Wycieczka do Wrocławia - klasy młodsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas I-III wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia. Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy 0 oraz rodzice najmłodszych uczniów.
Pierwszego dnia wycieczki uczniowie odwiedzili Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie, gdzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Odwiedzili także wrocławskie Zoo, gdzie przez kilka godzin spacerowali i z bliska oglądali różne gatunki zwierząt.
Drugi dzień zaczęli od wizyty w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach plastycznych w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi, poznając przedmioty ułatwiające im codzienne funkcjonowanie. Następnie dzieci zwiedziły najważniejsze punkty miasta ( Rynek z ratuszem, Archikatedra Most, zabytkowe kamienice, Tumski i Ostrów Tumski) biorąc udział w grze miejskiej pt. „Detektywi historii” i jednocześnie wyszukiwali wrocławskich symboli – krasnali. Kolejnym punktem dnia było Muzeum Iluzji, które jest minilaboratorium rozrywki ze stanowiskami wykorzystującymi zabawę perspektywą, zdeformowane lustra i soczewki oraz grę światłem, które można wytłumaczyć prawami fizyki, chemii, optyki czy matematyki. Na zakończenie dnia obejrzeli multimedialny pokaz fontann – widowisko wodne z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic, a przewodnik opowiedział o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych oglądanych ekspozycji. Na zakończenie wycieczki dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej pt. “Malowane meble” w Muzeum Etnograficznym, ponad to zwiedziły sale muzealne przedstawiające wnętrza mieszkań wraz z ich wyposażeniem, strojami i przedmiotami codziennego użytku. Podczas pobytu we Wrocławiu uczestnicy nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy dni wypełnione wieloma doświadczeniami i emocjami. Uczniowie zwiedzili stolicę Dolnego Śląska i szczęśliwie wrócili do domu z pięknymi wspomnieniami.
36
Wycieczka do Wrocławia - klasy starsze - program "Podróże z klasą"
W ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Podróże z klasą" uczniowie klas IV-VI wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Wrocławia.
Poza programem w wycieczce wzięli udział także uczniowie klasy VII i VIII.
Pierwszego dnia wycieczki do Wrocławia uczniowie odwiedzili wrocławskie Zoo, gdzie spacerując spotkali wiele gatunków zwierząt i przyglądali się im z bliska.
Podczas wizyty w Hydropolis - Centrum Wiedzy o wodzie zdobywali i utrwalali wiedzę o wodzie, ekologii a także o zasobach wodnych Wrocławia. Mieli okazję również obejrzeć działanie wodnej drukarki 3D co było niesamowitym doświadczeniem.
Drugi dzień zaczęli od zwiedzenia najważniejszych atrakcjach miasta: Rynek wrocławski z Ratuszem, zabytkowe kamienice, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Most Tumski i Ostrów Tumski. Dodatkową atrakcją były poszukiwania wrocławskich symboli – krasnali. To była niesamowita frajda, niektórzy z uczniów znaleźli ich aż ponad sześćdziesiąt.
Kolejnym punktem była wizyta w Niewidzialnym domu, gdzie uczestniczyli w warsztatach w ciemności oraz w spotkaniu z osobami niewidomymi. Następnie udali się do Muzeum Narodowego, które już z zewnątrz zachwyca swoim wyglądem. W muzeum uczestniczyli w lekcji muzealnej, podczas której obejrzeli najważniejsze eksponaty. Następnie udali się do oddziału Muzeum Narodowego - Panoramy Racławickiej, gdzie dokładnie obejrzeli dzieło sztuki. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem obrazu.
Na zakończenie dnia uczniowie obejrzeli pokaz widowiska wodnego z muzyką i światłem przy Hali Stulecia.
Trzeci dzień rozpoczęli od wizyty w Kolejkowie - Centrum nauki o społeczeństwie, matematyce i architekturze. Obejrzeli interaktywne makiety Wrocławia i okolic oraz wysłuchali wielu ciekawych informacji o aspektach społecznych, historycznych i architektonicznych związanych z oglądanymi ekspozycjami. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie uczniowie zwiedzili sale muzealne i wzięli udział w ukierunkowanej lekcji muzealnej
Podczas pobytu we Wrocławiu uczniowie nocowali w Green Hostel Wrocław, gdzie korzystali także z wyżywienia.
To były trzy przepiękne dni w stolicy Dolnego Śląska. Pogoda nam dopisała, wszystkie atrakcje były ciekawe a uczniowie wrócili bezpiecznie do domu z nowymi wspomnieniami. To był świetny czas na integrację środowiska szkolnego.
29
Program "Poznaj Polskę"
Nasza szkoła wzięła udział w programie MEiN - Poznaj Polskę. Z funduszy przeznaczonych na realizację wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia.
59
Wsparcie psychiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Aktualności
Spotkanie Wigilijne
Jasełka Bożonarodzeniowe na stałe wpisały się w tradycję przeżywania świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku zgodnie z tradycją 20 grudnia 2018roku o godz. 14.00, w naszej szkole, uczniowie pod opieką katechety, ks. Adama Wiśniewskiego oraz nauczycieli: Elżbiety Puchalskiej i Małgorzaty Wróbel wystawili część artystyczną upamiętniającą narodzenie naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Mikołaj w szkole
W dniu 06.12.2018r. niezwykli goście Mikołaje, odwiedzili uczniów w Szkole Podstawowej w Knurowcu. Pierwszy przybył już o godzinie dziewiątej do dzieci uczących się w zerówce. Został bardzo miło powitany. Po rozdaniu prezentów i wysłuchaniu wierszy i piosenek powędrował do uczniów starszych. Pani dyrektor zorganizowała specjalny apel z tej okazji. Po wspólnym wyrecytowaniu przez uczniów wiersza „Murzynek Bambo” Mikołaj przystąpił do rozdawania prezentów. Każdy uczeń otrzymał paczkę, a na końcu odbyła się wspólna sesja fotograficzna. Około dwóch godzin później zjawił się w szkole jeszcze jeden Mikołaj, który po rozmowie z panią dyrektor pozostawił da uczniów słodki upominek i wyruszył w dalszą drogę.
100. Rocznica Odzyskania Niepodległości
Jak uczciliśmy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości?
W piątek 09.11.2018r. nauczyciele, uczniowie i pracownicy naszej szkoły zebrali się o godzinie 11.11. w pięknie udekorowanej na tę okazję sali, aby przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w śpiewaniu Hymnu Narodowego. Następnie pani dyrektor przedstawiła przysłaną flagę i odczytała załączony do niej list od Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy. Po czym zebrani zostali zaproszeni do obejrzenia akademii w wykonaniu uczniów naszej szkoły, przygotowanej pod kierunkiem pani Karoliny Szymborskiej.Na tle przesuwających się odpowiednio dobranych do prezentowanychwydarzeń obrazów z dziejów Polski, w połączeniu ze słowami i pieśniami patriotycznymi przypomniana zostałaniełatwa droga naszej OJCZYZNY do odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI.
Ślubowanie klasy pierwszej
We wtorek 31 października 2018 roku odbyła się Uroczystość Pasowania na uczniów klasy pierwszej Ślubowanie uczniów to piękna tradycja. Ceremoniał Szkoły Podstawowej w Knurowcu uwzględnia: strój galowy, przysięgę na sztandar oraz pasowanie przez Panią Dyrektor na ucznia.
Wycieczka do Sejmu
W dniu 18 października 2018 roku uczniowie klas V-VIII naszej szkoły wraz z opiekunami p. E. Puchalską i p. S. Puścian pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy organizowaną przez SP w Turzynie. W wyjeździe wzięło udział 40 uczniów i 4 opiekunów. Pierwszym punktem w programie wycieczki był Zamek Królewski na Starym Mieście. Zwiedzanie zamku miało na celu przybliżyć i poznanie ciekawostek związanych z historią Zamku Królewskiego i Warszawy. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej . Głównym miejscem zwiedzania była sala posiedzeń Sejmu. Wrażenie było ogromne. Wielu informacji udzielił nam przewodnik, który opowiadał o funkcjonowaniu i pracy Sejmu. Ostatnim punktem wycieczki było kino. W kinie obejrzeliśmy film historyczny „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” . Na filmie mogliśmy poznać historię polskiego dywizjonu 303 który brał udział w Bitw
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 12.10.2018r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyła społeczność naszej szkoły nauczyciele, pracownicy obsługi, uczniowie i rodzice. W przedstawieniu wystąpili jako: nauczycielki- Kamila i Natalia, uczniowie-Cezary, Wiktoria, Daniel, Julia i Julia, chór- Amelia, Roksana, Patrycja, Gabrysia i Maja. Prowadzący akademię- Hubert. Uczniowie piosenka i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie podziękowali za codzienny trud, poświęcenie i troskę o dobro wychowanków. Pan Józef -przewodniczący Rady Rodziców mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Następnie podziękowała dotychczasowe zaangażowanie, życzył wielu sił i wytrwałości w dalszej pracy. Nauczycielom i pracownikom obsługi zostały wręczone kwiaty i upo
Lokalne drogi do niepodległości
Dnia 1 października 2018 r. nauczyciele naszej szkoły, pod kierunkiem pani A. Jusińskiej i pani
E. Puścian przyjęli wycieczkę rowerową z SP Turzyn i ZSS w Brańszczyku. Celem spotkania było upamiętnienie wydarzeń, które miały miejsce w okresie II wojny światowej. Wybór miejsca naszej wycieczki związany był również z obchodami 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odwiedzając najbliższe miejsce pamięci narodowej, uczniowie mieli możliwość poznania naszych lokalnych bohaterów. Po przywitaniu uczniów ze SP w Turzynie i oraz ZSS w Brańszczyku, pani dyrektor Renata Jechna przypomniała nam o miejscu pamiętnych wydarzeń i historii z nim związanym. Zaproszeni uczestnicy wycieczki obejrzeli film, przybliżający wojenne losy rodziny Pieńkosów, bohaterów z gajówki. Następnie zwiedzili salę patrona i udali się na poczęstunek. Wspólnie wyruszyliśmy do miejsca ich śmier
Spotkanie z przedstawicielami KP Policji z Wyszkowa
26.09.2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami KP Policji z Wyszkowa. Tematem pogadanki było „ Nasze bezpieczeństwo ...”. Prowadzący przypomnieli zasady poruszania się po drogach, uczulali dzieci i młodzież na noszenie odblasków, szczególnie w jesienne wieczory. Policjanci podali zagrożenia czyhające na nich w Internecie a także mobbing ze strony kolegów i koleżanek oraz konsekwencje jakie mogą spotkać uczniów w wyniku nieprzemyślanych zachowańDnia .
Narodowe Czytanie
25.09. 2018 roku społeczność naszej szkoły uczestniczyła w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Nauczyciele, rodzice i uczniowie zebrali się w przygotowanej na tę okazję sali. Opiekunka biblioteki szkolnej przybliżyła zebranym cel spotkania, następnie uczeń klasy VIII przypomniał życiorys pisarza, po czym rozpoczęło się czytanie „Przedwiośnia” przez przedstawicieli uczniów klas IV-VIII, nauczycieli i rodziców. Po wysłuchaniu fragmentów lektury, uczestnicy spotkania obejrzeli fragment filmu nakręcony na podstawie czytanej powieści. Na zakończenie dyrektor szkoły podziękowała za udział w Narodowym Czytaniu i zaprosiła do uczestnictwa w kolejnej edycji Narodowego Czytania w 2019 roku.
Gmienne Biegi Przełajowe
W bardzo pogody słoneczny dzień 19.09.2018 roku w naszej szkole po raz kolejny odbyły się gminne biegi przełajowe dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz III klasy gimnazjum pod patronatem Pana Wójta Gminy Brańszczyk Mieczysława Pękula. Społeczność uczniowska naszej gminy podjęła się zdrowej rywalizacji w biegach przełajowych. Biegi odbyły się jednocześnie na dwóch trasach. Najlepsze wyniki uzyskali zawodnicy SP w Brańszczyku, zajęli I miejsce w biegach i otrzymali Puchar Wójta Gminy Brańszczyk, II- miejsce uczniowie ze szkoły w Porębie i III- miejsce społeczność ze SP w Trzciance. W klasach gimnazjalnych najlepszymi biegaczami okazali się gimnazjaliści z Brańszczyka , którzy wywalczyli Puchar Wójta. Naszą szkołę reprezentowało 20 uczniów z klas IV-VIII. Najwyższe lokaty uzyskali : Julia Napiórkowska z kl. VI zajęła II- miejsce oraz trzech chłopców, którzy uzysk
Karta rowerowa -moje pierwsze prawo jazdy
Jak co roku, uczniowie klasy czwartej w dniu 04.06.2018 roku przystąpili do sprawdzenia wiedzy z zakresu ruchu drogowego. Do części teoretycznej przystąpiło 8 uczniów- 100 %, którą nadzorował koordynator ruchu drogowego- nauczyciel zajęć technicznych Alina Jusińska. Wszyscy uczniowie uzyskali pozytywny wynik z testu wiadomości 80 %. Część praktyczna odbyła się na placu manewrowym przygotowanym na boisku szkolnym w dniu 07.06.2018 r. Zmagania uczniów obserwował i oceniali przedstawiciele KPP w Wyszkowie sierż. sztab. Jolanta Szelaszuk i mł. asp. Paweł Chmielewski oraz dyrektor szkoły Renata Jechna. Wszyscy uczniowie zdali praktyczny egzamin na Kartę Rowerową, otrzymali oceny bardzo dobre i dobre. Było to ważny egzamin w ich życiu, już wkrótce otrzymają swoje pierwsze prawo jady. Uczniowie uzyskali gratulacje od przedstawicieli Policji i Dyrektora Szkoły. Następnie funkcjonariu
Rocznica nadania imienia szkole w Knurowcu
W piątek 20 kwietnia 2018 r społeczność szkoły w Knurowcu obchodziła 11 rocznicę nadania szkole imienia Bohaterów Leśnej Placówki AK „ Mrowisko ”.
Wszystkich zebranych powitała Dyrektor szkoły Renata Jechna, która podkreśliła, że imię naszej szkoły zobowiązuje, tym bardziej zobowiązuje w Roku Niepodległości.
Czas na wspomnienia...Wycieczka do Muzeum
W dniu 17.04.2018r klasa VII wraz z wychowawcą oraz z innymi koleżankami i kolegami z terenu Gminy Brańszczyk uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Wyjazd zainicjowała i sfinansowała Gmina Brańszczyk w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Głównym miejsce wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które obecnie mieści się na terenie byłego Aresztu Śledczego na warszawskim Mokotowie. Więzienie było założone na początku XX wieku, od roku 1945 pełniło funkcję głównego więzienia politycznego. Na jego terenie wykonano 350 wyroków śmierci, a liczba zakatowanych osób w dalszym ciągu jest nieznana. Miejsce kaźni polskich Patriotów jest bardzo ważne dla współczesnych Polaków. Niesamowici ludzie. Duchy przeszłości – czuje się na każdym kroku. Jesteśmy wzruszeni, ubogaceni wspaniałą lekcją historii. Przed wszystkimi bohaterami
Targi Zoologiczne w Nadarzynie
4 kwietnia 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej z Knurowca i uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Turzyna wraz z opiekunami udali się na wycieczkę autokarową do Nadarzyna. Odbyła się tam II edycja Targów Zoologicznych Animals Days.
Wśród wielu zaplanowanych atrakcji mogliśmy uczestniczyć w Wielkiej Wystawie Akwarystycznej by Aquael, Wystawie Zwierząt Egzotycznych czy wystawie Królików Rasowych. Wszyscy zaciekawieni byli najmniejszymi kucykami świata rasy Falabella oraz uroczymi lamami.
Świąteczne Kartkowanie
Od kilku już lat Samorząd Uczniowski podejmuje akcję bożonarodzeniowego i wielkanocnego kartkowania na rzecz Fundacji „Czyńmy Dobro”. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz absolwenci z dużym zainteresowaniem angażują się w te przedsięwzięcia. Łącznie udało nam się wykonać 350 kartek bożonarodzeniowych i 110 kartek wielkanocnych. Karty są przekazywane do Domu Emeryta o. Orionistów w Brańszczyku. Udział w tego rodzaju akcjach rozwija empatię, poszerza rozumienie dobra oraz bezinteresownej pomocy. To naszym zdaniem istotne cechy charakteru, które nie powinny być obce młodemu człowiekowi.
Spotkanie Wielkanocne
„Przez KRZYŻ do chwały”- pod takim hasłem obyło się spotkanie wielkanocne w SP w Knurowcu. W środę 28.03. 2018 r. w pięknie udekorowanej sali spotkali się zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie. Dyrektor szkoły serdecznie przywitała wszystkich zebranych i zaprosiła do wysłuchania montażu słowno-muzycznego, który wprowadził słuchaczy w rozpoczynające się następnego dnia wydarzenia Triduum Paschalnego przypominającego Mękę i Zmartwychwstanie Chrystusa. U uczniowie recytowali teksty, śpiewali pieśni, a ks. Adam odczytywał wybrane fragmenty Ewangelii. Na zakończenie przewodnicząca SU złożyła zebranym świąteczne życzenia: zdrowia, pomyślnego pokonywania trudności, które niesie codzienne życie. Oby Zmartwychwstały Chrystus udzielił wszystkim łaski silnej wiary, niezłomnej nadziei i gorącej miłości. Aby przemienił serca zatwardziałe, nieczułe na ludzką krzywdę pałające zazdr
Stawiamy na zdrowie – przeciwdziałamy wadom postawy.
19 lutego 2018r w w naszej szkole w ramach akcji „Stawiamy na zdrowie – przeciwdziałamy wadom postawy” odbyło się spotkanie z fizjoterapeutką, panią Małgorzatą Biernat. W bardzo przystępny sposób opowiedziała dzieciom o wadach postawy oraz o sposobach przeciwdziałania im. Wyjaśniła jak powinna wyglądać prawidłowa postawa ciała oraz zaprezentowała serię ćwiczeń ogólnorozwojowych, które mogą być stosowane przez dzieci i młodzież, dla podniesienia kondycji organizmu oraz w celu zapobiegania wadom postawy. W ćwiczeniach czynny udział wzięli uczniowie, byli bardzo zainteresowani tematem, zadawali pytania, na które nasz gość chętnie odpowiadał. Po spotkaniu z panią Biernat swoją prezentację oraz wyniki badań przedstawiła Natalia Rosińska z kl. VII. Uczennica przeprowadziła wcześniej na terenie szkoły badania, które polegały na pomiarach wzrostu, masy ciała oraz ciężaru plecaków wszystkic
Rekonstrukcja historyczna "Ku niepodległej"
Dnia 8 lutego 2018 roku w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie i nauczyciele obejrzeli rekonstrukcję historyczną „ Ku niepodległej”. Opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Aktorzy w strojach z epoki ukazali dążenia niepodległościowe Polaków oraz przedstawili kolekcje replik broni używanych przez powstańców oraz w czasie I wojny światowej. Podczas przedstawienia zostały krótko scharakteryzowane: powstania narodowe-kościuszkowskie, okres Księstwa Warszawskiego, listopadowe, styczniowe, I wojna światowa; sytuacje pod zaborami, rola i legenda marszałka Józefa Piłsudskiego oraz legionów, ekwipunek i zbrojenie żołnierzy, a także kulturę i sztukę patriotyczną. Podczas pokazu aktorzy angażowali uczniów naszej szkoły do wspólnej zabawy. Dzieci miały możliwość przebrania się w stroje z różnych epok, praktycznej obrony i walki ówc
Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek
W niedzielę7 stycznia 2018 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w XIX Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Brańszczyku pod patronatem Wójta Gminy Mieczysława Pękula
Wójt Gminy wyraził zadowolenie, z tego, iż od dziewiętnastu lat doświadczamy radości, jaką niesie śpiewanie kolęd i pastorałek przez dzieci i młodzież. Życzył artystom udanych występów,