Wycieczka do Wrocławia - klasy młodsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas I-III wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia. Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy 0 oraz rodzice najmłodszych uczniów.
Pierwszego dnia wycieczki uczniowie odwiedzili Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie, gdzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Odwiedzili także wrocławskie Zoo, gdzie przez kilka godzin spacerowali i z bliska oglądali różne gatunki zwierząt.
Drugi dzień zaczęli od wizyty w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach plastycznych w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi, poznając przedmioty ułatwiające im codzienne funkcjonowanie. Następnie dzieci zwiedziły najważniejsze punkty miasta ( Rynek z ratuszem, Archikatedra Most, zabytkowe kamienice, Tumski i Ostrów Tumski) biorąc udział w grze miejskiej pt. „Detektywi historii” i jednocześnie wyszukiwali wrocławskich symboli – krasnali. Kolejnym punktem dnia było Muzeum Iluzji, które jest minilaboratorium rozrywki ze stanowiskami wykorzystującymi zabawę perspektywą, zdeformowane lustra i soczewki oraz grę światłem, które można wytłumaczyć prawami fizyki, chemii, optyki czy matematyki. Na zakończenie dnia obejrzeli multimedialny pokaz fontann – widowisko wodne z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic, a przewodnik opowiedział o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych oglądanych ekspozycji. Na zakończenie wycieczki dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej pt. “Malowane meble” w Muzeum Etnograficznym, ponad to zwiedziły sale muzealne przedstawiające wnętrza mieszkań wraz z ich wyposażeniem, strojami i przedmiotami codziennego użytku. Podczas pobytu we Wrocławiu uczestnicy nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy dni wypełnione wieloma doświadczeniami i emocjami. Uczniowie zwiedzili stolicę Dolnego Śląska i szczęśliwie wrócili do domu z pięknymi wspomnieniami.
36
Wycieczka do Wrocławia - klasy starsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas IV-VI wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia.
Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy VII i VIII.
Pierwszego dnia wycieczki do Wrocławia uczniowie odwiedzili wrocławskie Zoo, gdzie spacerując spotkali wiele gatunków zwierząt i przyglądali się im z bliska.
Podczas wizyty w Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Mieli okazję również obejrzeć działanie wodnej drukarki 3D co było niesamowitym doświadczeniem.
Drugi dzień zaczęli od zwiedzenia najważniejszych atrakcjach miasta: Rynek wrocławski z Ratuszem, zabytkowe kamienice, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Most Tumski i Ostrów Tumski. Dodatkową atrakcją były poszukiwania wrocławskich symboli – krasnali. To była niesamowita frajda, niektórzy z uczniów znaleźli ich aż ponad sześćdziesiąt.
Kolejnym punktem była wizyta w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi. Następnie udali się do Muzeum Narodowego, które już z zewnątrz zachwyca swoim wyglądem. W muzeum uczestniczyli w lekcji muzealnej, podczas której obejrzeli najważniejsze eksponaty. Następnie udali się do oddziału Muzeum Narodowego - Panoramy Racławickiej, gdzie dokładnie obejrzeli dzieło sztuki. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem obrazu.
Na zakończenie dnia uczniowie obejrzeli pokaz widowiska wodnego z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic oraz wysłuchali wielu ciekawych informacji o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych związanych z oglądanymi ekspozycjami. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie uczniowie zwiedzili sale muzealne i wzięli udział w ukierunkowanej lekcji muzealnej
Podczas pobytu we Wrocławiu uczniowie nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy przepiękne dni w stolicy Dolnego Śląska. Pogoda nam dopisała, wszystkie atrakcje były ciekawe a uczniowie wrócili bezpiecznie do domu z nowymi wspomnieniami. To był świetny czas na integrację środowiska szkolnego.
29
Program "Poznaj Polskę"
Nasza szkoła wzięła udział w programie MEiN - Poznaj Polskę. Z funduszy przeznaczonych na realizację wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia.
59
Wsparcie psychiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Aktualności
"Warto pamiętać o tym co było..." 10. lecie nadania imienia szkole w Knurowcu.
W sobotę 22.04.2017r. obchodziliśmy 10.rocznicę nadania naszej szkole im. Bohaterów Leśnej Placówki AK "Mrowisko" . Uroczystość przebiegała pod hasłem "Warto pamiętać o tym co było..." Przy grobie bohaterów posterunek honorowy wystawili żołnierze z 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego z Komorowa oraz leśnicy-przedstawiciele Nadleśnictwa Wyszków, stanęły też poczty sztandarowe z jednostki w Komorowie, Związku Piłsudczyków RP z Wyszkowa, szkół z Knurowca, Brańszczyka, Nowych Bud, Poręby, Turzyna, Trzcianki, Białegobłota. Przybyły również władze samorządowe gminy Brańszczyk- Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Gałązka, Wójt Gminy Mieczysław Pękul i Zastępca Wójta Andrzej Łapiński; przedstawiciele Związku Żołnierzy AK oraz mieszkańcy gminy. Honorowymi gośćmi byli prof. Andrzej Kukwa /ocalały z tragedii jako dwuipółlatek/ i jego przyjaciel prof. Stanisław Białousz.
Dyrektor szkoł
Szkolne spotkanie wielkanocne
Wielki Tydzień – w chrześcijaństwie to uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta chrześcijan - Zmartwychwstania Pańskiego. W takim podniosłym już nastroju 12 kwietnia 2017 roku uczniowie, nauczyciele wraz z rodzicami już po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu wielkanocnym, organizowanym przez naszą szkołę. Dyrektor szkoły powitała zebranych i zaprosiła do obejrzenia występu w wykonaniu uczniów klas IV – VI, którzy przygotowali krótki montaż słowno – muzyczny pod kierunkiem pani Stanisławy Puścian. W udekorowanej wiosenno – wielkanocnie sali przypomnieli piękne, polskie tradycje związane z Wielkanocą. Następnie wszyscy zebrani wprowadzeni w wielkanocny nastrój przeszli do sali, w której czekał pięknie przystrojony stół, zastawiony świątecznymi przysmakami przygotowanymi przez rodziców i nauczycieli. Podzielono się jajkiem, po cz
Spotkanie z pielęgniarką.
Pewnego kwietniowego popołudnia uczniowie naszej szkoły mieli niezwykłe spotkanie z pielęgniarką które dotyczyło zdrowego odżywiania się.
Wiosna to pora roku, która dostarcza nam świeże warzywa i owoce, a człowiek powinien uzupełnić swój organizm naturalnymi witaminami .
Jeżeli każdy uczeń będzie przestrzegał 12 zasad zdrowego odżywiania to jego zdrowie i kondycja będzie zawsze super! , a mianowicie:
Nocowanie w szkole – „Wiosenna nocka z literaturą w tle”
Już po raz trzeci z 17 na 18 marca odbyło się nocowanie w szkole dla uczniów klas O - VI. Dwie wcześniejsze „Magiczne noce” okazały się wielkim sukcesem można śmiało powiedzieć. „Uwielbiamy nocowanie w szkole” – mówią uczestnicy. Takie wydarzenia pozwalają nie tylko lepiej poznać budynek szkoły i nauczycieli, ale także zintegrować całą społeczność szkolną. Wszyscy zainteresowani tak jak wcześniej stawili się o godzinie 19.00 w budynku szkoły ze śpiworami, poduszkami i maskotkami do spania. Na początku przypomnieliśmy zasady obowiązujące wszystkich podczas tej szkolnej nocki i przygotowaliśmy salę do nocowania. Było to wspólne przedsięwzięcie nauczycieli, rodziców i uczniów.
Pożegnanie przyjaciela naszej szkoły- ks. Kietlińskiego
W pięknym dniu 8 marca 2017 roku poczet sztandarowy wraz z opiekunami i dyrektorem uczestniczył w ostatniej drodze drogiego nam księdza Henryka Kietlińskiego. Uroczysty pogrzeb odbył się w Ołtarzewie k.Warszawy. Ks. Kietliński, pallotyn zmarł w Warszawie mając 84 lata.
Ksiądz Henryk wiele razy odwiedzał naszą szkołę i dał się poznać jako człowiek wielkiego serca i optymizmu. Jego piękne kazania na długo pozostaną w naszej pamięci.
„Ferie, ferie – bezpieczny zimowy wypoczynek”
Tradycyjnie jak co roku w przeddzień ferii zimowych zorganizowano apel poświęcony bezpieczeństwu podczas zimowego wypoczynku. Tym razem zawierał on również elementy wychowania komunikacyjnego. Opatrzony był wieloma wierszami, piosenkami o ruchu drogowym oraz prawidłowym zachowaniu się w czasie zimy.
„Babci i Dziadka – przyznać to trzeba każdemu dziecku w życiu potrzeba”
Przejdź do galerii: https://spknurowiec1.edupage.org/album/?
Święto Babci i Dziadka od wielu już lat wpisuje się w kalendarz szkolnych uroczystości w naszej szkole. Dlatego też 23 stycznia 2017 roku powitaliśmy w progach szkoły szanownych gości. Ten szczególny dzień rozpoczęła pani dyrektor Renata Jechna serdecznie witając zgromadzonych na uroczystości i w dalszej części oddała głos nieco stremowanym uczniom. Przygotowali oni w tym roku program pełen scen z życia dziadków, piosenek i tańców ich młodości. Nie zabrakło wspólnego poczęstunku przygotowanego przez rodziców uczniów, własnoręcznie przygotowanych upominków, wspólnych gier i zabaw oraz tańców przy zespole muzycznym. Poprzez tego rodzaju wspólne świętowanie pragniemy kształtować uczucia przywiązania i szacunku do osób starszych, wzmacniać więzi emocjonalne z bliskimi jak również rozwijać uczucia empatii.
Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Brańszczyku
Przejdź do galerii: https://spknurowiec1.edupage.org/album/?
W niedzielę 22 stycznia odbył się XVIII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Brańszczyku. Przegląd, w którym wzięły udział wszystkie gminne szkoły, prowadziła dyrektor Gminnego Domu Kultury Maryla Puścian, a przybyłych powitał wójt Mieczysław Pękul.
Konkurs, jak co roku, odbywał się w trzech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowały: Julia Stankiewicz i Wiktoria Szczechura kl. I – III, opiekun Małgorzata Wróbel oraz Amelia Łada, Julia Napiórkowska i Natalia Rosińska kl. IV – VI, opiekun Katarzyna Skreczko. Przewodnicząca jury Barbara Hijewska pogratulowała wykonawcom, przekazała również kilka przemyśleń jurorów, skierowanych głównie do opiekunów młodych wykonawców. Po pierwsze warto jest rozśpiewać się przed występem, po drugie dobierać repertuar i aranżacje do głosów dzieci, po trzecie nie zawsze więcej dzieci na
Wigilia szkolna
Przejdź do galerii: https://spknurowiec1.edupage.org/album/?
W dniu 21.12.2016r. społeczność naszej szkoły wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi: radną Anną Nasiadka, sołtysami Knurowca i Budegokrza, a także mieszkańcami obu tych miejscowości, którzy podobnie jak w latach ubiegłych zebrali się na Spotkaniu Opłatkowym. Dyrektor szkoły przywitała wszystkich uczestników i zaprosiła do obejrzenia jasełek w wykonaniu naszych uczniów, które swoją treścią przeplataną wspólnym śpiewem kolęd wprowadziły uczestników w świąteczny nastrój. Następnie wszyscy przenieśli się do sąsiedniej sali, gdzie czekał pięknie udekorowany stół, zastawiony wigilijnymi potrawami przygotowanymi przez rodziców i nauczycieli. Pani Dyrektor rozdała opłatki. Rozpoczęło się dzielenie opłatkiem i składanie życzeń, po których nastąpiła degustacja wigilijnych potraw i rozmowy między uczestnikami spotkania. Na podkreślen
Andrzejki
Przejdź do galerii: https://spknurowiec1.edupage.org/album/?
W piątkowy wieczór 25.11.2016 r. w naszej szkole uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się aby spędzić wieczór andrzejkowy. Uczestnicy imprezy jak mówi tradycja sprawdzali co im „przyniesie przyszłość”, brali udział we wróżbach min.: lali wosk , wróżyli z butów, rozsypanych szpilek, losowali imię wybranka lub wybranki. Bawili się przy muzyce z balonami, prowadzono konkurs z krzesełkami oraz chustą. Uczniowie bardzo chętnie brali udział we wszystkich proponowanych grach i zabawach. W ramach poczęstunku uczniowie zjedli ulubioną pizzę.
Dzień Bezpieczeństwa
Przejdź do galerii: https://spknurowiec1.edupage.org/album/?
Dnia 16.11.2016 roku w naszej szkole po raz kolejny odbył się „ Dzień Bezpieczeństwa”. Przeświecały nam cele: kształtowanie właściwych postaw i zachowań oraz budowanie odpowiedniej atmosfery i relacji w stosunkach koleżeńskich, kształtowanie modelu człowieka świadomie dbającego o swoje zdrowie, poprawianie atmosfery w zespołach klasowych i w szkole, propagowanie zdrowego stylu życia na co dzień, zgłębianie wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz wdrażanie uczniów do dbania o własne bezpieczeństwo i innych. Na początku uczniowie zostali podzieleni na różnowiekowe grupy: marchewki, groszki, jabłuszka, śliweczki i pomidorki, każdej przydzielono opiekuna. Zespoły w czasie trwania zajęć miały wymyśleć: hasło, owacje i rymowankę. Pierwszą grupową konkurencją było rozpoznawanie przyborów kuchennych używając zmysłu dotyku, w
Święto Niepodległości
Przejdź do galerii: https://spknurowiec1.edupage.org/album/?
Ach, co to był za dzień…!
W dniu 11 listopada 2016 roku uczniowie naszej szkoły w asyście sztandarowej uczestniczyli w uroczystej mszy św. odprawionej w intencji poległych za naszą wolną Ojczyznę.
Po mszy świętej w remizie OSP odbył się Gminny Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Był to czas niezwykły, pełny wzruszeń i emocji. Pięknie wykonywane piosenki przez uczniów i dorosłych przeniosły wszystkich słuchających w czasy odległe i naznaczone krwią.
Nocowanie w szkole – „Maraton filmowy”
Przejdź do galerii: https://spknurowiec1.edupage.org/album/?
W tym roku po raz pierwszy z 21 na 22 października odbyło się nocowanie w szkole dla uczniów klas O - VI. Wszyscy zainteresowani stawili się o godzinie 19.00 w budynku szkoły ze śpiworami, poduszkami i maskotkami do spania. Gdy emocje po rozstaniu z rodzicami troszkę opadły mogliśmy spokojnie przypomnieć zasady obowiązujące wszystkich podczas tej szkolnej nocki i rozgościć się w wyznaczonych salach. Było to wspólne przedsięwzięcie nauczycieli, rodziców i uczniów. Atrakcji podczas tej nocy nie zabrakło: był wieczór filmowy, gry planszowe, bitwa na poduszki, „Nocne książek czytanie", piłka ręczna, piłka chińska, tańce przy muzyce, zabawy z chustą animacyjną. Ogólnie bardzo dużo wspólnej zabawy. Wspólnie również przygotowano kolację i wczesne śniadanie. Spotkanie miało na celu zintegrowanie dzieci młodszych i starszych, ws
Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Przejdź do galerii: https://spknurowiec1.edupage.org/album/?
W przeddzień Dnia Edukacji Narodowej - 13 października 2016 roku - w Publicznej Szkole Podstawowej im. „Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu spotkali się wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice by uczcić to święto. Uczniowie – pod kierunkiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego Beaty Szupiluk oraz Elżbiety Puchalskiej przygotowali dla nauczycieli i pracowników wiersze, scenkę tematyczną „Duża przerwa” a także piosenki. W ten skromny sposób wyrazili swe podziękowanie za przekazywaną wiedzę, za trud włożony w kształtowanie postaw i umysłów, za cierpliwe i wspaniałe przewodnictwo na drodze zdobywania wiedzy. Uczniowie chcąc podkreślić swą wdzięczność wręczyli swoim nauczycielom własnoręcznie wykonane upominki. Dyrektor szkoły przekazała życzenia swym pracownikom i wyróżniła nagrodami: pani
Jesienna wycieczka do miasta Warsa i Sawy – Warszawy
W deszczowy poranek – 12 października 2016 roku - uczniowie, rodzice i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu wybrali się na autokarową wycieczkę do Warszawy. Mimo deszczowej i chłodnej aury bezpiecznie i w radosnym nastroju pokonaliśmy trasę do naszej stolicy. Pierwszym punktem wyjazdu był spektakl teatralny w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego w teatrze Baj pt. „Zaczarowane wycinanki”. Pięciu aktorów z lalkami opowiedziało jak kolorowa rybka zamiast spełnić trzy życzenia daje pewnemu chłopcu – głównemu bohaterowi zresztą - niezwykłe nożyczki. Może on za ich pomocą wyciąć z papieru wszystko, o czym zamarzy, a natychmiast się stanie rzeczywistością. W konsekwencji zaczarowane wycinanki wcale nie przynoszą bohaterowi szczęścia. Okazało się, że w momencie kiedy ów bohater miał wszystko o czym marzył było mu nudno, a pro
Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Nasi uczniowie dobrze wiedzą, że pierwsza pomoc to proste zabiegi medyczne wykonywane na miejscu wypadku i w nagłych chorobach zagrażających życiu lub zdrowiu, przed przejęciem opieki przez lekarza nad chorym. Najtrudniej jest udzielić pomocy osobie, której nie znamy, nie wiemy, co jej się stało, na co choruje i na dodatek nie można się z nią porozumieć lub, gdy porozumienie jest utrudnione. Ale uczymy naszych wychowanków, że nawet w takich sytuacjach istnieje moralny obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. „Należy zawsze pamiętać o bezpieczeństwie poszkodowanego ale i własnym” podkreślali 7 października 2016 roku ratownicy wodni zrzeszonymi w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, którzy odwiedzili naszą placówkę by przeprowadzić warsztaty z udzielania właśnie pierwszej pomocy. Panowie Mateusz Gorzeń i Krzysztof Feldy przypomnieli uczniom sytuacje zagrażające życiu, numery alarmowe
Ognisko
28.09.2016 r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu integracyjnym z okazji Dnia Chłopaka oraz Dnia Ziemniaka. Uczniowie, nauczyciele i rodzice przy wspólnie przygotowanym ognisku miło spędzili popołudnie. Dzieci bardzo chętnie wzięli udział w grach i zabawach na boisku szkolnym. Starsi rozegrali mecz piłki nożnej, młodsi bawili się w zabawy integracyjne z „ chustą”. Ponadto rodzice przygotowali ciasto oraz gofry. Na zakończenie odbyła się dyskoteka i zabawy dla chłopców, które przygotowały dziewczynki.
77. rocznica pobytu Hubala w Porębie
Przejdź do galerii: https://spknurowiec1.edupage.org/album/?
W ostatnią niedzielę września, czyli 25 IX 2016 r. nasi uczniowie brali udział w rocznicowych uroczystościach patriotycznych w Porębie na pamiątkę przejazdu podczas II wojny światowej w 1939 roku oddziału wydzielonego Wojska Polskiego pod dowództwem mjr Henryka Dobrzańskiego ps. ,,Hubal’’. Tegoroczne uroczystości w 77. rocznicę pobytu Hubala w Porębie swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. W uroczystości oprócz pocztu sztandarowego naszej szkoły brały udział liczne poczty sztandarowe z innych szkół, strażaków, leśników, kół myśliwskich, bractwa kurkowego i piłsudczyków. Przed rozpoczęciem Mszy Św. odtworzono fragment z filmu przedstawiający wejście do kościoła oddziału mjr Hubala, po czym odśpiewano hymn państwowy. Podczas kazania ks. proboszcz – Andrzej Grzybowski przypominał postać ,,Inki’’. Po zakończeniu
Gminne biegi przełajowe
22 września 2016 roku w naszej szkole po raz kolejny odbyły się Gminne biegi przełajowe dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz I-III gimnazjum pod Patronatem Wójta Gminy Brańszczyk Pana Mieczysława Pękula. Do naszej placówki przybyli zawodnicy ze wszystkich szkół z terenu gminy: PSP w Białymbłocie, ZPO w Brańszczyku, PSP w Nowych Budach, PSP w Porębie, PSP Trzciance, PSP w Turzynie oraz uczniowie naszej szkoły. Biegacze rywalizowali między sobą na dwóch trasach położonych w leśnej scenerii w pobliżu naszej placówki. Jedną mierzącą 800 metrów, na której biegli uczniowie z podstawówek, drugą dłuższą chłopcy z gimnazjum ( dziewczęta na tej trasie biegły również 800 m.). Puchar Wójta Gminy Brańszczyk Szkół Podstawowych po raz kolejny otrzymali uczniowie ze szkoły w Brańszczyku, natomiast Puchar Wójta Gminy Brańszczyk otrzymało Gimnazjum w Porębie. Puchary, medale i n
Nasze media społecznościowe
Godziny dzwonków
Sobota 23.11.2024Galeria zdjęć
brak danychKalendarz
- sty
- 02
- Dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Zajęcia opiekuńcze.
- 02.-03.01.
- Dzień wolny
- maj
- 02
- Dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Zajęcia opiekuńcze.
- 02.05.
- Dzień wolny
- maj
- 13
- Egzaminy ósmoklasistów. Dzień wolny od zajęć dydaktycznych.
- 13.-15.05.
- Dzień wolny
- cze
- 20
- Dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Zajęcia opiekuńcze.
- 20.06.
- Dzień wolny