• Wyjazd sztandaru - Gminne Obchody 11 listopada

          • W niedzielę 12.11.23 r. delegacja uczniów ze sztandarem naszej szkoły wraz z opiekunami wzięła udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości Polski w Brańszczyku. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele w Brańszczyku, następnie poczty sztandarowe szkół i straży pożarnych, władze gminy i pozostali uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz pod pomnik upamiętniający żołnierzy poległych w obronie ojczyzny, w celu złożenia kwiatów i zapalenia zniczy, aby w ten sposób oddać hołd tym, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.

          • Profilaktyka uzależnień - spotkanie z Paniami z sanepidu

          •  

            W ramach działań profilaktycznych w dniu 06.11.2023 r. uczniowie klas starszych uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielkami Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wyszkowie, p. Stoszewską i p. Jaworską. Podczas spotkania zostały omówione tematy dotyczące profilaktyki uzależnień oraz asertywności, czyli umiejętności mówienia „NIE” oraz właściwych wyborach.  Prowadząca przedstawiła uczniom prezentację oraz krótki film o skutkach zażywania substancji uzależniających oraz omówiła ich negatywny wpływ na organizm, prezentując modele organów ludzkich wyniszczonych przez używki.  Uczniowie dowiedzieli się, jak niebezpieczne są alkohol, papierosy, w tym e-papierosy, dopalacze, czy środki energetyzujące. 

            Najciekawszym momentem i najbardziej pouczającym była możliwość założenia alkogogli oraz narkogogli i przekonania się jak te substancje działają na nas bezpośrednio.

            Podsumowaniem był krótki quiz dotyczący tematyki spotkania, w którym nasi uczniowie wypadli wyśmienicie, za co otrzymali nagrody.

            Bardzo serdecznie dziękujemy za pouczające spotkanie.

          • Różaniec - wspólna modlitwa ze świętymi

          • Październik to miesiąc poświęcony Maryi. Szczególnym wyrazem naszej wiary w Bożą pomoc za wstawiennictwem Matki Bożej jest modlitwa różańcowa. Rozważanie tajemnic związanych z życiem Maryi i Jezusa, niezwykłych wydarzeń z tym związanych pomaga nam wchodzić w głąb wiary i rozwijać ją. Dlatego chrześcijanin powinien umiłować różaniec i o tą miłość do różańca troszczyć się już od dzieciństwa.

            Podobnie jak w roku ubiegłym, również i w tym roku Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice 28 października o godz. 11.30 spotkali się w Szkole Podstawowej w Knurowcu na wspólnej modlitwie różańcowej.

            Rozważając tajemnice z życia Jezusa i Maryi zawierzyliśmy Panu Bogu sprawy osobiste, naszych Rodzin, Szkoły, Ojczyzny. Dlaczego Różaniec w szkole? Różaniec uczy nie tylko modlitwy. Uczy panowania nas sobą, pokoju i wrażliwości. Różaniec wyrabia skupienie, otwiera serce na Boga i wlewa nadzieję. Poprzez Modlitwę Różańcową chcemy stawać się lepsi, kształtować naszą osobowość i odnawiać miłość do Boga i ludzi. Różaniec uczy życia.


            Uczniom należą się podziękowania. Pięknie  modlili się na różańcu.

             

            Fot. własna i Katarzyna Bralewska

          • Sprzątanie Mękalin

          • W ramach akcji „Szkoła Pamięta” 23 listopada uczniowie klas V-VII jak co roku porządkowali MIEJSCE PAMIĘCI NARODOWEJ PATRONA  naszej szkoły. Oddali Hołd poległym zapalając znicze. Przypomniano  historię  Rodziny Pieńkosów.

          • Wizyta w gospodarstwie rolnym

          • 02.10.2023 uczniowie klasy II wybrali się do gospodarstwa rolnego państwa Łada. Celem wycieczki było poznanie życia na wsi, zwierząt hodowlanych w gospodarstwie oraz pracy rolnika. Dzieci miały możliwość zobaczenia z bliska  maszyn służących rolnikowi w jego codziennej pracy. Obejrzeliśmy również hodowlę krów. Kilka z małych cielaczków można było pogłaskać, co sprawiło naszym uczniom wielką frajdę. Udaliśmy się również na pastwisko, gdzie obejrzeliśmy z bliska klacz ze źrebakiem. Wróciliśmy do szkoły w wyśmienitych humorach, bogatsi o nowe doświadczenia. Wycieczka była bardzo udana i z pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci.

            Serdecznie dziękujemy państwu Łada za poświęcony czas.

          • Dzień Chłopaka

          • 29 września w naszej szkole świętowaliśmy dzień Chłopaka i Dziewczynki. Pogoda była cudowna. Świeciło słońce i było bardzo ciepło. Dlatego podzieliliśmy się na grupy i starsi uczniowie ze swoimi wychowawcami wyruszyli na rowerową wycieczkę do Poręby, zwiedzając Skansen i Izbę Pamięci ku czci mjr Henryka Dobrzańskiego „ Hubala” oraz dróżki różańcowe przy kościele parafialnym. W drodze powrotnej był przystanek przy świetlicy w Budykrzu gdzie rodzice przygotowali ognisko z kiełbaskami i słodkim poczęstunkiem. Następnie uczniowie grali w piłkę nożną i bawili się na placu zabaw. Uczniowie z klas 1-3 wzięli udział w zawodach sportowych w dwóch kategoriach: dziewczynki kontra chłopcy. I wcale nie chodziło o to kto wygrał, a kto przegrał. Najważniejsza była zabawa. Tego dnia z twarzy naszych chłopców i dziewczynek uśmiech nie schodził nawet na chwilę. Na zakończenie zabawy posililiśmy się kiełbaską z grilla. Co roku też wybieramy w drodze głosowania Super Dziewczynkę i Super Chłopaka. W tym roku wśród klas młodszych nagrodzeni zostali Wiktoria Teofilak z klasy III i Antoni Karpiński z klasy „0”. Wśród klas starszych triumfowali Izabela Rosińska z klasy VI i Ksawery Dąbrowski z klasy V. 

            Gratulujemy!

          • Narodowe czytanie powieści "Nad Niemnem"

          • 18.09.23r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Reprezentanci klas V-VII i Pani Magdalena czytali wybrane fragmenty powieści, których słuchali nauczyciele i pozostali uczniowie. Każdy czytający otrzymał na pamiątkę egzemplarz książki „Nad Niemnem” i własnoręcznie opieczętował okolicznościową pieczęcią. Następnie uczestnicy wydarzenia obejrzeli fragment filmu nakręconego na podstawie czytanej powieści. We wrześniu 2024r. będziemy czytali „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

          • Obchody 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej

          • W dniu 7.09.23 r. uczniowie z klas V-VII z pocztem sztandarowym naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w gminnych obchodach 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele w Brańszczyku, sprawowaną przez ks. proboszcza Jerzego Brzezińskiego. Po czym nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości na cmentarz .Tu przy grobie żołnierzy została odmówiona modlitwa, apel poległych, salwa honorowa - oddana przez żołnierzy z jednostki w Komorowie oraz  złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez delegacje instytucji i szkół  obecnych na uroczystości.