Wycieczka do Wrocławia - klasy młodsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas I-III wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia. Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy 0 oraz rodzice najmłodszych uczniów.
Pierwszego dnia wycieczki uczniowie odwiedzili Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie, gdzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Odwiedzili także wrocławskie Zoo, gdzie przez kilka godzin spacerowali i z bliska oglądali różne gatunki zwierząt.
Drugi dzień zaczęli od wizyty w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach plastycznych w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi, poznając przedmioty ułatwiające im codzienne funkcjonowanie. Następnie dzieci zwiedziły najważniejsze punkty miasta ( Rynek z ratuszem, Archikatedra Most, zabytkowe kamienice, Tumski i Ostrów Tumski) biorąc udział w grze miejskiej pt. „Detektywi historii” i jednocześnie wyszukiwali wrocławskich symboli – krasnali. Kolejnym punktem dnia było Muzeum Iluzji, które jest minilaboratorium rozrywki ze stanowiskami wykorzystującymi zabawę perspektywą, zdeformowane lustra i soczewki oraz grę światłem, które można wytłumaczyć prawami fizyki, chemii, optyki czy matematyki. Na zakończenie dnia obejrzeli multimedialny pokaz fontann – widowisko wodne z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic, a przewodnik opowiedział o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych oglądanych ekspozycji. Na zakończenie wycieczki dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej pt. “Malowane meble” w Muzeum Etnograficznym, ponad to zwiedziły sale muzealne przedstawiające wnętrza mieszkań wraz z ich wyposażeniem, strojami i przedmiotami codziennego użytku. Podczas pobytu we Wrocławiu uczestnicy nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy dni wypełnione wieloma doświadczeniami i emocjami. Uczniowie zwiedzili stolicę Dolnego Śląska i szczęśliwie wrócili do domu z pięknymi wspomnieniami.
36
Wycieczka do Wrocławia - klasy starsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas IV-VI wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia.
Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy VII i VIII.
Pierwszego dnia wycieczki do Wrocławia uczniowie odwiedzili wrocławskie Zoo, gdzie spacerując spotkali wiele gatunków zwierząt i przyglądali się im z bliska.
Podczas wizyty w Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Mieli okazję również obejrzeć działanie wodnej drukarki 3D co było niesamowitym doświadczeniem.
Drugi dzień zaczęli od zwiedzenia najważniejszych atrakcjach miasta: Rynek wrocławski z Ratuszem, zabytkowe kamienice, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Most Tumski i Ostrów Tumski. Dodatkową atrakcją były poszukiwania wrocławskich symboli – krasnali. To była niesamowita frajda, niektórzy z uczniów znaleźli ich aż ponad sześćdziesiąt.
Kolejnym punktem była wizyta w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi. Następnie udali się do Muzeum Narodowego, które już z zewnątrz zachwyca swoim wyglądem. W muzeum uczestniczyli w lekcji muzealnej, podczas której obejrzeli najważniejsze eksponaty. Następnie udali się do oddziału Muzeum Narodowego - Panoramy Racławickiej, gdzie dokładnie obejrzeli dzieło sztuki. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem obrazu.
Na zakończenie dnia uczniowie obejrzeli pokaz widowiska wodnego z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic oraz wysłuchali wielu ciekawych informacji o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych związanych z oglądanymi ekspozycjami. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie uczniowie zwiedzili sale muzealne i wzięli udział w ukierunkowanej lekcji muzealnej
Podczas pobytu we Wrocławiu uczniowie nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy przepiękne dni w stolicy Dolnego Śląska. Pogoda nam dopisała, wszystkie atrakcje były ciekawe a uczniowie wrócili bezpiecznie do domu z nowymi wspomnieniami. To był świetny czas na integrację środowiska szkolnego.
29
Program "Poznaj Polskę"
Nasza szkoła wzięła udział w programie MEiN - Poznaj Polskę. Z funduszy przeznaczonych na realizację wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia.
59
Wsparcie psychiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Aktualności
Wycieczka nad morze na trasie Jantar - Krynica Morska
W dniach 19 – 20 czerwca 2013 roku uczniowie, absolwenci, rodzice oraz nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu wybrali się na długo wyczekiwaną wycieczkę autokarową nad morze. Dzień był ciepły, droga długa, ale nikomu nie dłużyła się. Po sześciu godzinach wszyscy stanęliśmy nad pięknym falującym lekko Morzem Bałtyckim w Jantarze. Pilot wycieczki – pani Maria Zmitrowicz – przedstawiła kilka ciekawostek dotyczących miejscowości, w której przebywaliśmy. Jantar to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Wieś na szlaku Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Leży pomiędzy Mikoszewem a Stegną. Przez te obszary przechodził niegdyś szlak bursztynowy. W delcie Wisły już przed tysiącami lat, pojawiali się kupcy, poszukujący jantaru - bursztynów. Tam się
Dzień Profilaktyki w Porębie
W dniu 12 czerwca 2013 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Profilaktyki w Porębie podsumowującym tydzień działań profilaktycznych podejmowanych w szkołach na terenie Gminy Brańszczyk. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IV, V i VI w składzie: Kinga Piórkowska, Jakub Kocięcki, Daria Stankiewicz, Sandra Rosińska, Tobiasz Wróbel i Milena Szerzeń. Uczniowie zaprezentowali plakat pt. „Przemoc odbierze Ci moc” wykonany pod kierunkiem Pani Beaty Szupiluk oraz zaśpiewali radosną piosenkę pt. „Słoneczko, uśmiechnij się”.
Wycieczka- Nagroda dla najlepszych uczniów
Uczennice kl. V Monika Piórkowska i Dominika Wójcik zostały wytypowane przez Radę Pedagogiczną oraz Opiekuna SU na wycieczkę do Warszawy w dniu 12.06.2013r. Organizatorem bezpłatenej wycieczki jest "Fundacja Nad Bugeim"
Dyrektor Szkoły
Renata Jechna
Dzień - Szkoła bez Przemocy
Od kilku już lat 5 czerwca obchodzony jest jako Ogólnopolski Dzień Szkoły bez Przemocy. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu aktywnie przystąpili do realizacji standardów wyznaczonych tym programem. W godzinach od 9 do 13 - 5 czerwca właśnie 2013 roku - uczniowie zmagali się z wieloma ciekawymi zajęciami przygotowanymi przez Alinę Jusińską i Beatę Szupiluk. Pani dyrektor serdecznie powitała wszystkich uczniów, którzy zechcieli uczestniczyć w tej nieco innej formie zajęć szkolnych następnie pani Alina Jusińska w krótkiej formie przedstawiła informacje dotyczące idei programu Szkoła bez Przemocy. Dalszym jednocześnie bardzo ważnym elementem dla uczniów klasy IV był egzamin na kartę rowerową. Składał się on z dwóch etapów – testu i działań praktycznych na placu manewrowym, który został pr
Parafiada w Porębie
W dniu 3 czerwca 2013 r. uczniowie naszej szkoły w liczbie 19 odpowiedzieli na zaproszenie proboszcza parafii Poręba ks. Prałata Andrzeja Grzybowskiego oraz Wójta Gminy Brańszczyk Mieczysława Pękula i Wójta Gminy Ostrów Mazowiecka Waldemara Brzostka. Impreza rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele w Porębie. Następnie uczniowie brali udział w różnych konkurencjach: biegach przełajowych dziewcząt i chłopców, piłce nożnej chłopców, przeciąganiu liny, toru przeszkód oraz turnieju „ dwa ognie”.
Dzień Rodziny
Festyn rodzinny to już tradycja w szkole w Knurowcu. To czas dla całej rodziny poświęcony na wspólne bycie razem.
28 maja społeczność szkolna miała przyjemność gościć w swoich progach rodziców oraz przedstawiciela Nadleśnictwa Wyszków Tomasza Procia.
Dzieci z każdej klasy przedstawiały swoje umiejętności aktorskie i muzyczne na scenie.
XI Gminne Biegi Przełajowe
XI Gminne Biegi Przełajowe dla klas 0 – III miały miejsce 14 maja na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu. Przybyłych zawodników wraz z opiekunami powitała dyrektor Renata Jechna w imieniu swoim i Wójta Gminy Brańszczyk życząc wszystkim jak najlepszych wyników i powodzenia. Zaprosiła również na krótki montaż muzyczno –sportowy przygotowany i zaprezentowany przez uczennice kl. IV i V.
Konstytucja 3 Maja
W dniu 30 kwietnia 2013 r. uczniowie klas IV- VI zaprezentowali społeczności szkolnej przedstawienie przybliżające wydarzenia, które miały miejsce na zamku w Warszawie 3 maja 1791 roku- uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Była ona pierwszą ustawa rządową Europie i drugą w świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Wprowadzała zasadę zwierzchności narodu i podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, wprowadzała zasadę dziedziczności tronu, zlikwidowała liberum veto, konfederację i ograniczała znaczenie sejmików, nadała mieszczanom nietykalność osobistą i prawo nabywania dóbr ziemskich oraz brała chłopów w opiekę. Dzieci wcieliły się w role: króla- Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka sejmu Stanisława Małachowskiego, posłów zwolenników i przeciwników ustawy rządowej. Przedstawienie miało na celu przybliżenie słuchaczom haseł i znaczenia Konstytucj
„Bez tej miłości nie można żyć”
Żyjąc w zawrotnym tempie współczesności, często negujemy różne formy czczenia przeszłości. Nudzą nas pompatyczne uroczystości, wieńce, rocznice i górnolotne słowa… Tak być nie może! Naród, który zapomina o swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Trzeba zatrzymać się w biegu i przypomnieć Tych, którzy dla nas współczesnych pracowali, walczyli i ginęli. Na polach bitew odziani w męstwo… i cicho konający w więziennych celach lub zabici strzałem w tył głowy w leśnej głuszy… Okazją do uczczenia właściwych postaw patriotycznych dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu stał się apel Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej - „Bez tej miłości nie można żyć” przygotowany przez panie Stanisławę Puścian i Alinę Jusińską, dla których historia jest pasją. Nastrojowe wiersze i piosenki, mówiące o poświęceniu, miłości i oddaniu Ojczy
Śniadanie Wielkanocne
W przeddzień Wielkich Dni rozpoczynających obchody Świąt Wielkanocnych w szkole podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu zorganizowano spotkanie wielkanocne. Wzorem spotkania bożonarodzeniowego zaproszono na nie rodziców dzieci uczęszczających do szkoły oraz osoby samotne z Knurowca i Budykrza.
Spotkanie z Panem Orkiestrą
W dniu 7 marca 2013 roku do naszej szkoły przyjechał człowiek niezwykle utalentowany muzycznie. Zagrał na różnych instrumentach znane i mniej znane utwory. Zachęcił dzieci do wspólnej zabawy i odgadywania testów muzycznych. Po zakończeniu koncertu dzieci były bardzo zadowolone i bardzo podobała im się taka forma obcowania z muzyką.
„Bezpieczne ferie zimowe w PSP Knurowiec"
Od 28 stycznia 2013 roku uczniowie województwa mazowieckiego cieszyli się dwutygodniowym, zimowym wypoczynkiem. Długo wyczekiwane przez dzieci ferie zimowe to okres odpoczynku, wyjazdów itp. Jak wiemy z doświadczenia, nie wszystkie dzieci będą mogły skorzystać z uroków zimy np. w górach, wyjazdu na zorganizowane, odpłatne formy wypoczynku. Tymczasem każdemu dziecku należy się zdrowy ruch, sport, zabawa i rozwijanie swych zdolności oraz zamiłowań w dni wolne od nauki. W tej sytuacji naprzeciw oczekiwaniom uczniów szkoła, wystąpiła w roli organizatora zimowego wypoczynku poprzez realizację zajęć w czasie ferii zimowych. Celem tych zajęć było zaktywizowanie organizatorów, rodziców, dzieci oraz młodzieży do opracowania i przeprowadzenia atrakcyjnych, kulturalnych, bezpiecznych i zdrowych form wypoczynku, kształtowanie postawy świadomego uczestnictwa w różnych formach aktywności s
Bezpieczne Ferie
„Bezpieczni w czasie ferii zimowych” Jak co roku, rzec by można tradycyjnie w naszej szkole przed rozpoczęciem wypoczynku zimowego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali apel poświęcony właśnie – tak bardzo ważnej tematyce – bezpieczeństwa. Apel miał na celu między innymi: wdrażanie do zachowania zasad bezpieczeństwa na drogach, zwrócenie uwagi na bezpieczne zachowanie się podczas ferii, poznanie wierszy i piosenek o ruchu drogowym, wdrażanie do współpracy w grupie, zaangażowanie uczniów do wykonania dekoracji a także doskonalenie umiejętności zaprezentowania się przed szerszą publicznością. „Zbliżają się ferie zimowe. Wszyscy się cieszymy, bo jest to czas wolny od zajęć, czas swobody i radości. Jednak nie możemy zapominać o naszym bezpieczeństwie. Dlatego przygotowaliśmy apel na temat "Bezpieczeństwo na drogach w czasie ferii zimowych". Życzymy wam Drogie Koleżanki
Bal karnawałowy
W zimowe popołudnie 24 stycznia odbył się w naszej szkole - długo oczekiwany przez uczniów - bal karnawałowy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, duchów, biedronek, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Dzieci wspaniale się bawiły przy dźwiękach najnowszych przebojów. Wspólne tańce przeplatane były licznymi zabawami i konkursami, w których uczniowie chętnie brali udział. Reprezentanci każdej z klas wykonywali różne zadania, za które wszystkim wręczano upominki. Odbył się także Konkurs Taneczny, który przyniósł dzieciom mnóstwo uciechy. W przerwach zabawę umilał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Tego dnia nie brakowało wielu emocji, radości, euforii, nie obyło się też bez niespodzianek. W naszej placówce bale są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki. Ws
Dzień Babci i Dziadka
Koniec stycznia to czas, gdy oczy wszystkich w szkolnych i przedszkolnych społecznościach zwrócone są ku starszemu pokoleniu. Za poświęcony im czas, opiekę i miłość najmłodsi pragną podziękować swoim dziadkom i babciom 21 i 22 stycznia, kiedy to obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka. Tak też się działo w szkole podstawowej im. Leśnej Placówki AK „Mrowisko”. Na specjalne zaproszenie do szkoły przybyli dziadkowie, aby przeżywać razem ze swoimi wnukami piękne mroźne poniedziałkowe popołudnie, a przede wszystkim przyszli oni po to, aby zobaczyć na scenie śpiewające, tańczące i uśmiechnięte swoje ukochane wnuki. Na początku głos zabrała Małgorzata Wróbel, która powitała zgromadzonych gości i zaprosiła do wysłuchania i obejrzenia tego co przygotowali na ten dzień dzieci pod kierunkiem swoich nauczycielek: Beaty Szupiluk i Zofii Sarnackiej. Akademię rozpoczął występ uczniów, którzy zap
XIV Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek
Celem konkursu jest podtrzymanie w młodym pokoleniu tradycji śpiewu kolęd i pastorałek oraz umożliwienie konfrontacji własnych umiejętności z rówieśnikami. W konkursie wzięło udział 8 uczniów z naszej szkoły. W dwóch kategoriach wiekowych: młodsi, w składzie Kinga Zielińska, Natalia Rosińska oraz Kamila Szymańska wykonali kolędę ,,Przybieżeli do Betlejem”. Starszej grupie w składzie: Jakub Brzostek, Monika Piórkowska, Dominika Wójcik, Daria Stankiewicz, Aleksandra Liśkiewicz udało się zająć II miejsce pastorałką ,,Największy Gazda”. Na szczególne podkreślenie zasługuje to, iż uczniowie nie tylko pięknie zaśpiewali, ale również wspaniale prezentowali się w strojach ludowych na scenie i wykonali piękny, góralski taniec, co doceniła komisja konkursowa.
Wigilia
Ostatni tydzień przed 24 grudnia to czas niezwykły. Zewsząd dochodzą do nas głosy kolęd, każdy przygotowuje się do tych najpiękniejszych ciepłych, choć spowitych mroźnym powietrzem i śniegiem dni szczególnych, świąt Bożego Narodzenia. Staramy się pamiętać, aby w dni świąteczne nikt nie był sam. I tak właśnie szkoła podstawowa w Knurowcu im. „Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” zaprosiła na wspólną Wigilię mieszkańców Knurowca i Budykrza, którzy na co dzień mieszkają sami. Było to o tyle szczególne iż szkoła wyszła z taką inicjatywą po raz pierwszy i spotkała się z zainteresowaniem ze strony tych osób. Uroczystą Wigilię poprzedziły jasełka odegrane przez uczniów klas 4-6 pod okiem katechetki Katarzyny Deluga. Każde jasełka są próbą odtworzenia tego co działo się w stajence betlejemskiej tysiące lat temu. Uczniowie wcielili się w rolę diabełków, którzy próbowali udaremnić fakt
Akcja
Od 26 listopada do 7 grudnia 2012 roku odbyła się w naszej szkole akcja „Góra Grosza” celem, której jest zbieranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka , pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
„NIE dla czadu” – akcja informacyjna
Dnia 30 listopada 2012 roku w godzinach porannych Publiczną Szkołę Podstawową im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu odwiedzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie. Pięciu odważnych pracowników Państwowej Straży Pożarnej zmierzyło się tego listopadowego poranka z innym zupełnie żywiołem – niespotykanym na co dzień w ich pracy – a mianowicie z naszymi rozentuzjazmowanymi dziećmi. Uczniowie pełni niespożytej energii, niesamowitych pomysłów, werwy jak również ciekawości na to co będzie się działo czekali z szeroko otwartymi oczyma. Strażacy doskonale przygotowani do spotkania z dziećmi opowiadali bardzo ciekawie o swojej ciężkiej i to dosłownie pracy. Zademonstrowali swoje stroje oraz różnorodny sprzęt wykorzystywany podczas akcji gaszenia pożarów. Dzieci chętnie wzięły udział w interakcyjnych zajęciach zaproponowanych przez pracowników straży. Zupełni
Wycieczka do Warszawy
29 listopada 2012 roku uczniowie zakwalifikowani do udziału w Projekcie pojechali na wycieczkę do Warszawy, a dotacja celowa w wysokości 794 złotych została spożytkowana na zakup biletów do Teatru 6. Piętro. na przedstawienie pt.: „Ania z Zielonego Wzgórza”. Taka forma zajęć była dla dzieci bardzo atrakcyjna, gdyż było to coś nowego dla nich, z czym nie miały do tej pory styczności. Niektóre z dzieci, gdyby nie udział w Projekcie zapewne nie miałyby możliwości pojechania i zobaczenia sztuki teatralnej. Uczniowie zapoznali się z zasadami zachowania się w teatrze oraz bogactwem teatralnego wyrazu. Wyjazd do teatru został zorganizowany w ramach zajęć z zakresu wsparcia psychologiczno – pedagogicznego.