Wycieczka do Wrocławia - klasy młodsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas I-III wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia. Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy 0 oraz rodzice najmłodszych uczniów.
Pierwszego dnia wycieczki uczniowie odwiedzili Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie, gdzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Odwiedzili także wrocławskie Zoo, gdzie przez kilka godzin spacerowali i z bliska oglądali różne gatunki zwierząt.
Drugi dzień zaczęli od wizyty w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach plastycznych w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi, poznając przedmioty ułatwiające im codzienne funkcjonowanie. Następnie dzieci zwiedziły najważniejsze punkty miasta ( Rynek z ratuszem, Archikatedra Most, zabytkowe kamienice, Tumski i Ostrów Tumski) biorąc udział w grze miejskiej pt. „Detektywi historii” i jednocześnie wyszukiwali wrocławskich symboli – krasnali. Kolejnym punktem dnia było Muzeum Iluzji, które jest minilaboratorium rozrywki ze stanowiskami wykorzystującymi zabawę perspektywą, zdeformowane lustra i soczewki oraz grę światłem, które można wytłumaczyć prawami fizyki, chemii, optyki czy matematyki. Na zakończenie dnia obejrzeli multimedialny pokaz fontann – widowisko wodne z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic, a przewodnik opowiedział o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych oglądanych ekspozycji. Na zakończenie wycieczki dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej pt. “Malowane meble” w Muzeum Etnograficznym, ponad to zwiedziły sale muzealne przedstawiające wnętrza mieszkań wraz z ich wyposażeniem, strojami i przedmiotami codziennego użytku. Podczas pobytu we Wrocławiu uczestnicy nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy dni wypełnione wieloma doświadczeniami i emocjami. Uczniowie zwiedzili stolicę Dolnego Śląska i szczęśliwie wrócili do domu z pięknymi wspomnieniami.
36
Wycieczka do Wrocławia - klasy starsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas IV-VI wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia.
Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy VII i VIII.
Pierwszego dnia wycieczki do Wrocławia uczniowie odwiedzili wrocławskie Zoo, gdzie spacerując spotkali wiele gatunków zwierząt i przyglądali się im z bliska.
Podczas wizyty w Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Mieli okazję również obejrzeć działanie wodnej drukarki 3D co było niesamowitym doświadczeniem.
Drugi dzień zaczęli od zwiedzenia najważniejszych atrakcjach miasta: Rynek wrocławski z Ratuszem, zabytkowe kamienice, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Most Tumski i Ostrów Tumski. Dodatkową atrakcją były poszukiwania wrocławskich symboli – krasnali. To była niesamowita frajda, niektórzy z uczniów znaleźli ich aż ponad sześćdziesiąt.
Kolejnym punktem była wizyta w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi. Następnie udali się do Muzeum Narodowego, które już z zewnątrz zachwyca swoim wyglądem. W muzeum uczestniczyli w lekcji muzealnej, podczas której obejrzeli najważniejsze eksponaty. Następnie udali się do oddziału Muzeum Narodowego - Panoramy Racławickiej, gdzie dokładnie obejrzeli dzieło sztuki. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem obrazu.
Na zakończenie dnia uczniowie obejrzeli pokaz widowiska wodnego z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic oraz wysłuchali wielu ciekawych informacji o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych związanych z oglądanymi ekspozycjami. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie uczniowie zwiedzili sale muzealne i wzięli udział w ukierunkowanej lekcji muzealnej
Podczas pobytu we Wrocławiu uczniowie nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy przepiękne dni w stolicy Dolnego Śląska. Pogoda nam dopisała, wszystkie atrakcje były ciekawe a uczniowie wrócili bezpiecznie do domu z nowymi wspomnieniami. To był świetny czas na integrację środowiska szkolnego.
29
Program "Poznaj Polskę"
Nasza szkoła wzięła udział w programie MEiN - Poznaj Polskę. Z funduszy przeznaczonych na realizację wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia.
59
Wsparcie psychiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Aktualności
Szkolny konkurs kulinarny
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu kulinarnego.
4
Konkurs Kolęd i Pastorałek
Reprezentanci naszej szkoły w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Brańszczyku. Wszyscy zaprezentowali się świetnie, a Gabrysia z klasy VIII zajęła III miejsce w swojej kategorii.
Wizyta Mikołaja
Naszą szkołę odwiedził Mikołaj. Zostawił słodkie upominki dla naszych uczniów. Obiecał, że wróci w Wigilię.
Ślemy podziękowania zarówno Radzie Rodziców za upominki przygotowane dla dzieci, a także dla Pana Zbyszka za wcielenie się w rolę Świętego Mikołaja.
18
Wycieczka do Warszawy
7 grudnia odbyła się wycieczka do Warszawy. Uczniowie najmłodszych klas wraz z wychowawcami obejrzeli spektakl w teatrze Capitol - "Królowa Śniegu". Pełna miłości i przyjaźni historia, która oczarowała małych widzów, była dla dzieci niesamowitym przeżyciem. Niespodziewanie po spektaklu, dzieci odwiedził Mikołaj i zostawił niespodzianki. Kolejnym punktem wycieczki była zabawa wśród labiryntów, basenów wypełnionych kulkami. Ostatnim punktem wyciecki był spacer po "Magicznym botanicznym". Zmęczeni, ale pełni niezwykłych wrażeń wróciliśmy do domu.
Andrzejki
20
Zajęcia przyrodnicze
Warsztaty przyrodnicze - kulisy życia agamy brodatej.
35
Konkurs Piosenki Żołnierskiej
Nasze reprezentantki w Gminnym Konkursie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Zaśpiewaj dla Niepodległej" w Brańszczyku.
Szkoła Pamięta
Nasza szkoła już po raz czwarty wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. W ramach akcji realizowaliśmy różnorodne działania. Oto podjęte działania:
- odwiedzaliśmy lokalne Miejsce Pamięci - Grób rodziny Pieńkosów i przypominaliśmy związaną z nim historię;
- uporządko
Ślubowanie pierwszej klasy
4 listopada 2022r uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście przyjęci do społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko" w Knurowcu. Dzieci wykonały krótki montaż słowno-muzyczny, zdały egzamin sprawnościowy, wypiły sok pięknego uśmiechu i zostały pasowane przez Panią Dyrektor na uczniów naszej szkoły. W tym ważnym dla nich dniu towarzyszyli im rodzice.
Żyj zdrowo
Uczniowie podczas zajęć świetlicowych będą realizować Program Edukacyjny w Zakresie Zdrowego Stylu Życia #Żyj Dobrze. Treści programu obejmują pięć niezwykle ważnych zagadnień: aktywność fizyczną, higienę, zdrowe żywienie, zdrowie psychiczne oraz profilaktykę. Podczas pierwszych zajęć zapoznaliśmy się z celami programu oraz wykonaliśmy prozdrowotną fotobudkę
Dzień Ziemi
Nasza szkoła przystąpiła do konkursu „Konkurs popularyzujący wiedzę o gospodarce o obiegu zamkniętym Ekocyrkularni”, który organizowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Celem konkursu jest m. in. zainteresowanie tematyką gospodarki obiegu zamkniętego oraz wdrażania jej zasad w życiu codziennym. Zastosowanie zasad GOZ przyczynia się nie tylko do ochrony naszej Planety i ograniczenia jej nadmiernej eksploatacji, ale także daje nam wymierne korzyści ekonomiczne. Jednym z wymogów konkursu jest udokumentowanie w mediach społecznościowych działań ekologicznych prowadzonych w naszej szkole. Poniżej prezentujemy fotorelację z podjętych eko-aktywności. Są to m. in.: coroczny udział w akcji „Sprzątanie Świata”, zajęcia warsztatowe „Skąd się biorą śmieci”, wykonanie ulotki „Rady na odpady” oraz testu „Czy Twój dom jest ekologiczny”, zajęcia plastyczno - techniczne „Coś z niczego” (wyk
Różaniec
„RÓŻNIEC UCZY ŻYCIA”
Październik to miesiąc poświęcony Maryi. Szczególnym wyrazem naszej wiary w Bożą pomoc za wstawiennictwem Matki Bożej jest modlitwa różańcowa. Rozważanie tajemnic związanych z życiem Maryi i Jezusa, niezwykłych wydarzeń z tym związanych pomaga nam wchodzić w głąb wiary i rozwijać ją. Dlatego chrześcijanin powinien umiłować różaniec i o tą miłość do różańca troszczyć się już od dzieciństwa.
Dzień Nauczyciela
17 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej czyli popularny Dzień Nauczyciela. Uczniowie klasy VIII i IV zaprezentowali przygotowany pod kierunkiem opiekunów SU montaż słowo - muzyczny. Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz wręczyła Nagrody Dyrektora.
Odsłonięcie tablicy w Udrzynie
16 września 2022 roku Pani Dyrektor wraz z pocztem sztandarowym naszej szkoły i opiekunami wzięli udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej rozstrzelanie braci Brejnakowskich przez żandarmów niemieckich w lesie pod Udrzynem 3 marca 1943 roku.
9
Powiatowe Biegi Przełajowe
1 października 2022r. uczennica naszej szkoły Patrycja Roguszewska wzięła udział w Powiatowych Biegach Przełajowych w Długosiodle - zajęła V miejsce.