Wycieczka do Wrocławia - klasy młodsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas I-III wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia. Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy 0 oraz rodzice najmłodszych uczniów.
Pierwszego dnia wycieczki uczniowie odwiedzili Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie, gdzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Odwiedzili także wrocławskie Zoo, gdzie przez kilka godzin spacerowali i z bliska oglądali różne gatunki zwierząt.
Drugi dzień zaczęli od wizyty w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach plastycznych w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi, poznając przedmioty ułatwiające im codzienne funkcjonowanie. Następnie dzieci zwiedziły najważniejsze punkty miasta ( Rynek z ratuszem, Archikatedra Most, zabytkowe kamienice, Tumski i Ostrów Tumski) biorąc udział w grze miejskiej pt. „Detektywi historii” i jednocześnie wyszukiwali wrocławskich symboli – krasnali. Kolejnym punktem dnia było Muzeum Iluzji, które jest minilaboratorium rozrywki ze stanowiskami wykorzystującymi zabawę perspektywą, zdeformowane lustra i soczewki oraz grę światłem, które można wytłumaczyć prawami fizyki, chemii, optyki czy matematyki. Na zakończenie dnia obejrzeli multimedialny pokaz fontann – widowisko wodne z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic, a przewodnik opowiedział o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych oglądanych ekspozycji. Na zakończenie wycieczki dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej pt. “Malowane meble” w Muzeum Etnograficznym, ponad to zwiedziły sale muzealne przedstawiające wnętrza mieszkań wraz z ich wyposażeniem, strojami i przedmiotami codziennego użytku. Podczas pobytu we Wrocławiu uczestnicy nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy dni wypełnione wieloma doświadczeniami i emocjami. Uczniowie zwiedzili stolicę Dolnego Śląska i szczęśliwie wrócili do domu z pięknymi wspomnieniami.
36
Wycieczka do Wrocławia - klasy starsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas IV-VI wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia.
Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy VII i VIII.
Pierwszego dnia wycieczki do Wrocławia uczniowie odwiedzili wrocławskie Zoo, gdzie spacerując spotkali wiele gatunków zwierząt i przyglądali się im z bliska.
Podczas wizyty w Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Mieli okazję również obejrzeć działanie wodnej drukarki 3D co było niesamowitym doświadczeniem.
Drugi dzień zaczęli od zwiedzenia najważniejszych atrakcjach miasta: Rynek wrocławski z Ratuszem, zabytkowe kamienice, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Most Tumski i Ostrów Tumski. Dodatkową atrakcją były poszukiwania wrocławskich symboli – krasnali. To była niesamowita frajda, niektórzy z uczniów znaleźli ich aż ponad sześćdziesiąt.
Kolejnym punktem była wizyta w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi. Następnie udali się do Muzeum Narodowego, które już z zewnątrz zachwyca swoim wyglądem. W muzeum uczestniczyli w lekcji muzealnej, podczas której obejrzeli najważniejsze eksponaty. Następnie udali się do oddziału Muzeum Narodowego - Panoramy Racławickiej, gdzie dokładnie obejrzeli dzieło sztuki. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem obrazu.
Na zakończenie dnia uczniowie obejrzeli pokaz widowiska wodnego z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic oraz wysłuchali wielu ciekawych informacji o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych związanych z oglądanymi ekspozycjami. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie uczniowie zwiedzili sale muzealne i wzięli udział w ukierunkowanej lekcji muzealnej
Podczas pobytu we Wrocławiu uczniowie nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy przepiękne dni w stolicy Dolnego Śląska. Pogoda nam dopisała, wszystkie atrakcje były ciekawe a uczniowie wrócili bezpiecznie do domu z nowymi wspomnieniami. To był świetny czas na integrację środowiska szkolnego.
29
Program "Poznaj Polskę"
Nasza szkoła wzięła udział w programie MEiN - Poznaj Polskę. Z funduszy przeznaczonych na realizację wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia.
59
Wsparcie psychiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Aktualności
Ferie zimowe – bezpieczne i zdrowe
Już niedługo ferie, harce i zabawy,
śniegu nam naprószyło i zmroziło stawy.
Wyciągniemy łyżwy, narty i saneczki,
włożymy kozaczki i grube kurteczki
Witamy serdecznie – rozpoczęła występ uczniów klas O – VI przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego – Dominika Wójcik, uczennica klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w piątkowe przedpołudnie – 14.02.2014 roku – wszystkich uczniów na naszym apelu, który będzie poświęcony pięknej porze roku. Rozpoczęła się ona 22 grudnia i będzie trwała do 21 marca. Tą porą roku jest piękna, biała zima, która przynosi ostre mrozy i opady śniegu. Dzieci bardzo ją lubią, ponieważ mogą oddać się zimowym szaleństwom. My jednak chcemy Wam przypomnieć, że mogą z tym być związane niebezpieczeństwa. Choć aura nas w tym roku – na zbliżający się feryjny czas - nie rozpieszcza i śniegu zrobiło się jak na lekars
GMINNY KONKURS „ MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”
Po konkursie szkolnym, który odbył się 30 stycznia – w dniu 13.02.2014r uczniowie: M. Piórkowska, J. Rosiński i K. Piórkowska reprezentowali szkołę w Gminnym Konkursie „ Młodzież Zapobiega Pożarom”. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Różnica w zdobywaniu czołowych miejsc była o 1 punkt. Uczennice: Monika i Kinga zajęły III miejsce, ale z uwagi na to ,że trzecich miejsc było 3, dlatego komisja ogłosiła dogrywkę aby wyłonić reprezentanta do konkursu Powiatowego. Niestety naszym uczennicom nie udało się aby przejść dalej.
Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek
W niedzielę 26 stycznia 2014 roku w sali OSP w Brańszczyku odbył się jubileuszowy 15 Konkurs Kolęd i Pastorałek pod patronatem Wójta Gminy Brańszczyk. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy VI - Dominika Wójcik i Daria Stankiewicz. Zaśpiewały piękną pastorałkę pt. ,,Narodził się w stajence".
Bal karnawałowy
W czwartkowe popołudnie, 12 lutego, odbył się – tak długo oczekiwany przez uczniów– bal karnawałowy.
W tym dniu sala nr 5 zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, , księżniczek, kowbojów, duchów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także rodzicami i nauczycielami.
Rozrywkę uczestnikom balu zapewniły panie Elżbieta Puchalska i Luiza Kozłowska, które nikomu nie pozwoliły się nudzić. Dzieci bawiły się świetnie, chętnie uczestniczyły w konkursach i zabawach prowadzonych przez panie.
Dzień Babci i Dziadka
Za trud, za serce”
Wzorem lat ubiegłych - dnia 22 stycznia 2014 roku uczniowie PSP im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu powitali w progach szkoły swych kochanych dziadków i swe najukochańsze babcie. W pięknie udekorowanej sali zebranych gości powitała dyrektor szkoły pani Renata Jechna. Beata Szupiluk i Zofia Sarnacka wraz z uczniami klas O – VI przygotowały uroczystą akademię. Nie zabrakło pięknych wierszy, wzruszających piosenek, układów tanecznych oraz ciepłych słów skierowanych do miłych gości. Uroczysty program wzruszył wiele babcinych serc. Wszyscy zebrani poczuli się niesamowicie wyróżnieni, zauważeni i docenieni. Każdemu przybyłemu gościowi cieplutko zrobiło się na sercu w ten jakże mroźny dzień. Dzieci bardzo cieszyły się widząc najbliższe osoby w murach swej szkoły. „Kocham mojego dziadka i moją babcię, chodzę z nimi na spacer, wtedy jest tyle słońca,
Jasełka i wigilia dla samotnych
Jest w kalendarzu kilkanaście świąt kościelnych i państwowych, ale zaryzykować można stwierdzenie, że żadne z nich nie może się równać z atmosferą Świat Bożego Narodzenia. Już same „wielkie” przygotowania do tego święta wprowadzają nas w atmosferę radości i oczekiwania. Nie jest ważne, że na święta trzeba tyle sprzątać i przygotować. Podobnie jest w naszej szkole. Musimy czy raczej chcemy udekorować choinkę na korytarzu szkolnym i w każdej z klas, przygotować przedstawienie jasełkowe, zaproszenia i upominki dla samotnych mieszkańców Knurowca i Budykrza oraz nauczycieli, pracowników szkoły a także nieoczekiwanych gości. Ponadto tak jak w domu przygotowujemy stół wigilijny, życzenia. Pracy jest więc w tym okresie sporo, lecz nikogo to nieprzeraża i nie zniechęca. Możemy już powiedzieć iż spotkanie wigilijne pięknie wpisało się w naszą tradycję i wszyscy pragniemy to kontynuować.
Mikołaj w klasie 0 i I
W piątkowy poranek - 6 grudnia 2013 roku - dzieci z najmłodszych klas w wielkim napięciu oczekiwały miłego gościa. Tym gościem okazał się uwielbiany przez dzieci - i nie tylko - Mikołaj. Przybył on z ogromnym workiem prezentów dla grzecznych dzieci. Należy nadmienić, iż wszystkie dzieci w klasach: 0 i I są grzeczne i dlatego wszystkie otrzymały wspaniale podarunki. Aby otrzymać prezent dzieci musiały zaśpiewać piosenkę lub powiedzieć wiersz Mikołajowi. Największym problemem okazało się doczekanie chwili, kiedy będzie można otworzyć paczki z prezentami. A co się działo po ich otworzeniu, to domyślcie się sami... Dodam tylko, iż zabawa była świetna i sprawiła dzieciom dużo zabawy. Maluchy nie omieszkały zaprosić Mikołaja za rok.
Warsztaty „Mój przyjaciel pies”
W roku szkolnym 2013 / 2014 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu w ramach planu profilaktyki zostały zaproponowane trzy cykle warsztatów przyrodniczych z bezpieczeństwem w tle pt. „Bezpieczna przyroda wokół nas”.
Warsztaty „Mój przyjaciel pies” – drugie z kolei - miały za zadanie popularyzować pozytywne postawy uczniów w odniesieniu do zwierząt zwłaszcza psów, zachęcać do kształtowania i rozwijania dobrych cech charakteru, uwrażliwiać uczniów, kształtować pozytywne nawyki i postawy w odniesieniu do zwierząt. Uczyły również bezpiecznego kontaktu z psami.
11 Listopada - „ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ”
„ W historii Polski tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada
Nasz kraj wyzwolił się z niewoli.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości
Ten dzień na zawsze dla Polaka’
Pozostał dniem niepodległości”
Z tą myślą przewodnią w dniu 08.11.2013r. uczniowie naszej szkoły z klas III-VI przedstawili społeczności szkolnej akademię poświęconą 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomnieli historię utraty niepodległości oraz bohaterskie zrywy narodu polskiego walczącego z zaborcami naszej Ojczyzny. My mamy dziś szczęście dorastać i pracować w wolnym kraju. Jednak należy pamiętać o tym, że przodkom winniśmy pamięć, a ojczyźnie-miłość. Na zakończenie wśród biało-czerwonych kwiatów dwoje uczniów ustawiło, zapalony symboliczny znicz w hołdzie wszystkim, którzy poświęcili swe życie w walkach o wolność Ojc
Dzień Bezpieczeństwa uczniów PSP w Knurowcu –„Jak szukać zgody?"
Dnia 5 listopada 2013 roku w PSP im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu odbyły się zajęcia plenerowe pod hasłem „Jak szukać zgody?” zorganizowane w ramach Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa. Dniu temu przyświecały następujące cele:
® Zachęcanie rodziców do aktywnego spędzania czasu ze swoimi dziećmi.
„Dziecko bezpiecznym pieszym, pasażerem i rowerzystą” - spotkanie z policjantami
Ważnym elementem planu profilaktyki w roku szkolnym 2012 / 2013 jest sprawa ogólnie pojętego bezpieczeństwa dzieci oraz innych podmiotów szkolnych. W ramach spotkań profilaktycznych zorganizowano spotkanie z policjantami. Dnia 8 października 2013 roku w godzinach porannych odwiedziła naszą szkołę starszy sierżant ds. nieletnich Monika Suska – Rogalska. Przeprowadziła z naszymi dziećmi ciekawą pogadankę na temat „Dziecko bezpiecznym pieszym, pasażerem i rowerzystą” jak również w praktyczny sposób przypomniała zachowanie się młodego człowieka na drodze, w samochodzie, w szkole, przy spotkaniu nieznajomego czy chociażby obcego zwierzęcia. „Codziennie rano wyruszacie w drogę do szkoły i codziennie wracacie do domu” rozpoczęła spotkanie pani policjant. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujecie tę trasę - ważne, byście pamiętały zasady ruchu drogowego, aby być bezpiecznym
Ślubowanie uczniów klasy I
W dniu 17.10.2013r. odbyło się ślubowanie uczniów klasy I . Odświętnie ubrani pierwszoklasiści wraz z wychowawcą Zofią Sarnacką przedstawili krótką akademię na temat dobrego zachowania się w szkole.Potem przystąpiono do ceremonii ślubowania i pasowania na ucznia szkoły. Starsi koledzy przygotowali zabawy uatrakcyjniające tę uroczystość. Pani dyrektor Renata Jechna wręczyła dzieciom legitymacje szkolne.Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki i zostali zaproszeni przez rodziców na przygotowany specjalnie dla nich poczęstunek i dyskotekę.
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
Po raz pierwszy jesienią tego roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji i w ramach podnoszenia świadomości społecznej o problemie nagłego zatrzymania krążenia będzie organizowany „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” pod nazwą >>Restart a Heart<<. Celem inicjatywy jest powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie krążenia. Punktem kulminacyjnym projektu będzie dzień 16 października, kiedy akcja obejmie młodzież wszystkich krajów w Europie, jak również członków Parlamentu Europejskiego, którzy będą uczeni udzielania pierwszej pomocy. Postanowiliśmy jako szkoła włączyć się w całą akcję. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie klas I, II, IV i V brali aktywny udział i realizowali założenia programu "Ratujemy i Uczymy Ratować". Pozytywnie zakończyli naukę otrzymując tym samym certyfikat. I
Dzień Edukacji Narodowej
,,Nauczyciel ~ naszym kapitanem,,
Bo nauczyciel jest kapitanem,
co na okręcie dookoła świata
Płynie wraz z nami przez szkolne lata ~
takie słowa przyświecały tegorocznym obchodom Dnia Edukacji Narodowej w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko”w Knurowcu. Przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego – Monika Piórkowska powitała zebranych następującymi słowami: ,,W imieniu wszystkich uczniów mam niezwykłą przyjemność powitać Państwa na dzisiejszej uroczystości z okazji dnia Edukacji Narodowej. Szczególny dziś dzień – święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych co szkoły prowadzą i nadzorują. W tym dniu mamy okazję złożyć wszystkim nauczycielom nasze podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie naszych serc i umysłów. Swoją wdzięczność pragniemy wyrazić poprzez nasz program ar
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nasza szkoła pierwszy raz w tym roku przystąpiła do akcji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, która miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.
Akcja rozpoczęła się 27.09 i trwała przez 4 dni. W pierwszym dniu uczniowie wymyślali ciekawe hasła związane z tabliczką mnożenia oraz rysowali plakaty, które były nadzwyczajne. Następnie przez 2 dni ćwiczyli na przerwach tabliczkę mnożenia poprzez różne zabawy i wzajemne odpytywanie się. W czwartym dniu przystąpili do egzaminu ze znajomości tabliczki mnożenia. Komisja egzaminacyjna przygotowała losy z pytaniami w zależności do wieku egzaminowanych. Uczniowie losowali zestawy pytań i rozwiązywali je przez 5 minut. Jeżeli uczestnik rozwiązał test bezbłędnie to otrzymywał legitymację MT EXPERT z tytułem „ Ekspert Tabliczki Mnożenia” Byliśmy bardzo zadowoleni, ponieważ takie tytuły otrzymało 11 uczn
Gminne Biegi Przełajowe patronatem Wójta Gminy Brańszczyk
Szósty raz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu gościła u siebie uczniów klas IV – VI szkół podstawowych oraz I – III gimnazjum wraz z opiekunami na szesnastych z kolei Biegach Przełajowych dla klas starszych. Patronat nad sportową rywalizacją objął po raz kolejny Wójt Gminy Brańszczyk pan Mieczysław Pękul.
„Czysty las – czyste powietrze wokół nas”
W dniu 20 września 2013 roku uczniowie klas V – VI naszej szkoły wzięli aktywny udział w Ogólnopolskiej Akcji – „Sprzątanie Świata”. Uczniowie wraz z opiekunem panią Zofią Sarnacką wyruszyli ze szkoły po szóstej godzinie lekcyjnej do pobliskiego lasu. Uczestnicy akcji pilnie i dokładnie sprzątali las w okolicach szkoły. Zebrane śmieci pakowano w oznaczone worki i ustawiano przy drodze, zwanej „żwirówką”. Na niedługim odcinku lasu uzbieraliśmy 15 worków śmieci. Sprzątanie zakończyliśmy około godziny 15.00. Wszyscy radośnie wróciliśmy do szkoły, gdzie pani Zofia Sarnacka wręczyła każdemu uczestnikowi słodki upominek. To był owocnie spędzony dzień i popołudnie. Mamy tylko nadzieję, że wysprzątany przez nas odcinek długo pozostanie czysty.
Rozpoczęcie roku szkolnego
Dnia 2 września 2013 roku o godzinie 11.00 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” pani dyrektor Renata Jechna uroczyście rozpoczęła nowy rok szkolny 2013/2014. Na początku uroczystości dyrektor serdecznie powitała rodziców, nauczycieli oraz uczniów, a szczególnie tych najmłodszych, którzy dopiero co przybyli do naszej szkoły. Rada Pedagogiczna – w tym roku szkolnym - również przybyła w nowym składzie. Zmiana nastąpiła na miejscu naszej katechetki. Będzie z nami pracowała pani Iwona Zdziarstek, którą niektórzy z nas doskonale pamiętają. Następnie pani dyrektor poinformowała zebranych o najważniejszych uroczystościach tego roku szkolnego. W dalszej części ogłosiła, iż pani Beata Szupiluk – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej otrzymuje nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Życzyła jednocześnie sukcesów w pracy zawodowej oraz pomyślności w dalszych la