Wycieczka do Wrocławia - klasy młodsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas I-III wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia. Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy 0 oraz rodzice najmłodszych uczniów.
Pierwszego dnia wycieczki uczniowie odwiedzili Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie, gdzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Odwiedzili także wrocławskie Zoo, gdzie przez kilka godzin spacerowali i z bliska oglądali różne gatunki zwierząt.
Drugi dzień zaczęli od wizyty w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach plastycznych w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi, poznając przedmioty ułatwiające im codzienne funkcjonowanie. Następnie dzieci zwiedziły najważniejsze punkty miasta ( Rynek z ratuszem, Archikatedra Most, zabytkowe kamienice, Tumski i Ostrów Tumski) biorąc udział w grze miejskiej pt. „Detektywi historii” i jednocześnie wyszukiwali wrocławskich symboli – krasnali. Kolejnym punktem dnia było Muzeum Iluzji, które jest minilaboratorium rozrywki ze stanowiskami wykorzystującymi zabawę perspektywą, zdeformowane lustra i soczewki oraz grę światłem, które można wytłumaczyć prawami fizyki, chemii, optyki czy matematyki. Na zakończenie dnia obejrzeli multimedialny pokaz fontann – widowisko wodne z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic, a przewodnik opowiedział o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych oglądanych ekspozycji. Na zakończenie wycieczki dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej pt. “Malowane meble” w Muzeum Etnograficznym, ponad to zwiedziły sale muzealne przedstawiające wnętrza mieszkań wraz z ich wyposażeniem, strojami i przedmiotami codziennego użytku. Podczas pobytu we Wrocławiu uczestnicy nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy dni wypełnione wieloma doświadczeniami i emocjami. Uczniowie zwiedzili stolicę Dolnego Śląska i szczęśliwie wrócili do domu z pięknymi wspomnieniami.
36
Wycieczka do Wrocławia - klasy starsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas IV-VI wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia.
Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy VII i VIII.
Pierwszego dnia wycieczki do Wrocławia uczniowie odwiedzili wrocławskie Zoo, gdzie spacerując spotkali wiele gatunków zwierząt i przyglądali się im z bliska.
Podczas wizyty w Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Mieli okazję również obejrzeć działanie wodnej drukarki 3D co było niesamowitym doświadczeniem.
Drugi dzień zaczęli od zwiedzenia najważniejszych atrakcjach miasta: Rynek wrocławski z Ratuszem, zabytkowe kamienice, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Most Tumski i Ostrów Tumski. Dodatkową atrakcją były poszukiwania wrocławskich symboli – krasnali. To była niesamowita frajda, niektórzy z uczniów znaleźli ich aż ponad sześćdziesiąt.
Kolejnym punktem była wizyta w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi. Następnie udali się do Muzeum Narodowego, które już z zewnątrz zachwyca swoim wyglądem. W muzeum uczestniczyli w lekcji muzealnej, podczas której obejrzeli najważniejsze eksponaty. Następnie udali się do oddziału Muzeum Narodowego - Panoramy Racławickiej, gdzie dokładnie obejrzeli dzieło sztuki. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem obrazu.
Na zakończenie dnia uczniowie obejrzeli pokaz widowiska wodnego z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic oraz wysłuchali wielu ciekawych informacji o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych związanych z oglądanymi ekspozycjami. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie uczniowie zwiedzili sale muzealne i wzięli udział w ukierunkowanej lekcji muzealnej
Podczas pobytu we Wrocławiu uczniowie nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy przepiękne dni w stolicy Dolnego Śląska. Pogoda nam dopisała, wszystkie atrakcje były ciekawe a uczniowie wrócili bezpiecznie do domu z nowymi wspomnieniami. To był świetny czas na integrację środowiska szkolnego.
29
Program "Poznaj Polskę"
Nasza szkoła wzięła udział w programie MEiN - Poznaj Polskę. Z funduszy przeznaczonych na realizację wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia.
59
Wsparcie psychiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Aktualności
Pola Nadziei
Dnia 10.11.2014r. zrealizowana została pierwsza część projektu „Pola Nadziei”. Kampania prowadzona przez Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie, w którą włączyli się również uczniowie naszej szkoły. W pobliżu budynku szkoły, uczniowie klasy szóstej posadzili 10 kg cebulek żonkili, które są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Celem prowadzonej akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.
Ślubowanie kl. I
30 października 2014 roku uczniowie klasy I zostali uroczyście włączeni do grona społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej w Knurowcu. Dzieci zaprezentowały krótki montaż słowno – muzyczny pt. „Idę do szkoły”. Następnie z uśmiechem na twarzy wypiły cytrynowy eliksir mądrości oraz perfekcyjnie zdały egzamin i zaliczyły ćwiczenia sprawnościowe, które przygotowała dla nich Pani Zofia Sarnacka.
Wycieczka do Warszawy
Dnia 28 października 2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.
Pierwszym punktem programu naszej wyprawy było centrum zabaw „Kolorado”. Siedmiometrowej wysokości konstrukcja zabawowa wyposażona jest w wiele zjeżdżalni, tuneli, ściankę wspinaczkową, sieci do wspinania, basen z piłeczkami, poduchowy zamek do skakania oraz wiele ciekawych urządzeń na bazie sprężonego powietrza, przeznaczonych do interaktywnej zabawy piłeczkami (fontanny, armatki, stoły kreatywne itp.). Przez 2 godziny dzieci miały możliwość zabawy w kolorowym, przyjaznym i pełnym atrakcji otoczeniu.
75 rocznica Powstania Państwa Podziemnego i 70 rocznicy Powstania Warszawskiego
Dnia 23 października bieżącego roku szkolnego w naszej szkole odbyła się akademia patriotyczna poświęcona 75 rocznicy Powstania Państwa Podziemnego i 70 rocznicy Powstania Warszawskiego. Uczniowie z klasy czwartej i szóstej przybliżyły społeczności naszej szkoły historię w/w wydarzeń na tle II wojny światowej. Na zakończenie akademii uczennica klasy czwartej wyrecytowała napisany przez siebie wiersz „ Kiedy myślę Ojczyzna” - nagrodzony w Gminnym Konkursie „ Kiedy myślę Ojczyzna…”.
Dzień Edukacji Narodowej
„Nasza pani jest kochana,
zawsze ma dla dzieci czas .
Zwykle pani śpiewa,
ale dziś posłucha nas.
Proszę pani, proszę pani,
my lubimy panią tak,
że jak pani nie ma z nami,
nawet lizak traci smak”.Dnia 13.X.2014 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie z klas: II, III, IV oraz VI pod kierunkiem p. Pauliny Najmoła – Bieńkowskiej przygotowali spektakl słowno-muzyczny w którym poprzez wiersze, życzenia oraz piosenki wyrazili swoją wdzięczność za pracę wszystkich tych, którzy przyczyniają się do edukacji uczniów.
Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego
1 października 2014 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
Dziesięciu kandydatów zaprezentowało swoje programy, hasła i pomysły. Każdemu bardzo zależało na tegorocznych wyborach. Choć nikt się nie przyznawał, każdy miał tremę.
Prawo wyboru miał każdy uczeń i pracownik szkoły. Można było głosować na jednego kandydata wpisując jego numer na karcie do głosowania.
Laureaci konkursu
Publiczna Szkoła Podstawowa w Trzciance świętowała 100-tną rocznicę urodzin Patrona Szkoły- Piotra Kulasińskiego, w związku z tą uroczystością zaprosiła szkoły z terenu gminy do udziału w konkursach: plastycznym pod hasłem” POLSKA I JEJ BOHATRROWIE W LATACH 1914-2014” dla klas I-III i klas IV-VI oraz literackim- „ Kiedy myślę Ojczyzna…” dla klas IV-VI. Uczniowie naszej szkoły odpowiedzieli na nadesłane propozycje i wzięli udziął w obu konkursach. Na konkurs plastyczny wpłynęło 7 prac z klas I-III i 6 z klas IV-VI, a na konkurs literacki uczniowie napisali 6 wierszy. Opiekunem uczniów biorących udział w konkursie plastycznym była Luiza Kozłowska, a w konkursie literackim Stanisława Puścian. W dniu 30. 09. 2014r. Dyrektor szkoły, poczet sztandarowy wraz z opiekunami uczestniczyli w uroczystości zaprzyjaźnionej szkoły, zaproszone zostały również laureatki konkursów. W konkursie plas
Gminne Biegi przełajowe
Już po raz kolejny PSP w Knurowcu gościła uczniów klas IV-VI i gimnazjum wraz z ich opiekunami na Gminnych Biegach Przełajowych o puchar Wójta Gminy Brańszczyk. Zostały przygotowane dwie trasy biegowe. Uczniowie szkół podstawowych i dziewczęta z gimnazjum mieli do przebiegnięcia 800 m, a chłopcy z gimnazjum 1000m. W czwartek 25.09. 2014r.opiekunowie i najlepsi biegacze z poszczególnych szkół z terenu naszej gminy, którzy mieli pokonać wyznaczone dla nich odcinki zostali przywitani przez dyrektor szkoły Renatę Jechna, następnie koordynatorka imprezy –Alina Jusińska przedstawiła regulamin . Biegacze wyruszyli obejrzeć trasy, a po powrocie rozpoczęły się starty. Wszyscy uczestnicy osiągnęli sukces, bezpiecznie dobiegli do mety, ale jak to bywa w sporcie jedni byli szybsi, a innym zajęło to troszkę więcej czasu. Po pokonaniu trasy uczestnicy biegów mogli posilić się pysznymi rog
Sprzątanie świata
W sobotę 13 września 2014r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Knurowcu wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata”. Porządkowano pobocze drogi leśnej w okolicach szkoły. Zebrano 20 worów śmieci. Uczniowie wyrazili chęć uczestnictwa w akcjach promujących czyste lasy. Akcję zakończono słodkim poczęstunkiem.
WYCIECZKA ROWEROWA
W dniu 28.05.2014r 14 uczniów z kl.V-VI wyruszyli na wycieczkę rowerową do łowiska Jegiel w Nowej Wsi gm. Brańszczyk pod opieką wychowawczyń p. Elżbiety Puchalskiej i p. Aliny Jusińskiej. Ten malowniczy kompleks w lasach Puszczy Białej zajmuje 100 hektarów. Zostaliśmy miło przyjęci przez prowadzących dane łowisko a edukacyjna wędrówka po kompleksie i interesujące opowiadanie o wędkarstwie i obcowaniu z końmi długo zapadnie w pamięci. Korzystając z gościnności Baru Rybaczówka wszyscy mogliśmy grillować kiełbaski i słuchać śpiewu ptaków. Po grillowaniu uczniowie oglądali złowione już ryby i pobawili się na placu zabaw. Na łowisku można złowić karpia, amura, tołpyga, szczupaka, karasia, lina, okonia, suma i sandacza.
Wycieczka do Parku Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” i Szkoły Magii
Zorganizowanie wycieczki było jednym z elementów zaplanowanych w planie profilaktyki, który przyjęto do realizacji w roku szkolnym 2013/2014. Tym razem opiekunowie zabrali uczniów klas „O” – VI do Mościsk - Parku Edukacji i Iluzji „Farma Iluzji” oraz urokliwego „Dworku Jabłonowiec”, gdzie mieści się niedawno otwarta Szkoła Magii i Czarodziejstwa. 34 osoby – 30 uczniów i 4 opiekunów – dnia 27 maja 2014 roku wyruszyły, radośnie oczekując nieznanego. Choć wyjechaliśmy w deszczowej pogodzie, to na miejscu powitało nas piękne słońce, a na dzieci czekało dużo atrakcji i wiele niespodzianek. Przede wszystkim samo miejsce parku usytuowane na przepięknym, kilkuhektarowym obszarze o urozmaiconym terenie. Urokliwe miejsce o urozmaiconej rzeźbie terenu, położone na kilku poziomach otoczone lasami. Iluzja i magia w tym miejscu to nie czary magika, lecz czyste, często trudne do wytłumacze
„Zdrowie w literaturze dla dzieci” – konkurs literacki
09 maja 2014 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu przeprowadzono konkurs recytatorski – „Zdrowie w literaturze dla dzieci”, który wynika z planu profilaktyki przyjętej do realizacji w roku szkolnym 2013 / 2014.
Konkursowi przyświecały następujące cele:
"Nie taki robak straszny" - warsztaty przyrodnicze
W roku szkolnym 2013 / 2014 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu w ramach planu profilaktyki zaproponowano uczniom trzy cykle warsztatów przyrodniczych z bezpieczeństwem w tle pt. „Bezpieczna przyroda wokół nas”.
07.05.2014 roku odbyły się warsztaty przyrodnicze z zasadami profilaktyki zachowania się wobec bezkręgowców pt. „Nie taki robak straszny” – trzecie i ostatnie z cyklu - miały za zadanie popularyzować pozytywne postawy uczniów w odniesieniu do zwierząt zwłaszcza bezkręgowców, zachęcać do kształtowania i rozwijania dobrych cech charakteru, uwrażliwiać dzieci na świat małych – otaczających nas zewsząd bezkręgowców, kształtować pozytywne nawyki i postawy w odniesieniu do małych żyjątek. Uczyły również bezpiecznego kontaktu z nimi. Nasze działania nie tylko profilaktyczne w tym aspekcie są szeroko rozumianą e
„ Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” - Święto Szkoły
16 kwietnia 2014 roku obchodziliśmy VII rocznicę nadania imienia Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” połączoną z Porankiem Wielkanocnym.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły Renata Jechna powitaniem zaproszonych gości. Następnie przypomniała zebranym, że „Święto naszej szkoły to uroczystość patriotyczna, upamiętniająca tragiczne wydarzenia w gajówce Udrzyn – Mękaliny z dnia 25 grudnia 1943 roku, kiedy to w godzinach porannych mieszkańcy Mękalin i osoby z nimi współpracujące oddali swe życie za Ojczyznę”, przytoczyła słowa Świętego Jana Pawła II „ Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, dalej mówiła, Rodzina Pieńkosów i ich przyjaciele zapłacili za Ojczyznę cenę najwyższą – cenę życia.
Konkurs biblioteczny „I Ty możesz zostać ilustratorem/ autorem”
Konkurs obejmował dwie grupy wiekowe: Kl.0-III i V-VI. Uczniowie klas młodszych mieli za zadanie narysować ilustracje do wierszy Juliana Tuwima, kl. 0 – „Bambo”, kl.I- „Spóźniony słowik”, kl.II- „Lokomotywa”, kl.III- „Rzepka”. Natomiast klasa V miała dopisać ciąg dalszy powieści „Tajemniczy ogród”, a klasa VI ciąg dalszy powieści „Szatan z siódmej klasy”.
Ferie zimowe – bezpieczne i zdrowe
Już niedługo ferie, harce i zabawy,
śniegu nam naprószyło i zmroziło stawy.
Wyciągniemy łyżwy, narty i saneczki,
włożymy kozaczki i grube kurteczki
Witamy serdecznie – rozpoczęła występ uczniów klas O – VI przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego – Dominika Wójcik, uczennica klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w piątkowe przedpołudnie – 14.02.2014 roku – wszystkich uczniów na naszym apelu, który będzie poświęcony pięknej porze roku. Rozpoczęła się ona 22 grudnia i będzie trwała do 21 marca. Tą porą roku jest piękna, biała zima, która przynosi ostre mrozy i opady śniegu. Dzieci bardzo ją lubią, ponieważ mogą oddać się zimowym szaleństwom. My jednak chcemy Wam przypomnieć, że mogą z tym być związane niebezpieczeństwa. Choć aura nas w tym roku – na zbliżający się feryjny czas - nie rozpieszcza i śniegu zrobiło się jak na lekars
GMINNY KONKURS „ MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”
Po konkursie szkolnym, który odbył się 30 stycznia – w dniu 13.02.2014r uczniowie: M. Piórkowska, J. Rosiński i K. Piórkowska reprezentowali szkołę w Gminnym Konkursie „ Młodzież Zapobiega Pożarom”. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Różnica w zdobywaniu czołowych miejsc była o 1 punkt. Uczennice: Monika i Kinga zajęły III miejsce, ale z uwagi na to ,że trzecich miejsc było 3, dlatego komisja ogłosiła dogrywkę aby wyłonić reprezentanta do konkursu Powiatowego. Niestety naszym uczennicom nie udało się aby przejść dalej.
Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek
W niedzielę 26 stycznia 2014 roku w sali OSP w Brańszczyku odbył się jubileuszowy 15 Konkurs Kolęd i Pastorałek pod patronatem Wójta Gminy Brańszczyk. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy VI - Dominika Wójcik i Daria Stankiewicz. Zaśpiewały piękną pastorałkę pt. ,,Narodził się w stajence".