmy posiadaną wiedzę na temat bezpieczeństwa. Tym samym składamy serdeczne podziękowanie na ręce Komendanta Policji w Wyszkowie za oddelegowanie pracownika do Publicznej Szkoły Podstawowej w Knurowcu.

             

            Koordynator ds. bezpieczeństwa w szkole Beata Szupiluk

             

          • Zajęcia warsztatowe – „Bezpieczne wakacje – to mogą być wakacje Twojego życia”

          • Już wkrótce wakacje, czas wypoczynku i zabawy. Wielu uczniów wyjedzie odpoczywać nad wodę, w góry, nad jeziora

             

            bądź po prostu zostanie w domu. Zajęcia warsztatowe prowadzone 22 czerwca 2017 roku w naszej szkole miały

             

            uświadomić dzieciom, aby ten okres spędzić bezpiecznie i szczęśliwie wrócić do domu.

             

            Zajęcia przeprowadzone w oparciu o scenariusz „Bezpieczne wakacje – to mogą być wakacje Twojego życia” zaangażowały dzieci do czynnego uczestnictwa. Uczniowie zapamiętali podstawowe numery alarmowe i sposób, w jaki powinny przekazać wezwanie służbom ratunkowym. Cel zajęć - przygotowanie dzieci do bezpiecznego spędzania letniego wypoczynku oraz ukształtowanie właściwych nawyków związanych z bezpieczeństwem został zrealizowany w stu procentach. Koordynator przedsięwzięcia wraz z opiekunami grup, w których pracowali uczniowie - zapoznał uczniów z modelami bezpiecznych zachowań, sposobami szybkiego reagowania na zagrożenia, utrwalanie prospołecznych postaw wśród uczniów i wzbudzenie u dzieci zaufania do przedstawicieli służb bezpieczeństwa – Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego.

            Zebranych powitała pani dyrektor życząc bezpiecznej i przyjemnej pracy. Zachęciła do pozytywnej i uczciwej rywalizacji. W dalszej części oddała głos prowadzącym.

            Wyjazd na wakacje to ekscytujące, radosne wydarzenie. Nareszcie można cieszyć się urokami wypoczynku i zapomnieć o szkole. Aby podróż była bezpieczna wszyscy powinniśmy przestrzegać kilku zasad, które pomogą uniknąć niebezpiecznych przygód. Opiekunowie grup omówili wspólnie z uczniami zagrożenia, jakie mogą wystąpić w czasie wakacji i jak się ich wystrzegać. Każdy uczestnik zapisał na kartce jedno zagrożenie, uważnie je przeczytał i wyrzucił do kosza z napisem – „STOP wakacyjnym niebezpieczeństwom”. W dalszej części poprzez układanie puzzli uczniowie przypomnieli sobie podstawowe numery alarmowe:

            997 – Policja,

            998 – Straż Pożarna,

            999 – Pogotowie Ratunkowe,

            112 – centrum powiadamiania ratunkowego,

            985 - numer alarmowy w trakcie pobytu w górach oraz dodatkowo wskazano numery:

             

            - Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 - 100 – 100

             

            - Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 - 100 - 300, by dalej móc rozmawiać o prawidłowym sposobie

             

            wzywania pomocy. Przypomniano zgromadzonym, jakie informacje powinny się znaleźć w meldunku na Policję, Straż

             

            Pożarną i Pogotowie Ratunkowe – np. meldunek powinien zawierać miejsce wypadku, rodzaj wypadku, liczbę

             

            poszkodowanych i określenie ich ogólnego stanu, informacje o udzielonej dotychczas pomocy oraz nazwisko i adres

             

            zgłaszającego. Zadaniem, które w praktyce utrwalało tę umiejętność było wylosowanie sytuacji niebezpiecznej, wybór

             

            odpowiedniego numeru i złożenie zawiadomienia. Wszyscy zrobili to znakomicie. „Letnie kalambury” – były

             

            kolejnym etapem pracy uczniów. Z zaangażowaniem dzieci pokazywały bądź opisywały wylosowały hasła związane z

             

            bezpiecznym letnim wypoczynkiem. Pojawiły się również zabawy z chustą animacyjną, które zawsze wywołują

             

            uśmiech na ustach dzieci. Grupy opracowały także ciekawe metaplany na temat – „Bezpieczne wakacje - co zrobić? O

             

            czym pamiętać?” Uczniowie rozegrali jeszcze mecze w piłkę nożną starsi i Dwa ognie młodsi. Z wytycznymi na temat

             

            tego o czym należy pamiętać aby spędzić bezpiecznie wakacje zakończyliśmy zajęcia. A oto kilka z nich:

             

             

            - aby zachować bezpieczeństwo w podróży pamiętać należy o:

             

            • Należy słuchać poleceń obsługi lotniska, personelu samolotu, czy pociągu
            • W każdej podróży przyda się telefon komórkowy z zapisanymi numerami alarmowymi: 112 – centrum powiadamiania ratunkowego, 997 – Policja, 998 – Straż Pożarna, 999 – Pogotowie Ratunkowe
            • Podróżując środkami komunikacji publicznej bądź czujny, zwłaszcza, gdy panuje tłok – łatwo paść ofiarą złodziei kieszonkowych
            • Pieniądze podziel na części i schowaj w kilku kieszeniach. Nawet, jeśli padniesz ofiarą złodzieja, stracisz tylko część sumy
            • Bądź ostrożny zawierając nowe znajomości. Odmawiaj, jeśli nieznajoma osoba chce cię czymś poczęstować. Nie masz przecież pewności, co to jest
            • W nieznanym miejscu łatwo zabłądzić i nie zdążyć na odjazd. Dlatego w trakcie postojów unikaj oddalania się od autokaru, czy pociągu
            • Bagaż pozostawiony bez opieki to okazja dla złodzieja! Torby i plecaki, staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem − zamknięciem do siebie. Dzięki temu zawsze będziesz miał je pod kontrolą i nie pozwolisz się okraść
            • Wsiadając i wysiadając z zatłoczonego pociągu bądź szczególnie ostrożny. Łatwo się potknąć i wpaść pod koła. O ile to możliwe wysiadaj na tę stronę pociągu, gdzie nie ma torów

             

            - aby zachować bezpieczeństwo nad morzem nie zapomnijmy o:

            • Kąp się tylko w miejscach dozwolonych − pod czujnym okiem ratownika morskiego

            • Nie skacz do wody w miejscach do tego nieprzystosowanych- łatwo jest uderzyć głową w podwodną przeszkodę, ale wyleczyć złamany kręgosłup bardzo trudno

            • Wchodząc do wody najpierw ochłodź ciało − ochronisz organizm przed szokiem termicznym

            • Przebywając na plaży chroń ciało kremem z odpowiednim filtrem − uchronisz się od poparzeń

            • Nakrycie głowy uchroni cię przed udarem słonecznym, a zapas wody i napojów przed odwodnieniem

            • Na plaży może przydać się telefon komórkowy z zapisanym numerem alarmowym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 601 100 100

            • Podczas nauki pływania zawsze warto słuchać poleceń instruktora i ratownika

            • Kołysanie fal na łodzi, czy wodnym rowerze to dopiero jest zabawa! Zapamiętaj jednak – pod żadnym pozorem nie wolno zdejmować kapoka. Ratuje życie w razie nieprzewidzianej wywrotki

             

            - aby zachować bezpieczeństwo w górach pamiętać należy o:

            • Wychodząc w góry, w miejscu pobytu zawsze zostawiamy wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu

            • W plecaku powinien znaleźć się telefon komórkowy z naładowaną do pełna baterią i zapisanymi numerami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – 601 100 300 oraz numerem alarmowym 985

            • Zaplanuj dokładnie trasę i sprawdź lokalizację szałasów, schronów, koleb i leśniczówek – stanowią schronienie w przypadku nagłej zmiany pogody

            • Podstawą ekwipunku zdobywcy gór jest wygodne obuwie. Przydadzą się też czapka, rękawiczki, szalik, zapasowe skarpety i płaszcz przeciwdeszczowy/wiatrochronny, włóż do plecaka podręczną apteczkę, latarkę i zapałki

            • Zabierz nakrycie głowy. W górach łatwo o udar cieplny nawet w pochmurne dni

            • Wędrówka po halach i graniach wymaga siły. Dlatego kilka kanapek i cukierków oraz butelka z napojem w plecaku to doskonały pomysł

             

            Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.

            Opracował koordynator ds. bezpieczeństwa

            Beata Szupiluk

          • Wycieczka rowerowa do Tuchlina

          • W dniu 20 czerwca 2017r. uczniowie klas IV, V i VI wybrali się na rowerową wycieczkę do Tuchlina. W Leśnictwie odbyło się spotkanie z leśniczym Rafałem Wyszyńskim i podleśniczym Marcinem Mroczkowskim na temat „Form ochrony przyrody na terenie Gminy Brańszczyk”. Po omówieniu tematu uczniowie obejrzeli pomniki przyrody na terenie gminy. Wybrali się również na użytek ekologiczny, aby zobaczyć storczyki w okresie kwitnienia tzw. kukułki. Dzieci oglądały żeremia i wzbogacały wiedzę o zwierzętach objętych ochroną. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i pieczoną kiełbaską.

            Zofia Sarnacka

          • Dwudniowy biwak w Przetyczy Włościańskiej

          •  

            W dniach 09 - 10 czerwca 2017 roku uczniowie klas 0, II, III i VI – 8 osób - Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu wraz ze swoimi opiekunami panią Aliną Jusińską i Beatą Szupiluk byli uczestnikami dwudniowego biwaku na trasie Knurowiec – Długosiodło - Przetycz Włościańka – Długosiodło – Knurowiec. Biwak okazał ciekawym przeżyciem dla najmłodszych dzieci. Każdy z uczniów mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Począwszy od piątkowego popołudnia dzieci miały zaplanowane różnorakie atrakcje: pierwszą i chyba najlepszą było rozkładanie namiotów – docelowego miejsca noclegowego, dalej „zwiad” – terenu pod kątem różnorodności przyrodniczych – poszukiwanie ciekawostek przyrodniczych później znalazło się miejsce na zabawy na terenie gospodarstwa agroturystycznego. Gdy się troszkę ściemniło mogliśmy przy ognisku upiec kiełbaski. Dużą atrakcją okazały się być dla wszystkich hamaki zawieszone wśród owocowych drzewek. Na długo również zostanie w pamięci nocny maraton filmowy pod gołym niebem. Najwytrwalsi widzowie obejrzeli ponad cztery filmy w pięknej poświacie księżyca. Spanie w namiotach było sporym wyzwaniem, lecz wszyscy znakomicie i odważnie sobie z tym poradzili. Poranek powitał nas śpiewem ptaków, zapachem lasu oraz nadbużańskich łąk. Samodzielnie przygotowane śniadanie smakowało jak nigdy. Później był czas na zabawy dowolne by dalej poczynić przygotowania do rajdu rowerowego na trasie Przetycz Włościańska – Stasin – Marianowo – Zygmuntowo – Przetycz Włościańska. Trasa wiodła wśród leśnych ostępów. W bezpiecznej kolumnie pokonaliśmy trasę ponad 10 kilometrów. Przerwy na picie, lody i poszukiwanie przyrodniczych ciekawostek stały się dodatkową atrakcją rajdu. Na obiad czekała na nas gigantyczna pizza. Po poobiedniej sjeście podchody w nieznanym terenie. Zabawy dowolne i smaczny podwieczorek zakończył wypad pod namioty. Wiodącym celem biwaku było propagowanie turystyki jako jednej z form aktywnego wypoczynku, bezpieczeństwo dzieci w różnych sytuacjach oraz nauka samodzielności i odpowiedzialności za własne decyzje. Dziękując Państwu Zdziarstek za miłą gościnę wróciliśmy bezpiecznie do domów. Odwiedzimy to piękne miejsce na pewno za jakiś czas.

             

            Beata Szupiluk – opiekun wyjazdu

          • Karta rowerowa w naszej szkole

          • W dniu 08.06.2017 roku w naszej szkole odbył się sprawdzian wiedzy z zakresu ruchu drogowego. Do części teoretycznej przystąpiło 6 uczniów z klasy IV- 100 %, którą nadzorował koordynator ruchu drogowego- nauczyciel zajęć technicznych Alina Jusińska. Wszyscy uczniowie uzyskali pozytywny wynik z testu wiadomości 80 %. Część praktyczna odbyła się na placu manewrowym przygotowanym na boisku szkolnym w dniu 14.06.2017 r. Zmagania uczniów obserwował i oceniał przedstawiciel KPP w Wyszkowie oraz dyrektor szkoły Pani Renata Jechna. Wszyscy uczniowie zdali praktyczny egzamin na Kartę Rowerową, otrzymali oceny bardzo dobre z części praktycznej. Było to bardzo ważne wydarzenie w ich życiu, już wkrótce otrzymają pierwsze prawo jady. Uczniowie uzyskali gratulacje od przedstawiciela Policji i Dyrektora Szkoły. Następnie Pani Policjantka przeprowadziła z uczniami kl. 0- VI pogadankę na temat „ Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku”. Zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa czyhające na dzieci w trakcie wakacji min. na zagrożenia występujące nad wodą, czy podczas różnorodnych zabaw. Na zakończenie życzyła uczniom udanych wakacji.

            Alina Jusińska


             

          • XV Gminne Biegi Przełajowe

          • Biegi przełajowe są najstarszą konkurencją biegową, rozgrywaną w sposób ciągły. Mało kto wie, że ich narodziny miały miejsce na początku XIX wieku! Obecnie są nieco zapomnianym dzieckiem lekkiej atletyki. Wieści o imprezach rangi mistrzowskiej w tej dyscyplinie nie odbijają się szerokim echem. Co dwa lata w marcu bez echa odbywają się mistrzostwa świata. Jednak nasza placówka po raz kolejny organizuje to sportowe wydarzenie. 17 maja w Knurowcu odbyły się XV Gminne Biegi Przełajowe dla uczniów klas 0-III pod patronatem Wójta Gminy Brańszczyk – p. Mieczysława Pękula. Do rywalizacji stanęły dziewczęta i chłopcy ze szkół z Białegobłota, Brańszczyka, Nowych Bud, Poręby, Turzyna, Trzcianki oraz naszej szkoły. Po zliczeniu punktów zwycięzcami okazali się: PSP w Budach Nowych, a my zajęliśmy VI miejsce. Osiągnięcia naszych uczniów: w kategorii 5-latków: III miejsce zajęła Alicja Jankowska, w kategorii 7-latków II miejsce przypadło Patrycji Roguszewskiej, w kategorii 10-latków I miejsce wywalczył Hubert Ślesicki. Gratulujemy!

            Tego typu wyścig jest znakomitym treningiem i sprawdzianem ogólnej siły, sprawności i hartu ducha, a także znakomitą zabawą w przepięknej leśnej scenerii.

            Katarzyna Skreczko

          • Święto Flagi

          •  

            2 maja 2017 r. społeczność naszej szkoły przyłączyła się do narodowych obchodów Święta Flagi. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami uroczyście przemaszerowali niosąc biało-czerwone flagi do Mękalin, miejsca spoczynku patrona szkoły. Tam też odbył się krótki apel, który rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego. Inscenizacja przybliżyła dzieciom okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jej główne założenia. Po części oficjalnej, urządziliśmy piknik, po którym wróciliśmy do budynku szkoły.

             

            Opracowała Marta Kachel

             

          • "Warto pamiętać o tym co było..." 10. lecie nadania imienia szkole w Knurowcu.

          •  

            W sobotę 22.04.2017r.  obchodziliśmy 10.rocznicę nadania naszej szkole im. Bohaterów Leśnej Placówki AK "Mrowisko" .  Uroczystość przebiegała  pod hasłem "Warto pamiętać o tym co było..."  Przy grobie bohaterów posterunek honorowy wystawili żołnierze z 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego z Komorowa oraz leśnicy-przedstawiciele  Nadleśnictwa Wyszków, stanęły też poczty sztandarowe z jednostki w Komorowie, Związku Piłsudczyków RP z Wyszkowa, szkół z Knurowca, Brańszczyka, Nowych Bud, Poręby, Turzyna, Trzcianki, Białegobłota. Przybyły również władze samorządowe gminy Brańszczyk- Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Gałązka, Wójt Gminy Mieczysław Pękul i Zastępca Wójta Andrzej Łapiński; przedstawiciele Związku Żołnierzy AK oraz mieszkańcy gminy. Honorowymi gośćmi byli prof. Andrzej Kukwa /ocalały z tragedii jako dwuipółlatek/ i jego przyjaciel prof. Stanisław Białousz.
            Dyrektor szkoły Renata Jechna przywitała wszystkich zgromadzonych w Mękalinach. Kapłani odmówili modlitwę, mjr A. Komorowski poprowadził apel poległych, następnie  złożono kwiaty i zapalono znicze. Druga część uroczystości odbywała się w szkole w Knurowcu, którą zapoczątkowała Msza św., z oprawą muzyczną Zespołu „Boża Nuta”.
            Koncelebrę pod przewodnictwem ks. Tadeusza Osińskiego kapelana Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy AK odprawili ks. prałat Andrzej Grzybowski proboszcz Parafii Poręba i ks. kan. Paweł Stachecki proboszcz Parafii Brańszczyk.

            Następnie zebrani obejrzeli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły, po czym nastąpiły przemówienia. Kolejnym punktem było rozstrzygnie międzyszkolnego konkursu plastycznego- „Warto pamiętać o tym, co było …”.

            Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym dla zaproszonych gości.

            Obszerny artykuł z przebiegu 10. rocznicy nadania imienia naszej szkole znajduje się w kwietniowym numerze "Lokalnych Wieści Gminnych" oraz na stronie gminy Brańszczyk. http://www.branszczyk.pl/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=705
             

            Stanisława Puścian

             

          • Szkolne spotkanie wielkanocne

          •  

            Wielki Tydzień – w chrześcijaństwie to uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta chrześcijan - Zmartwychwstania Pańskiego. W takim podniosłym już nastroju 12 kwietnia 2017 roku uczniowie, nauczyciele wraz z rodzicami już po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu wielkanocnym, organizowanym przez naszą szkołę. Dyrektor szkoły powitała zebranych i zaprosiła do obejrzenia występu w wykonaniu uczniów klas IV – VI, którzy przygotowali krótki montaż słowno – muzyczny pod kierunkiem pani Stanisławy Puścian. W udekorowanej wiosenno – wielkanocnie sali przypomnieli piękne, polskie tradycje związane z Wielkanocą. Następnie wszyscy zebrani wprowadzeni w wielkanocny nastrój przeszli do sali, w której czekał pięknie przystrojony stół, zastawiony świątecznymi przysmakami przygotowanymi przez rodziców i nauczycieli. Podzielono się jajkiem, po czym rozpoczęła się degustacja potraw w iście świątecznej i rodzinnej atmosferze. Na zakończenie dyrektor szkoły podziękowała gościom za przybycie, dzieciom i nauczycielom za włożoną pracę w przygotowanie dekoracji, przedstawienia oraz wystroju stołu, a rodzicom za świąteczne potrawy i zaprosiła do udziału w kolejnym spotkaniu w przyszłym roku.

             

             

            Organizatorzy