Wycieczka do Wrocławia - klasy młodsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas I-III wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia. Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy 0 oraz rodzice najmłodszych uczniów.
Pierwszego dnia wycieczki uczniowie odwiedzili Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie, gdzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Odwiedzili także wrocławskie Zoo, gdzie przez kilka godzin spacerowali i z bliska oglądali różne gatunki zwierząt.
Drugi dzień zaczęli od wizyty w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach plastycznych w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi, poznając przedmioty ułatwiające im codzienne funkcjonowanie. Następnie dzieci zwiedziły najważniejsze punkty miasta ( Rynek z ratuszem, Archikatedra Most, zabytkowe kamienice, Tumski i Ostrów Tumski) biorąc udział w grze miejskiej pt. „Detektywi historii” i jednocześnie wyszukiwali wrocławskich symboli – krasnali. Kolejnym punktem dnia było Muzeum Iluzji, które jest minilaboratorium rozrywki ze stanowiskami wykorzystującymi zabawę perspektywą, zdeformowane lustra i soczewki oraz grę światłem, które można wytłumaczyć prawami fizyki, chemii, optyki czy matematyki. Na zakończenie dnia obejrzeli multimedialny pokaz fontann – widowisko wodne z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic, a przewodnik opowiedział o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych oglądanych ekspozycji. Na zakończenie wycieczki dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej pt. “Malowane meble” w Muzeum Etnograficznym, ponad to zwiedziły sale muzealne przedstawiające wnętrza mieszkań wraz z ich wyposażeniem, strojami i przedmiotami codziennego użytku. Podczas pobytu we Wrocławiu uczestnicy nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy dni wypełnione wieloma doświadczeniami i emocjami. Uczniowie zwiedzili stolicę Dolnego Śląska i szczęśliwie wrócili do domu z pięknymi wspomnieniami.
36
Wycieczka do Wrocławia - klasy starsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas IV-VI wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia.
Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy VII i VIII.
Pierwszego dnia wycieczki do Wrocławia uczniowie odwiedzili wrocławskie Zoo, gdzie spacerując spotkali wiele gatunków zwierząt i przyglądali się im z bliska.
Podczas wizyty w Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Mieli okazję również obejrzeć działanie wodnej drukarki 3D co było niesamowitym doświadczeniem.
Drugi dzień zaczęli od zwiedzenia najważniejszych atrakcjach miasta: Rynek wrocławski z Ratuszem, zabytkowe kamienice, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Most Tumski i Ostrów Tumski. Dodatkową atrakcją były poszukiwania wrocławskich symboli – krasnali. To była niesamowita frajda, niektórzy z uczniów znaleźli ich aż ponad sześćdziesiąt.
Kolejnym punktem była wizyta w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi. Następnie udali się do Muzeum Narodowego, które już z zewnątrz zachwyca swoim wyglądem. W muzeum uczestniczyli w lekcji muzealnej, podczas której obejrzeli najważniejsze eksponaty. Następnie udali się do oddziału Muzeum Narodowego - Panoramy Racławickiej, gdzie dokładnie obejrzeli dzieło sztuki. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem obrazu.
Na zakończenie dnia uczniowie obejrzeli pokaz widowiska wodnego z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic oraz wysłuchali wielu ciekawych informacji o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych związanych z oglądanymi ekspozycjami. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie uczniowie zwiedzili sale muzealne i wzięli udział w ukierunkowanej lekcji muzealnej
Podczas pobytu we Wrocławiu uczniowie nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy przepiękne dni w stolicy Dolnego Śląska. Pogoda nam dopisała, wszystkie atrakcje były ciekawe a uczniowie wrócili bezpiecznie do domu z nowymi wspomnieniami. To był świetny czas na integrację środowiska szkolnego.
29
Program "Poznaj Polskę"
Nasza szkoła wzięła udział w programie MEiN - Poznaj Polskę. Z funduszy przeznaczonych na realizację wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia.
59
Wsparcie psychiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Aktualności
Wyjazd na basen
Dnia 16 listopada 2017 roku uczniowie klas O – VII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu wraz ze swoimi opiekunami byli uczestnikami wyjazdu autokarowego trasie Knurowiec – Ostrów Mazowiecka - Knurowiec. Był to wyjazd na basen. Każdemu uczestnikowi pobyt na basenie sprawił wiele radości.
Święto Odzyskania Niepodległości
Droga do Wolności
10 listopada słowami hymnu narodowego nasza społeczność szkolna rozpoczęła świętowanie 99 – tej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas uroczystej akademii uczniowie przeprowadzili lekcję patriotyzmu – „Drogę do Wolności”, która dała wiele do myślenia i zapamiętania dla wszystkich.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Dzień ten to święto wszystkich postaci bajkowych i odpowiedni moment by przypomnieć sobie część z nich. Uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień 6 listopada przebierając się za postaci bajkowe, często ulubione. Pojawił się odważny Zorro, radosna Myszki Miki, Spiderman, wróżki, księżniczki, czarodzieje, detektywi. Było tego dnia w szkole radośnie i kolorowo. Wiemy, że bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas i oczywiście bawią, a ponadto przekazują istotne prawdy życiowe. Warto o tym pamiętać.
Kampania „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok” – spotkanie z policjantami
Pod patronatem Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji policja realizuje spotkania z dziećmi i młodzieżą w ramach społecznej kampanii informacyjno - edukacyjnej - „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok”. Głównym celem jest kształtowanie i propagowanie pozytywnych postaw młodych ludzi w zakresie bezpieczeństwa poprzez systematyczne prowadzenie działań profilaktycznych i edukacyjnych . W związku z tym 27 października 2017 roku funkcjonariusze z Posterunku Policji w Długosiodle odwiedzili naszą szkołę.
Gminne Biegi Przełajowe
Dnia 29.09.2017 roku w naszej szkole po raz kolejny odbyły się gminne biegi przełajowe dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych oraz II-III gimnazjum pod patronatem Pana Wójta Gminy Brańszczyk Mieczysława Pękula. Społeczność uczniowska naszej gminy podjęła się zdrowej rywalizacji w biegach przełajowych po pięknej okolicy w pobliżu naszej szkoły. Uczniowie biegli jednocześnie na dwóch trasach. Najlepsze wyniki uzyskali zawodnicy PSP w Brańszczyku zajęli I miejsce w biegach i otrzymali Puchar Wójta Gminy Brańszczyk, II- miejsce uczniowie ze szkoły w Porębie i III- miejsce społeczność z Trzcianki. W klasach gimnazjalnych najlepszymi biegaczami okazali się gimnazjaliści z Brańszczyka , którzy wywalczyli Puchar Wójta. Najwyższe lokaty z naszej szkoły uzyskali : Kacper Roguszewski z kl. IV i Julia Napiórkowska z kl. V obydwoje zajęli II- miejsce w swojej kategorii. Wyżej wymienieni
Święto pierwszej klasy - Ślubowanie
Pasowanie na ucznia to uroczystość o znaczeniu bardziej symbolicznym niż formalnym, podczas której pierwszoklasiści składają ślubowanie i oficjalnie zostają włączeni do społeczności szkolnej.
Zwyczaj ten nawiązuje zapewne do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza, podczas której giermek otrzymywał miecz i pas, stając się rycerzem. Od tego pasa właśnie pochodzi nazwa pasowanie na ucznia lub rycerza. Pasowanie na ucznia zawiera w sobie niejako pewną analogię do tego wydarzenia, gdyż centralnym jego punktem obok złożenia przyrzeczenia jest dotknięcie dużym ołówkiem ramienia każdego pierwszoklasisty przez dyrektora szkoły, które jest oficjalnym aktem przyjęcia w poczet uczniów. Zamiast pasa i miecza uczniowie otrzymują drobne upominki.
Dzień Edukacji Narodowej
„Podziękowania Tym, którzy prowadzą nas do źródeł wiedzy … „
takie hasło przyświecało tegorocznemu apelowi, który zorganizowano 16 października 2017 roku - w Publicznej Szkole Podstawowej im. „Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu .
14 października, tradycyjnie obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej – święto wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty – tak rozpoczęła swoją wypowiedź pani dyrektor Renata Jechna. „Dobry pedagog to osoba, która potrafi w przystępny sposób przekazać wiedzę. Zawsze znajduje czas na rozmowę z uczniami i wyjaśnianie im wątpliwości, wysłuchanie ich trosk, problemów czy przeżywanie z nimi radości. To zawód wiążący się z ogromną odpowiedzialnością, codzienną pracą i postawą wychowawcy kształtującą charakter swoich podopiecznych. Przygotowuje ich na dorosłe, pełne wyzwań życie.”
Bezpieczny znaczy widoczny
"Bezpieczny znaczy widoczny" - Pod takim hasłem odbyło się spotkanie – 11.10.2017 roku – z radnymi województwa mazowieckiego panami Mirosławem Augustyniakiem i Marianem Krupińskim, którzy odwiedzili uczniów klasy O i I naszej szkoły. Wystąpili z ramienia WORD w Ostrołęce, którego jednym z celów jest propagowanie i realizowanie działań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nasi uczniowie - ci najmłodsi są właśnie takimi uczestnikami. Dzieci chętnie wzięły udział w rozmowie na temat bezpiecznego korzystania z dróg oraz bezpiecznego poruszania się po drogach. Ważnym elementem okazał się aspekt odblasków. Posumowano w jaki sposób dzieci powinny je eksponować i kiedy je nosić. Posumowaniem spotkania było wręczenie zestawów odblasków każdemu uczniowi oraz wychowawcom. Było to wartościowe spotkanie utrwalające dobre zachowania i praktyki dzieci jako uczestników ruchu drogowego.
Dzień chłopaka
23 września 2017 roku w naszej szkole zorganizowaliśmy imprezę z okazji Dnia Chłopaka. Rozpoczęła się ona o godzinie 14.00. Dla chłopców przygotowano wiele ciekawych zabaw. Dziewczyny zorganizowały także poczęstunek oraz muzykę. Chłopcy otrzymali także drobne upominki. Po tańcach, zabawach oraz konkursach został rozegrany mecz piłki nożnej. To był miło spędzony czas dla nas wszystkich.
Aktywne chwile w Warszawie
Dnia 21 września 2017 roku 30 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu wraz ze swoimi opiekunami panią Beatą Szupiluk Aliną Jusińską, Zofią Sarnacką oraz Elżbietą Puchalską w godzinach porannych wybrało się na autokarową wycieczkę do Warszawy. Współtowarzyszyli nam uczniowie wraz z opiekunem z Turzyna. Wspólnie korzystaliśmy z ciekawego planu wyjazdu. Warszawa powitała nas deszczową, jesienną aurą. W godzinach przedpołudniowych udaliśmy się do parku rozrywki Alefun. Każdy uczestnik mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Niektórzy mogli sprawdzić swoją zręczność na parkurze linowym, inni odnajdywali się w laserowym labiryncie, a jeszcze inni zwinnie pokonywali przeszkody w małpim gaju. Wszyscy uczestnicy z dużym zaciekawieniem uczestniczyli w warsztatach chemicznych. Dzieci biorąc aktywny udział w chemicznych doświadczeniach samodzi
Jesienna akcja „Sprzątanie świata”
W sobotę 16.09.2017r. członkowie TPL-u wzięli udział w akcji „Sprzątania świata”. Po krótkim wprowadzeniu do tematu i charakterystyce akcji 15 uczniów wyruszyło w drogę. Posprzątano pobocze drogi leśnej prowadzącej wzdłuż wsi Knurowiec tzw „żwirówki”. Najwięcej śmieci nazbierano w pobliżu parkingu w okolicy zajazdu. Dzieci zebrały 15 worków śmieci o pojemności 200l . Akcję zakończono słodkim poczęstunkiem.
Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego
Samorząd, jak pisał Janusz Korczk, to właśnie praca, żeby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem pracują, uczą się i pół dnia razem spędzają, żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał, nie wyśmiewał, a przeciwnie, żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się i pilnował porządku.
„Bezpieczna droga do i ze szkoły”
Koordynator ds. bezpieczeństwa w szkole – Beata Szupiluk zorganizowała spotkanie z policją by uświadomić dzieciom jak ważne jest bezpieczne poruszanie się pieszo lub rowerem po drodze oraz jak istotne jest by nie stwarzać zagrożenia przez samego siebie. Pani sierżant z ruchu drogowego przygotowała ciekawą pogadankę na tenże temat w podziale na dwie grupy dla uczniów młodszych – O – III oraz starszych – IV - VIII. Chętnie i wyczerpująco odpowiadała na zadawane przez dzieci pytania, pokazała i opisała wyposażenie, którym posługują się policjanci z ruchu drogowego. Ponadto określiła jak ważną rolę pełnią znaczki odblaskowe, które powinny stanowić niezbędne wyposażenie dzieci w nadchodzącej jesiennej porze. Pani policjant zwróciła uwagę na zachowanie się także podczas korzystania z dowozów autobusem. Śmiało można powiedzieć, że spotkanie spełniło zaplanowane cele. Wszyscy wyszliśmy z nie
Zajęcia warsztatowe – „Bezpieczne wakacje – to mogą być wakacje Twojego życia”
Już wkrótce wakacje, czas wypoczynku i zabawy. Wielu uczniów wyjedzie odpoczywać nad wodę, w góry, nad jeziora
bądź po prostu zostanie w domu. Zajęcia warsztatowe prowadzone 22 czerwca 2017 roku w naszej szkole miały
uświadomić dzieciom, aby ten okres spędzić bezpiecznie i szczęśliwie wrócić do domu.
Wycieczka rowerowa do Tuchlina
W dniu 20 czerwca 2017r. uczniowie klas IV, V i VI wybrali się na rowerową wycieczkę do Tuchlina. W Leśnictwie odbyło się spotkanie z leśniczym Rafałem Wyszyńskim i podleśniczym Marcinem Mroczkowskim na temat „Form ochrony przyrody na terenie Gminy Brańszczyk”. Po omówieniu tematu uczniowie obejrzeli pomniki przyrody na terenie gminy. Wybrali się również na użytek ekologiczny, aby zobaczyć storczyki w okresie kwitnienia tzw. kukułki. Dzieci oglądały żeremia i wzbogacały wiedzę o zwierzętach objętych ochroną. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i pieczoną kiełbaską.
Dwudniowa wycieczka na Mazury
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Brańszczyku zaproponowała uczniom klas I – VI konkurs plastyczny pt. „Porzucamy złe nawyki, bo działamy na rzecz profilaktyki”. Na konkurs wpłynęło kilkanaście prac spośród których szkolna komisja konkursowa wyłoniła 2 laureatów w grupie klas młodszych i 2 laureatów w grupie klas IV – VI. Zwycięzcami odpowiednio zostali uczniowie:
Dwudniowy biwak w Przetyczy Włościańskiej
W dniach 09 - 10 czerwca 2017 roku uczniowie klas 0, II, III i VI – 8 osób - Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu wraz ze swoimi opiekunami panią Aliną Jusińską i Beatą Szupiluk byli uczestnikami dwudniowego biwaku na trasie Knurowiec – Długosiodło - Przetycz Włościańka – Długosiodło – Knurowiec. Biwak okazał ciekawym przeżyciem dla najmłodszych dzieci. Każdy z uczniów mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Począwszy od piątkowego popołudnia dzieci miały zaplanowane różnorakie atrakcje: pierwszą i chyba najlepszą było rozkładanie namiotów – docelowego miejsca noclegowego, dalej „zwiad” – terenu pod kątem różnorodności przyrodniczych – poszukiwanie ciekawostek przyrodniczych później znalazło się miejsce na zabawy na terenie gospodarstwa agroturystycznego. Gdy się troszkę ściemniło mogliśmy przy ognisku upiec kiełbaski. Dużą atrakcją oka
Karta rowerowa w naszej szkole
W dniu 08.06.2017 roku w naszej szkole odbył się sprawdzian wiedzy z zakresu ruchu drogowego. Do części teoretycznej przystąpiło 6 uczniów z klasy IV- 100 %, którą nadzorował koordynator ruchu drogowego- nauczyciel zajęć technicznych Alina Jusińska. Wszyscy uczniowie uzyskali pozytywny wynik z testu wiadomości 80 %. Część praktyczna odbyła się na placu manewrowym przygotowanym na boisku szkolnym w dniu 14.06.2017 r. Zmagania uczniów obserwował i oceniał przedstawiciel KPP w Wyszkowie oraz dyrektor szkoły Pani Renata Jechna. Wszyscy uczniowie zdali praktyczny egzamin na Kartę Rowerową, otrzymali oceny bardzo dobre z części praktycznej. Było to bardzo ważne wydarzenie w ich życiu, już wkrótce otrzymają pierwsze prawo jady. Uczniowie uzyskali gratulacje od przedstawiciela Policji i Dyrektora Szkoły. Następnie Pani Policjantka przeprowadziła z uczniami kl. 0- VI pogadankę na temat „ Bezp
XV Gminne Biegi Przełajowe
Biegi przełajowe są najstarszą konkurencją biegową, rozgrywaną w sposób ciągły. Mało kto wie, że ich narodziny miały miejsce na początku XIX wieku! Obecnie są nieco zapomnianym dzieckiem lekkiej atletyki. Wieści o imprezach rangi mistrzowskiej w tej dyscyplinie nie odbijają się szerokim echem. Co dwa lata w marcu bez echa odbywają się mistrzostwa świata. Jednak nasza placówka po raz kolejny organizuje to sportowe wydarzenie. 17 maja w Knurowcu odbyły się XV Gminne Biegi Przełajowe dla uczniów klas 0-III pod patronatem Wójta Gminy Brańszczyk – p. Mieczysława Pękula. Do rywalizacji stanęły dziewczęta i chłopcy ze szkół z Białegobłota, Brańszczyka, Nowych Bud, Poręby, Turzyna, Trzcianki oraz naszej szkoły. Po zliczeniu punktów zwycięzcami okazali się: PSP w Budach Nowych, a my zajęliśmy VI miejsce. Osiągnięcia naszych uczniów: w kategorii 5-latków: III miejsce zajęła Alicja Jankowska, w
Święto Flagi
2 maja 2017 r. społeczność naszej szkoły przyłączyła się do narodowych obchodów Święta Flagi. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami uroczyście przemaszerowali niosąc biało-czerwone flagi do Mękalin, miejsca spoczynku patrona szkoły. Tam też odbył się krótki apel, który rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego. Inscenizacja przybliżyła dzieciom okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jej główne założenia. Po części oficjalnej, urządziliśmy piknik, po którym wróciliśmy do budynku szkoły.
Nasze media społecznościowe
Godziny dzwonków
Czwartek 21.11.2024Galeria zdjęć
brak danychKalendarz
- sty
- 02
- Dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Zajęcia opiekuńcze.
- 02.-03.01.
- Dzień wolny
- maj
- 02
- Dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Zajęcia opiekuńcze.
- 02.05.
- Dzień wolny
- maj
- 13
- Egzaminy ósmoklasistów. Dzień wolny od zajęć dydaktycznych.
- 13.-15.05.
- Dzień wolny
- cze
- 20
- Dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Zajęcia opiekuńcze.
- 20.06.
- Dzień wolny