Wycieczka do Wrocławia - klasy młodsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas I-III wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia. Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy 0 oraz rodzice najmłodszych uczniów.
Pierwszego dnia wycieczki uczniowie odwiedzili Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie, gdzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Odwiedzili także wrocławskie Zoo, gdzie przez kilka godzin spacerowali i z bliska oglądali różne gatunki zwierząt.
Drugi dzień zaczęli od wizyty w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach plastycznych w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi, poznając przedmioty ułatwiające im codzienne funkcjonowanie. Następnie dzieci zwiedziły najważniejsze punkty miasta ( Rynek z ratuszem, Archikatedra Most, zabytkowe kamienice, Tumski i Ostrów Tumski) biorąc udział w grze miejskiej pt. „Detektywi historii” i jednocześnie wyszukiwali wrocławskich symboli – krasnali. Kolejnym punktem dnia było Muzeum Iluzji, które jest minilaboratorium rozrywki ze stanowiskami wykorzystującymi zabawę perspektywą, zdeformowane lustra i soczewki oraz grę światłem, które można wytłumaczyć prawami fizyki, chemii, optyki czy matematyki. Na zakończenie dnia obejrzeli multimedialny pokaz fontann – widowisko wodne z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic, a przewodnik opowiedział o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych oglądanych ekspozycji. Na zakończenie wycieczki dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej pt. “Malowane meble” w Muzeum Etnograficznym, ponad to zwiedziły sale muzealne przedstawiające wnętrza mieszkań wraz z ich wyposażeniem, strojami i przedmiotami codziennego użytku. Podczas pobytu we Wrocławiu uczestnicy nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy dni wypełnione wieloma doświadczeniami i emocjami. Uczniowie zwiedzili stolicę Dolnego Śląska i szczęśliwie wrócili do domu z pięknymi wspomnieniami.
36
Wycieczka do Wrocławia - klasy starsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas IV-VI wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia.
Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy VII i VIII.
Pierwszego dnia wycieczki do Wrocławia uczniowie odwiedzili wrocławskie Zoo, gdzie spacerując spotkali wiele gatunków zwierząt i przyglądali się im z bliska.
Podczas wizyty w Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Mieli okazję również obejrzeć działanie wodnej drukarki 3D co było niesamowitym doświadczeniem.
Drugi dzień zaczęli od zwiedzenia najważniejszych atrakcjach miasta: Rynek wrocławski z Ratuszem, zabytkowe kamienice, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Most Tumski i Ostrów Tumski. Dodatkową atrakcją były poszukiwania wrocławskich symboli – krasnali. To była niesamowita frajda, niektórzy z uczniów znaleźli ich aż ponad sześćdziesiąt.
Kolejnym punktem była wizyta w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi. Następnie udali się do Muzeum Narodowego, które już z zewnątrz zachwyca swoim wyglądem. W muzeum uczestniczyli w lekcji muzealnej, podczas której obejrzeli najważniejsze eksponaty. Następnie udali się do oddziału Muzeum Narodowego - Panoramy Racławickiej, gdzie dokładnie obejrzeli dzieło sztuki. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem obrazu.
Na zakończenie dnia uczniowie obejrzeli pokaz widowiska wodnego z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic oraz wysłuchali wielu ciekawych informacji o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych związanych z oglądanymi ekspozycjami. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie uczniowie zwiedzili sale muzealne i wzięli udział w ukierunkowanej lekcji muzealnej
Podczas pobytu we Wrocławiu uczniowie nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy przepiękne dni w stolicy Dolnego Śląska. Pogoda nam dopisała, wszystkie atrakcje były ciekawe a uczniowie wrócili bezpiecznie do domu z nowymi wspomnieniami. To był świetny czas na integrację środowiska szkolnego.
29
Program "Poznaj Polskę"
Nasza szkoła wzięła udział w programie MEiN - Poznaj Polskę. Z funduszy przeznaczonych na realizację wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia.
59
Wsparcie psychiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Aktualności
Spotkanie z policjantem " Dziecko bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego - z odblaskiem jestem widoczny "
Dnia 17 września 2015 roku w godzinach 11.00 – 12.00 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu odbyło się spotkanie z przedstawicielem Komendy Policji w Wyszkowie Mirosławem Szydlikiem. Zaproszony – przez koordynatora ds. bezpieczeństwa w szkole – gość przeprowadził z uczniami pogadankę na temat „Dziecko bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego – z odblaskiem jestem widoczny”. Dzieciom przypomniane zostały zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy na wsi i w mieście -
Święto rodziny
„Bardzo dobra jest rodzina, która razem dzień zaczyna (…)
Dla małego dla dużego, jest tu miejsce dla każdego!
Babcia, dziadek, mama, tata, siostry, bracia, pełna chata!”
Dnia 26 maja odbył się Piknik Rodzinny połączony ze Świętem Mamy. Wspólne spotkanie dzieci, rodziców i dziadków rozpoczęła krótka akademia, poświęcona wszystkim członkom rodziny, w której uczniowie wykazali się nie tylko piękną recytacją ale i radosnym śpiewem. Po wręczeniu upominków dla rodziców odbyły się liczne zawody i konkurencje rodzinne w których bardzo chętnie uczestniczyli zarówno dorośli jak i dzieci. Rodzice przygotowali również piknikowy poczęstunek. Obok kiełbasek z ogniska nie zabrakło słodkich ciast i ciepłej herbaty. W radosna rodzinna atmosfera odzwierciedlała hasło tegorocznego spotkania: „Ja i moja rodzina – wesoła kraina”.
Gminne Biegi Przełajowe
W dniu 20. 05. 2015r. w naszej szkole odbyły się XIII Gminne Biegi Przełajowe dla uczniów klas „0”- III pod patronatem Wójta Gminy Brańszczyk, który ufundował puchar i nagrody dla najszybszych biegaczy. Osiągnięcia naszych uczniów: w kategorii 5-latków I miejsce zajęła Patrycja Roguszewska, w kategorii 6-latków III miejsce przypadło Natalii Bralewskiej, w kategorii 7-latków I miejsce wywalczył Kacper Roguszewski, wśród 8-latków zajęliśmy dwa II miejsca w kategorii dziewcząt Julia Napiórkowska, a w kategorii chłopców Hubert Ślesicki, natomiast w kategorii 9-latków III miejsce przypadło Arkadiuszowi Zielińskiemu. Po zliczeniu punktów puchar wywalczyła PSP w Brańszczyku, a my zajęliśmy III miejsce.
Piękna nasza Polska cała
W dniu 30 kwietnia 2015 r Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu obchodziła 8 rocznicę nadania imienia szkole. Uroczystość poświęcona obchodom Dnia Patrona była połączona ze świętem uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pamięć o Ojczyźnie, która przechodziła dni smutne i radosne jest obowiązkiem każdego Polaka, dlatego nigdy dość nauczania i przypominania pięknych kart z dziejów naszej Ojczyzny.
Jeden dzień ze Szkolnego Tygodnia Pamięci Narodowej.
Dnia 28 kwietnia 2015 r. uczniowie PSP w Knurowcu wraz kolegami i koleżankami ze szkół w Białymbłocie i Turzynie udali się na wycieczkę do Treblinki jednego z hitlerowskich obozów zagłady, które miały na celu unicestwianie ludzi z różnych krajów Europy, a w szczególności Żydów . Uczniowie dowiedzieli się, że w Treblince od 1941 roku istniał oficjalnie powołany przez władze niemieckie Karny Obóz Pracy. Taka sytuacja sprzyjała uśpieniu czujności deportowanych tu ludzi, tym bardziej iż pierwszy komendant obozu zagłady Irrmfried Eberl, w pismach kierowanych do Rady Żydowskiej w Warszawie określał swój obóz jako obóz pracy (Arbeitslager Treblinka).
Poranek Wielkanocny
31 marca w Wielkim Tygodniu społeczność naszej szkoły wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi uczestniczyła w Spotkaniu Wielkanocnym, które rozpoczęło się występem uczniów w sali przystrojonej w wielkanocne dekoracje. Dzieci przypomniał zebranym piękne, polskie tradycje i zwyczaje związane z Wielkanocą oraz zaśpiewały radosne piosenki przy akompaniamencie gitary, na której grała katechetka- Paulina Najmoła-Bieńkowska. Po wprowadzeniu w wielkanocny nastrój uczestnicy spotkania podzielili się jajkiem i przeszli do sali, w której czekał stół w wiosenno-wielkanocnym wystroju, zastawiony świątecznymi smakołykami przygotowanymi przez rodziców i nauczycieli. Degustacja potraw odbyła się w iście świątecznej, radosnej atmosferze. Na zakończenie Dyrektor szkoły podziękowała dzieciom i nauczycielom za przygotowanie dekoracji i przedstawienia oraz wystrój stołu, a rodzicom za świąteczne potrawy i
Karnawał z Babcią i Dziadkiem
Jak to dawniej było każdy z was pamięta,
bo cząstka historii w rodzinie zamknięta.
Babcia ciasto piecze, wesoło zagada,
o rodzinnych dziejach wnukom opowiada.
A kochany dziadek w bujanym fotelu
pokazuje zdjęcia mych kuzynów wielu.
Rodzinne tradycje pielęgnować trzeba.
Babcia, mama, wnuczka, inaczej się nie da.
Ołówek dla Afryki
„Świat unoszony jest oddechami dzieci idących do szkoły”
W lutym 2015r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji charytatywnej „Ołówek dla Afryki”.
My mamy wszystko. Tam dzieci nie mają nic oprócz marzeń. Przez plagę AIDS nie mają często obojga rodziców, mieszkają u krewnych w niewyobrażalnie skromnych warunkach lub w misyjnych sierocińcach.
Ferie zimowe – bezpieczne i zdrowe
Żeby wszystkie dzwonki u sanek
Rozpoczęły wesołą rozmowę.
Żeby spotkał kolegów bałwanek
Lecą z chmury ferie zimowe!
Ferie zimowe to dla uczniów czas wolny od nauki i dotychczasowych szkolnych obowiązków. Należy jednak pamiętać, aby ten wesoły okres spędzić bezpiecznie, z rozwagą i rozsądkiem. W tym celu uczniowie kl. II i III przedstawili apel pod hasłem „Ferie zimowe – bezpieczne i zdrowe”, który odbył się 16 stycznia 2015r. Uczniowie zachęcali do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i uprawiania sportów zimowych. Przekazali wskazówki dotyczące prawidłowego ubierania się w okresie zimowym, a także przestrogi mające na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z zabaw w miejscach niedozwolonych.
Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek
Dnia 11.01.2015 r. odbył się organizowany przez Gminny Dom Kultury w Brańszczyku XVI Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Naszą Szkołę reprezentowały uczennice klasy II: Julia Napiórkowska i Amelia Łada, które pod opieką p. Pauliny Najmoła-Bieńkowskiej wykonały przy akompaniamencie gitary pastorałkę "Maleńki Jezu" - uzyskując wyróżnienie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Spotkanie opłatkowe
W dniu 19.12.2014r. w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor szkoły witając zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów słowami utworu Krzysztofa Dzikowskiego: Jest taki dzień, bardzo ciepły chodź grudniowy…, przypomniała znaczenie Świąt Bożego Narodzenia, złożyła zebranym życzenia i zaprosiła do obejrzenia jasełek w wykonaniu uczniów z klasy II, III, IV i VI, którzy w ładnych kostiumach i na tle pięknej scenografii przedstawili historię Bożego Narodzenia. Chór aniołów zachęcił przestraszonych nieco pastuszków, aby udali się do Betlejem, zebrali swe skromne, ale szczere podarunki i pospieszyli ofiarować je narodzonemu w stajence Jezusowi. A po ich odejściu gwiazda przywiodła Mędrców ze wschodu, którzy oddali Zbawicielowi pokłon i złożyli kosztowne dary. Nastrój świąteczny udzielił się widowni, która wraz z aniołami śpiewała nasze pięk
Nasza szkoła- bezpieczna i przyjazna
Dnia 27.11.2014 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia pod hasłem „ Bezpieczna i przyjazna szkoła”, których głównym celem była poprawa stanu bezpieczeństwa klasie, szkole i w środowisku poprzez zwiększenie poczucia odpowiedzialności za własną szkołę , bezpieczeństwo swoje i innych, budowanie bezpiecznej i przyjaznej atmosfery w szkole a także integracja klasowa i międzyklasowa, kreowanie zdrowego i przyjaznego środowiska szkoły, propagowanie zdrowego stylu życia, rozwój współpracy uczniowie – nauczyciele. Zajęcia przebiegały w następującej kolejności: koordynatorzy zapoznali uczniów i nauczycieli z przebiegiem zajęć, które będą dotyczyły bezpieczeństwa z różnych dziedzin życia. Rozpoczęto zapoznaniem uczniów z pojęciami: „bezpieczeństwo” i „ przyjaźń” , którego dokonali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Następnie uczniowie zapisywali na tablicy skojarzenia
Gminne Obchody Odzyskania Niepodległości
11 listopada 2014 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Gminnych Obchodach Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz wzięli udział w X Gminnym Konkursie Piosenki Żołnierskiej w Brańszczyku.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą za Ojczyznę, a następnie wszyscy zebrani przeszli do sali Ochotniczej Straży Pożarnej. W tegorocznym konkursie naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy I i II : Julia Stankiewicz, Julia Napiórkowska i Amelia Łada – kategoria A. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę pt. „Przybyli ułani”. W kategorii B z piosenką pt. „Leśni” zaprezentowały się uczennice klasy IV i VI : Kamila Szymańska, Natalia Rosińska, Kinga Piórkowska, Kinga Zielińska i Weronika Zielińska.
Święto Niepodległości
W dniu 10 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości pt. „Polska jest naprawdę”. Akademię przygotowali uczniowie z klas IV i VI, którzy uczęszczają na koło muzyczne. Na początku zebrani zostali zapoznani z faktami poprzedzającymi powierzenie władzy nad odradzającą się Polską Józefowi Piłsudskiemu, który uważany był za symbol walki o niepodległość. Następnie uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki patriotyczne. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.
Pola Nadziei
Dnia 10.11.2014r. zrealizowana została pierwsza część projektu „Pola Nadziei”. Kampania prowadzona przez Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie, w którą włączyli się również uczniowie naszej szkoły. W pobliżu budynku szkoły, uczniowie klasy szóstej posadzili 10 kg cebulek żonkili, które są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Celem prowadzonej akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.
Ślubowanie kl. I
30 października 2014 roku uczniowie klasy I zostali uroczyście włączeni do grona społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej w Knurowcu. Dzieci zaprezentowały krótki montaż słowno – muzyczny pt. „Idę do szkoły”. Następnie z uśmiechem na twarzy wypiły cytrynowy eliksir mądrości oraz perfekcyjnie zdały egzamin i zaliczyły ćwiczenia sprawnościowe, które przygotowała dla nich Pani Zofia Sarnacka.
Wycieczka do Warszawy
Dnia 28 października 2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.
Pierwszym punktem programu naszej wyprawy było centrum zabaw „Kolorado”. Siedmiometrowej wysokości konstrukcja zabawowa wyposażona jest w wiele zjeżdżalni, tuneli, ściankę wspinaczkową, sieci do wspinania, basen z piłeczkami, poduchowy zamek do skakania oraz wiele ciekawych urządzeń na bazie sprężonego powietrza, przeznaczonych do interaktywnej zabawy piłeczkami (fontanny, armatki, stoły kreatywne itp.). Przez 2 godziny dzieci miały możliwość zabawy w kolorowym, przyjaznym i pełnym atrakcji otoczeniu.
75 rocznica Powstania Państwa Podziemnego i 70 rocznicy Powstania Warszawskiego
Dnia 23 października bieżącego roku szkolnego w naszej szkole odbyła się akademia patriotyczna poświęcona 75 rocznicy Powstania Państwa Podziemnego i 70 rocznicy Powstania Warszawskiego. Uczniowie z klasy czwartej i szóstej przybliżyły społeczności naszej szkoły historię w/w wydarzeń na tle II wojny światowej. Na zakończenie akademii uczennica klasy czwartej wyrecytowała napisany przez siebie wiersz „ Kiedy myślę Ojczyzna” - nagrodzony w Gminnym Konkursie „ Kiedy myślę Ojczyzna…”.
Dzień Edukacji Narodowej
„Nasza pani jest kochana,
zawsze ma dla dzieci czas .
Zwykle pani śpiewa,
ale dziś posłucha nas.
Proszę pani, proszę pani,
my lubimy panią tak,
że jak pani nie ma z nami,
nawet lizak traci smak”.Dnia 13.X.2014 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie z klas: II, III, IV oraz VI pod kierunkiem p. Pauliny Najmoła – Bieńkowskiej przygotowali spektakl słowno-muzyczny w którym poprzez wiersze, życzenia oraz piosenki wyrazili swoją wdzięczność za pracę wszystkich tych, którzy przyczyniają się do edukacji uczniów.
Nasze media społecznościowe
Godziny dzwonków
Czwartek 21.11.2024Galeria zdjęć
brak danychKalendarz
- sty
- 02
- Dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Zajęcia opiekuńcze.
- 02.-03.01.
- Dzień wolny
- maj
- 02
- Dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Zajęcia opiekuńcze.
- 02.05.
- Dzień wolny
- maj
- 13
- Egzaminy ósmoklasistów. Dzień wolny od zajęć dydaktycznych.
- 13.-15.05.
- Dzień wolny
- cze
- 20
- Dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Zajęcia opiekuńcze.
- 20.06.
- Dzień wolny