Wycieczka do Wrocławia - klasy młodsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas I-III wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia. Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy 0 oraz rodzice najmłodszych uczniów.
Pierwszego dnia wycieczki uczniowie odwiedzili Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie, gdzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Odwiedzili także wrocławskie Zoo, gdzie przez kilka godzin spacerowali i z bliska oglądali różne gatunki zwierząt.
Drugi dzień zaczęli od wizyty w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach plastycznych w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi, poznając przedmioty ułatwiające im codzienne funkcjonowanie. Następnie dzieci zwiedziły najważniejsze punkty miasta ( Rynek z ratuszem, Archikatedra Most, zabytkowe kamienice, Tumski i Ostrów Tumski) biorąc udział w grze miejskiej pt. „Detektywi historii” i jednocześnie wyszukiwali wrocławskich symboli – krasnali. Kolejnym punktem dnia było Muzeum Iluzji, które jest minilaboratorium rozrywki ze stanowiskami wykorzystującymi zabawę perspektywą, zdeformowane lustra i soczewki oraz grę światłem, które można wytłumaczyć prawami fizyki, chemii, optyki czy matematyki. Na zakończenie dnia obejrzeli multimedialny pokaz fontann – widowisko wodne z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic, a przewodnik opowiedział o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych oglądanych ekspozycji. Na zakończenie wycieczki dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej pt. “Malowane meble” w Muzeum Etnograficznym, ponad to zwiedziły sale muzealne przedstawiające wnętrza mieszkań wraz z ich wyposażeniem, strojami i przedmiotami codziennego użytku. Podczas pobytu we Wrocławiu uczestnicy nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy dni wypełnione wieloma doświadczeniami i emocjami. Uczniowie zwiedzili stolicę Dolnego Śląska i szczęśliwie wrócili do domu z pięknymi wspomnieniami.
36
Wycieczka do Wrocławia - klasy starsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas IV-VI wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia.
Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy VII i VIII.
Pierwszego dnia wycieczki do Wrocławia uczniowie odwiedzili wrocławskie Zoo, gdzie spacerując spotkali wiele gatunków zwierząt i przyglądali się im z bliska.
Podczas wizyty w Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Mieli okazję również obejrzeć działanie wodnej drukarki 3D co było niesamowitym doświadczeniem.
Drugi dzień zaczęli od zwiedzenia najważniejszych atrakcjach miasta: Rynek wrocławski z Ratuszem, zabytkowe kamienice, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Most Tumski i Ostrów Tumski. Dodatkową atrakcją były poszukiwania wrocławskich symboli – krasnali. To była niesamowita frajda, niektórzy z uczniów znaleźli ich aż ponad sześćdziesiąt.
Kolejnym punktem była wizyta w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi. Następnie udali się do Muzeum Narodowego, które już z zewnątrz zachwyca swoim wyglądem. W muzeum uczestniczyli w lekcji muzealnej, podczas której obejrzeli najważniejsze eksponaty. Następnie udali się do oddziału Muzeum Narodowego - Panoramy Racławickiej, gdzie dokładnie obejrzeli dzieło sztuki. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem obrazu.
Na zakończenie dnia uczniowie obejrzeli pokaz widowiska wodnego z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic oraz wysłuchali wielu ciekawych informacji o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych związanych z oglądanymi ekspozycjami. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie uczniowie zwiedzili sale muzealne i wzięli udział w ukierunkowanej lekcji muzealnej
Podczas pobytu we Wrocławiu uczniowie nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy przepiękne dni w stolicy Dolnego Śląska. Pogoda nam dopisała, wszystkie atrakcje były ciekawe a uczniowie wrócili bezpiecznie do domu z nowymi wspomnieniami. To był świetny czas na integrację środowiska szkolnego.
29
Program "Poznaj Polskę"
Nasza szkoła wzięła udział w programie MEiN - Poznaj Polskę. Z funduszy przeznaczonych na realizację wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia.
59
Wsparcie psychiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Aktualności
Konkurs wiedzy pożarniczej
Bezpieczeństwo Pożarowe - ważna sprawa!
15 lutego uczniowie naszej szkoły: Jan i Ksawery brali udział w gminnym konkursie "Młodzież Zapobiega Pożarom". Zakres wiedzy w tej dziedzinie jest bardzo obszerny - od pierwszej pomocy przedmedycznej do ochrony przeciwpożarowej. Uczniowie bardzo świetnie poradzili sobie, a uczeń Jan zajął I miejsce - GRATULUJEMY!
Ciekawe zawody
21 lutego naszą szkołę odwiedziła mama Mateusza, by opowiedzieć uczniom o swoim zawodzie. Mama Mateusza jest położną w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Pracuje z noworodkami i wcześniakami. Pani Ania w ciekawy sposób zaprezentowała nam charakter swojego zawodu. Pokazała sprzęt medyczny jakim na codzień się posługuje. Uczniowie chętnie wysłuchali prezentacji, a także zadawali pytania.
Ciekawe zawody
W ramach cyklicznych spotkań z osobami o ciekawych zawodach, gościliśmy w naszej szkolę tatę Janka i Olka. Pan Przemek pracuje w wyszkowskiej hucie szkła. Przybliżył uczniom charakter wykonywanej pracy, zaprezentował jak wygląda produkcja szkła. W ciekawy sposób opowiedział o swojej pracy poprzez prezentację zdjęć i filmów.
Bal Maskowy
W naszej szkole codziennie dzieją się zwykłe rzeczy, ale 8 lutego to był dzień, na który wszyscy czekali z niecierpliwością. Był to Bal Maskowy. Tłusty Czwartek to wyjątkowy dzień, kiedy wszyscy możemy sobie pozwolić na pyszne, kaloryczne przysmaki. W naszej szkolnej sali oprócz tańców i konkursów, czekały na nas również smakowite przekąski. Na długim stole ułożone były różnorodne kanapki. Każda z nich była inna: z serem, szynką, ogórkiem, sałatą. Dzieci wybierały swoje ulubione smaki i delektowały się nimi, rozmawiając i śmiejąc się przy jedzeniu.
Jasełka i Spotkanie Opłatkowe
Fot. Katarzyna Bralewska
9
Pieczenie pierniczków
Fotorelacja z pieczenia pierniczków przez uczniów naszej szkoły. Pierniczki wraz z życzeniami zostały przekazane uczniom, nauczycielom, a także mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku.
44
Zaproszenie
Serdecznie zapraszamy przyjaciół naszej szkoły! :)
Wizyta w schronisku
Z okazji Dnia Zwierząt w naszej szkole zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla zwierząt z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Wyszkowie. Uczniowie klasy V pod opieką Pani Kingi Maruszewskiej i rodzica - Pani Emilii 6.12.2023 odwiedzili schronisko i przekazali zebrane rzeczy. Podczas wizyty uczniowie pomogli w wyprowadzeniu piesków na spacer oraz posprzątaniu boksów.
Mikołajki
W dniu Mikołajek, jak tradycja każe, odwiedziła nas Mikołaj - nie jeden, ale nawet dwóch! Pierwszy Mikołaj przyjechał do dzieci wraz z przedstawicielem Urzędu Gminy, Panem wójtem Wiesław Przybylskim, i zostawił słodkie upominki. Drugi Mikołaj przynióśł młodszym uczniom szkoły prezenty a dla wszystkich miał słodką niespodziankę. Do zobaczenia Mikołaju 24 grudnia! ;)
Wizyta Kropelki w naszej szkole
W dniu 20.11.2023 gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Porębskiej Kropelki - Oddział Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion, którzy przeprowadzili spotkanie nt. krwiodawstwa. Uczniowie dowiedzieli się kim są Honorowi Dawcy Krwi, dlaczego nazywa się ich bohaterami, kto może być dawcą i jakie korzyści z tego płyną. Oprócz tego goście opowiedzieli nam o swoich działaniach i zachęcali do rozpowszechniania ich działań. Uczniowie otrzymali kolorowanki i notesiki promujące krwiodawstwo. Serdecznie dziękujemy za wizytę naszym Gościom.
Noc w szkole i Andrzejki
W dniu 1 grudnia 2023 odbyły się szkolne Andrzejki, podczas których uczniowie uczestniczyli w tradycyjnych wróżbach andrzejkowych oraz różnorodnych zabawach ruchowych. Po zabawie uczniowie zjedli wspólną kolację, którą sami przygotowali. Młodsi uczniowie po posiłku wrócili do domu a starsi zostali w szkole na noc. W tym czasie ubrali choinkę oraz oglądali filmy. Rano wspólnie przygotowali śniadanie i udali się do swoich domów.
Wycieczka do Warszawy
W ramach zbliżających się wielkimi krokami Mikołajek wszystkie klasy z naszej szkoły udały się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki był Hangar 646 ulokowany na warszawskim Gocławiu. Tu uczniowie mieli zaplanowaną lekcję wychowania fizycznego pod bacznym okiem trenera. Mieli również czas na swobodną aktywność fizyczną, gdzie doskonalili swoje umiejętności ruchowe.
Ślubowanie pierwszoklasistów
25.10.2023r. w naszej szkole odbyło się pasowanie dzieci z klasy pierwszej na uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu. Po krótkim montażu słowno-muzycznym dzieci zdały egzamin sprawnościowy i w obecności rodziców i całej społeczności szkolnej zostały pasowane przez Panią Dyrektor na uczniów naszej szkoły.
Wyjazd sztandaru - Gminne Obchody 11 listopada
W niedzielę 12.11.23 r. delegacja uczniów ze sztandarem naszej szkoły wraz z opiekunami wzięła udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości Polski w Brańszczyku. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele w Brańszczyku, następnie poczty sztandarowe szkół i straży pożarnych, władze gminy i pozostali uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz pod pomnik upamiętniający żołnierzy poległych w obronie ojczyzny, w celu złożenia kwiatów i zapalenia zniczy, aby w ten sposób oddać hołd tym, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.
Profilaktyka uzależnień - spotkanie z Paniami z sanepidu
W ramach działań profilaktycznych w dniu 06.11.2023 r. uczniowie klas starszych uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielkami Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wyszkowie, p. Stoszewską i p. Jaworską. Podczas spotkania zostały omówione tematy dotyczące profilaktyki uzależnień oraz asertywności, czyli umiejętności mówienia „NIE” oraz właściwych wyborach. Prowadząca przedstawiła uczniom prezentację oraz krótki film o skutkach zażywania substancji uzależniających oraz omówiła ich negatywny wpływ na organizm, prezentując modele organów ludzkich wyniszczonych przez używki. Uczniowie dowiedzieli się, jak niebezpieczne są alkohol, papierosy, w tym e-papierosy, dopalacze, czy środki energetyzujące.
Szkoła Pamięta
Nasza Szkoła uczestniczyła w akcji pod patronatem MEiN "Szkoła Pamięta".
Różaniec - wspólna modlitwa ze świętymi
Październik to miesiąc poświęcony Maryi. Szczególnym wyrazem naszej wiary w Bożą pomoc za wstawiennictwem Matki Bożej jest modlitwa różańcowa. Rozważanie tajemnic związanych z życiem Maryi i Jezusa, niezwykłych wydarzeń z tym związanych pomaga nam wchodzić w głąb wiary i rozwijać ją. Dlatego chrześcijanin powinien umiłować różaniec i o tą miłość do różańca troszczyć się już od dzieciństwa.
Sprzątanie Mękalin
W ramach akcji „Szkoła Pamięta” 23 listopada uczniowie klas V-VII jak co roku porządkowali MIEJSCE PAMIĘCI NARODOWEJ PATRONA naszej szkoły. Oddali Hołd poległym zapalając znicze. Przypomniano historię Rodziny Pieńkosów.
2
Luźne lekcje z naukowcami
Klasa V przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu "Luźne lekcje z naukowcami - poznajemy i eksperymentujemy". Na dzisiejszych zajęciach zapoznaliśmy się z sylwetką naszej noblistki - Marią Skłodowską - Curie oraz wykonaliśmy eksperyment "Wulkan".
1