Wycieczka do Wrocławia - klasy młodsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas I-III wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia. Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy 0 oraz rodzice najmłodszych uczniów.
Pierwszego dnia wycieczki uczniowie odwiedzili Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie, gdzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Odwiedzili także wrocławskie Zoo, gdzie przez kilka godzin spacerowali i z bliska oglądali różne gatunki zwierząt.
Drugi dzień zaczęli od wizyty w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach plastycznych w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi, poznając przedmioty ułatwiające im codzienne funkcjonowanie. Następnie dzieci zwiedziły najważniejsze punkty miasta ( Rynek z ratuszem, Archikatedra Most, zabytkowe kamienice, Tumski i Ostrów Tumski) biorąc udział w grze miejskiej pt. „Detektywi historii” i jednocześnie wyszukiwali wrocławskich symboli – krasnali. Kolejnym punktem dnia było Muzeum Iluzji, które jest minilaboratorium rozrywki ze stanowiskami wykorzystującymi zabawę perspektywą, zdeformowane lustra i soczewki oraz grę światłem, które można wytłumaczyć prawami fizyki, chemii, optyki czy matematyki. Na zakończenie dnia obejrzeli multimedialny pokaz fontann – widowisko wodne z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic, a przewodnik opowiedział o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych oglądanych ekspozycji. Na zakończenie wycieczki dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej pt. “Malowane meble” w Muzeum Etnograficznym, ponad to zwiedziły sale muzealne przedstawiające wnętrza mieszkań wraz z ich wyposażeniem, strojami i przedmiotami codziennego użytku. Podczas pobytu we Wrocławiu uczestnicy nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy dni wypełnione wieloma doświadczeniami i emocjami. Uczniowie zwiedzili stolicę Dolnego Śląska i szczęśliwie wrócili do domu z pięknymi wspomnieniami.
36
Wycieczka do Wrocławia - klasy starsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas IV-VI wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia.
Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy VII i VIII.
Pierwszego dnia wycieczki do Wrocławia uczniowie odwiedzili wrocławskie Zoo, gdzie spacerując spotkali wiele gatunków zwierząt i przyglądali się im z bliska.
Podczas wizyty w Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Mieli okazję również obejrzeć działanie wodnej drukarki 3D co było niesamowitym doświadczeniem.
Drugi dzień zaczęli od zwiedzenia najważniejszych atrakcjach miasta: Rynek wrocławski z Ratuszem, zabytkowe kamienice, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Most Tumski i Ostrów Tumski. Dodatkową atrakcją były poszukiwania wrocławskich symboli – krasnali. To była niesamowita frajda, niektórzy z uczniów znaleźli ich aż ponad sześćdziesiąt.
Kolejnym punktem była wizyta w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi. Następnie udali się do Muzeum Narodowego, które już z zewnątrz zachwyca swoim wyglądem. W muzeum uczestniczyli w lekcji muzealnej, podczas której obejrzeli najważniejsze eksponaty. Następnie udali się do oddziału Muzeum Narodowego - Panoramy Racławickiej, gdzie dokładnie obejrzeli dzieło sztuki. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem obrazu.
Na zakończenie dnia uczniowie obejrzeli pokaz widowiska wodnego z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic oraz wysłuchali wielu ciekawych informacji o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych związanych z oglądanymi ekspozycjami. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie uczniowie zwiedzili sale muzealne i wzięli udział w ukierunkowanej lekcji muzealnej
Podczas pobytu we Wrocławiu uczniowie nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy przepiękne dni w stolicy Dolnego Śląska. Pogoda nam dopisała, wszystkie atrakcje były ciekawe a uczniowie wrócili bezpiecznie do domu z nowymi wspomnieniami. To był świetny czas na integrację środowiska szkolnego.
29
Program "Poznaj Polskę"
Nasza szkoła wzięła udział w programie MEiN - Poznaj Polskę. Z funduszy przeznaczonych na realizację wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia.
59
Wsparcie psychiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Aktualności
Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Nasi uczniowie dobrze wiedzą, że pierwsza pomoc to proste zabiegi medyczne wykonywane na miejscu wypadku i w nagłych chorobach zagrażających życiu lub zdrowiu, przed przejęciem opieki przez lekarza nad chorym. Najtrudniej jest udzielić pomocy osobie, której nie znamy, nie wiemy, co jej się stało, na co choruje i na dodatek nie można się z nią porozumieć lub, gdy porozumienie jest utrudnione. Ale uczymy naszych wychowanków, że nawet w takich sytuacjach istnieje moralny obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. „Należy zawsze pamiętać o bezpieczeństwie poszkodowanego ale i własnym” podkreślali 7 października 2016 roku ratownicy wodni zrzeszonymi w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, którzy odwiedzili naszą placówkę by przeprowadzić warsztaty z udzielania właśnie pierwszej pomocy. Panowie Mateusz Gorzeń i Krzysztof Feldy przypomnieli uczniom sytuacje zagrażające życiu, numery alarmowe
Ognisko
28.09.2016 r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu integracyjnym z okazji Dnia Chłopaka oraz Dnia Ziemniaka. Uczniowie, nauczyciele i rodzice przy wspólnie przygotowanym ognisku miło spędzili popołudnie. Dzieci bardzo chętnie wzięli udział w grach i zabawach na boisku szkolnym. Starsi rozegrali mecz piłki nożnej, młodsi bawili się w zabawy integracyjne z „ chustą”. Ponadto rodzice przygotowali ciasto oraz gofry. Na zakończenie odbyła się dyskoteka i zabawy dla chłopców, które przygotowały dziewczynki.
77. rocznica pobytu Hubala w Porębie
Przejdź do galerii: https://spknurowiec1.edupage.org/album/?
W ostatnią niedzielę września, czyli 25 IX 2016 r. nasi uczniowie brali udział w rocznicowych uroczystościach patriotycznych w Porębie na pamiątkę przejazdu podczas II wojny światowej w 1939 roku oddziału wydzielonego Wojska Polskiego pod dowództwem mjr Henryka Dobrzańskiego ps. ,,Hubal’’. Tegoroczne uroczystości w 77. rocznicę pobytu Hubala w Porębie swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. W uroczystości oprócz pocztu sztandarowego naszej szkoły brały udział liczne poczty sztandarowe z innych szkół, strażaków, leśników, kół myśliwskich, bractwa kurkowego i piłsudczyków. Przed rozpoczęciem Mszy Św. odtworzono fragment z filmu przedstawiający wejście do kościoła oddziału mjr Hubala, po czym odśpiewano hymn państwowy. Podczas kazania ks. proboszcz – Andrzej Grzybowski przypominał postać ,,Inki’’. Po zakończeniu
Gminne biegi przełajowe
22 września 2016 roku w naszej szkole po raz kolejny odbyły się Gminne biegi przełajowe dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz I-III gimnazjum pod Patronatem Wójta Gminy Brańszczyk Pana Mieczysława Pękula. Do naszej placówki przybyli zawodnicy ze wszystkich szkół z terenu gminy: PSP w Białymbłocie, ZPO w Brańszczyku, PSP w Nowych Budach, PSP w Porębie, PSP Trzciance, PSP w Turzynie oraz uczniowie naszej szkoły. Biegacze rywalizowali między sobą na dwóch trasach położonych w leśnej scenerii w pobliżu naszej placówki. Jedną mierzącą 800 metrów, na której biegli uczniowie z podstawówek, drugą dłuższą chłopcy z gimnazjum ( dziewczęta na tej trasie biegły również 800 m.). Puchar Wójta Gminy Brańszczyk Szkół Podstawowych po raz kolejny otrzymali uczniowie ze szkoły w Brańszczyku, natomiast Puchar Wójta Gminy Brańszczyk otrzymało Gimnazjum w Porębie. Puchary, medale i n
Spotkanie z policjantem
Dnia 21 września 2016 roku w godzinach 10.00 – 11.00 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu odbyło się spotkanie z przedstawicielem Komendy Policji w Wyszkowie sierżantem Wioletą Szymańską. Zaproszony – przez koordynatora ds. bezpieczeństwa w szkole – gość przeprowadził z uczniami pogadankę na temat „Dziecko bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego”. Jak co roku uczniom przypomniane zostały zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy na wsi i w mieście. Omówiono także zachowanie się dzieci dojeżdżających do szkoły, w autobusie i poza nim. Pani policjant skierowała do zgromadzonych wiele praktycznych wskazówek, według których powinni postępować.
Jesienna akcja „Sprzątanie świata”
W sobotę 17.09.2016r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w akcji „Sprzątania świata”. Po krótkim wprowadzeniu do tematu i charakterystyce akcji uczniowie z klasy IV (6 osób) i VI (2 osoby) udali się sprzątać świat, a dokładnie pobliską okolicę. Posprzątano pobocze drogi leśnej prowadzącej wzdłuż wsi Knurowiec. Najwięcej śmieci nazbierano w pobliżu parkingu w okolicy zajazdu. Dzieci zebrały 15 worków śmieci o pojemności 200l . Akcję zakończono słodkim poczęstunkiem.
Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego
Samorząd Uczniowski tworzą w roku szkolnym przedstawiciele klas III -VI. Najważniejszą funkcję pełni w nim Zarząd. Jest on najwyższym organem Samorządu Uczniowskiego. Tworzą go uczniowie wybrani w demokratycznym, bezpośrednim i tajnym głosowaniu, spośród przedstawicieli klas IV - VI. Głównym zadaniem Zarządu jest: koordynowanie pracy Samorządu, podejmowanie decyzji związanych z działalnością uczniów na rzecz szkoły oraz reprezentowanie społeczności uczniowskiej na terenie szkoły, gminy lub powiatu.
Egzamin na Kartę Rowerową
W dniu 16.06.2016 roku w naszej szkole odbył się sprawdzian wiedzy z zakresu ruchu drogowego. Do części teoretycznej przystąpiło 4 uczniów z klasy IV- 100 %, którą nadzorował nauczyciel zajęć technicznych Alina Jusińska. Wszyscy uczniowie uzyskali pozytywny wynik z testu wiadomości 80 %. Najwyższy wynik otrzymał uczeń Dominik Rekieć- uzyskał 88 % poprawnych odpowiedzi. Część praktyczna odbyła się na placu manewrowym przygotowanym na boisku szkolnym w dn. 22.06.2016 r. zmagania uczniów obserwowali i oceniali przedstawiciele KPP w Wyszkowie: sierż. szt. Daniel Tryc i asp. Krzysztof Kowalczyk oraz dyrektor szkoły Pani Renata Jechna. Wszyscy uczniowie zdali praktyczny egzamin na Kartę Rowerową, ich pierwsze prawo jady. Uczniowie otrzymali gratulacje od przedstawicieli Policji i Dyrektora Szkoły.
Dzień Flagi
Wójt Gminy wraz z domem kultury w Brańszczyku zorganizował rajd rowerowy aby uczcić dzień flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły z własnoręcznie wykonanymi flagami dotarli do Mękalin na spotkanie z uczestnikami rajdu. Po wspólnej modlitwie przy grobie Patrona szkoły której przewodniczył ks. prałat Andrzej Grzybowski pożegnaliśmy grupę rajdu gminnego i udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły, gdzie rodzice oczekiwali z poczęstunkiem.
Święto Szkoły
W dniu 22.04.2016 r., obchodziliśmy w naszej szkole Święto Szkoły. Tego dnia odbyła się akademia z okazji 9-tej rocznicy nadania naszej szkole imienia Bohaterów Leśnej Placówki AK „ Mrowisko”. Uczniowie klas III- V przygotowali apel poświęcony Patronowi , przybliżyli historię poległych i ocalonych 25.12.1943 roku. Następnie dzieci z klas 0- I i II- III pod kierunkiem Pań: R. Jachna, Z. Sarnackiej odśpiewały przepiękne Polskie Pieśni Patriotyczne. Najpiękniej zaprezentowali się uczniowie: Roksana Karpińska śpiewając piosenkę- „Rozkwitały pąki białych róż” oraz Gabriela Teofilak - ,,Jestem Polakiem”, zajęły I- miejsce. Patrycja Roguszewska z piosenką- ,,Białe róże” zajęła II miejsce natomiast III m. zdobył Miłosz Soliwoda- ,,Wojenko, wojenko”. Uczniowie z klas IV- V recytowali wiersze o tematyce patriotycznej nad poprawnością deklamowania czuwała Pani S. Puścian. I miejsce z
Poranek Wielkanocny
W środę 23 marca w Wielkim Tygodniu uczniowie i nauczyciele wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi: radną, sołtysami, przyjaciółmi szkoły oraz osobami samotnymi z miejscowości Budykierz i Knurowiec już po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu wielkanocnym, organizowanym przez nasza szkołę. Dyrektor szkoły przywitała zebranych i zaprosiła do obejrzenia występu w wykonaniu naszych uczniów, którzy w sali przystrojonej w wiosenno- wielkanocne dekoracje przypomnieli piękne, polskie tradycje związane z Wielkanocą. Następnie wszyscy zebrani wprowadzeni w wielkanocny nastrój przeszli do sali, w której czekał pięknie przystrojony stół, zastawiony świątecznymi smakołykami przygotowanymi przez rodziców i nauczycieli. Podzielono się jajkiem, po czym rozpoczęła się degustacja potraw, która odbyła się w iście rodzinnej, świątecznej, radosnej atmosferze. Na zakończenie dyrektor szkoły po
ZAPOZNAJEMY ZNANE MIEJSCA PUBLICZNE WYSZKOWA
W dniu 16 marca 2016 roku, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wyjechali do Wyszkowa i uczestniczyli w niecodziennych lekcjach.
Atrakcyjne warsztaty poprowadzone w Miejskiej Bibliotece Publicznej podczas, których uczniowie poprzez zabawę odkrywali świat baśni rozpoczęły nasz dzień wycieczkowy.
Święto Niepodległości
Szkolne Święto Niepodległości
Gminne obchody Święta Niepodległości
W dniu 11 listopada 2015r reprezentowaliśmy naszą szkołę w świętowaniu Dnia Niepodległości. Obecność na mszy świętej pocztu sztandarowego, przejście pod Pomnik Papieża a następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Brańszczyku odbył się Gminny Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej, podczas którego występowały uczennice naszej szkoły.
„Śniadanie daje moc” - z owocami, warzywami i wodą jestem chwat
8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania ( ang. „European Day of Food and Cookis ) ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej. Partnerstwo dla Zdrowia chce obchodzić w Polsce dzień 8 listopada, jako: Dzień Zdrowego Śniadania. Akcja ta została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia. Celem tego projektu jest przede wszystkim zwiększenie świadomości na temat zasad prawidłowego odżywiania dzieci, w tym roli śniadania. Jest to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają zapał oraz siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały tę energię. Dzieci z klasy O w roku szkolnym 2015 / 2016 wraz ze swymi starszymi kolegami z
Bezpieczna i Przyjazna Szkoła - „Ruch zastąpi każde lekarstwo ale żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu”.
29 października 2015 roku w godzinach od 9.00 do 14.00 odbyły się zajęcia promujące założenia ogólnopolskiego projektu – Bezpieczna i Przyjazna Szkoła. Naszemu projektowi przyświecały następujące cele:
- Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w szkole.
- Tworzenie w szkole klimatu współpracy oraz wzajemnego szacunku.
Zajęcia warsztatowe z ratownikiem "Pewnego dnia i Ty możesz uratować komuś życie"
„Pamiętaj, pewnego dnia i Ty możesz uratować komuś życie”
Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji, w której od nas będzie zależało nie tylko zdrowie, lecz i życie drugiego człowieka. Najgorsza w takiej sytuacji jest bezradność. Często o ludzkim życiu decydują minuty czy sekundy, podczas których pierwsza pomoc nie ma zastąpić pomocy medycznej – ma ją tylko wyprzedzić. Podstawowe zabiegi ratujące życie nie wymagają ani specjalnego sprzętu, ani kwalifikacji medycznych. Bardzo często wystarczy wiedza na temat podjęcia, bądź nie podejmowania działania w danej sytuacji. Czasami wystarczy tylko w odpowiednim momencie wezwać Pogotowie Ratunkowe, a do jego przybycia odpowiednio ułożyć ratowanego. Nawet najbardziej fachowa pomoc jest bezużyteczna, jeśli jest spóźniona. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy może okaz
Jesienna wycieczka do miasta z pierników słynącego – Torunia
W mglisty i deszczowy październikowy poranek – 21 października 2015 roku - uczniowie, rodzice i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu wraz z uczniami i ich opiekunami z Dybek i Trzcianki wybrali się na autokarową wycieczkę do Torunia. Mimo niezbyt przychylnej aury bezpiecznie pokonaliśmy malowniczą trasę do blisko 800 – letniego miasta. Dla jednych jest to gród Mikołaja Kopernika – astronoma, który udowodnił i rozpowszechnił teorię heliocentryczną, dla drugich, słynnych pierników – katarzynek, a dla jeszcze innych - po prostu miasto studentów. Większość uczestników wycieczki pierwszy raz miała możliwość oglądać to miasto. Na uliczki Torunia wkroczyliśmy pięknie zachowaną bramą miejską. Bramy takie w miastach portowych i nadrzecznych były jednym z elementów fortyfikacji obronnej. Toruń to położone nad Wisłą gotyckie
Ślubowanie klasy I
W dniu 16 października 2015 roku w Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu miało miejsce bardzo miłe wydarzenie - uczniowie klasy I, w obecności pani dyrektor i wychowawcy – Renaty Jechna, nauczycieli, rodziców i starszych kolegów zostali uroczyście przyjęci do społeczności uczniowskiej.
Dzień Edukacji Narodowej
„...Tym, którzy prowadzą nas do źródeł wiedzy,
Tym, którzy potrafią chwycić tę nić z kropli i ze lśnień,
Dedykujemy ten ogród zaczarowany,
Bo...”
takie hasło przyświecało tegorocznemu uroczystemu apelowi, który zorganizowano w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej - 13 października 2015 roku - w Publicznej Szkole Podstawowej im. „Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” w Knurowcu. „Spotykamy się dzisiaj - rozpoczęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Natalia Rosińska - aby chociaż raz w roku podziękować naszym nauczycielom za ich trud, serce oraz za wkład w nasze wychowanie i nauczanie. Szczególne dziś święto – święto tych, którzy teraz pracują i tych, którzy dawniej pracowali. Otwieram w naszej szkole uroczystą lekcję na temat Dnia Nauczyciela.